Tek Sayfalık Öyküler 1 – Mesaj

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

10 Yorum

 1. Oğuz Ayan diyor ki:

  Mrb. öykünüzü büyük bir merak ve beklenti içerisinde okumaya başladım.Ancak itiraf etmeliyimki öykünün sonuna geldiğimde merakımın yerini hayal kırıklığı almıştı.Makalelerinizi zevkle okuyan ve arkadaşlarına tavsiye eden birisi olarak bundan sonraki öykülerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Umarım bizi yine hayal kırıklığına uğratmazsınız.Saygılarımla…

 2. Tayfun Kurt diyor ki:

  Bir çeşit Alacakaranlık Kuşağı dizisinde (80(li yıllardaki) yer alan öykülere benzemiş. Merak uyandıran bir giriş, hareketli bir gelişme ve çarpıcı bir son. Kısa ve öz. Çok beğendim. Şimdiden diğer öyküleri merak etmeye başladım.

 3. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Oğuz sanırım eğlence sürecek çünkü bu serinin ilk hikayesi. 1990ların başında yazmıştım bu seriyi. Hedefim kağıt üstünde bir harita metot boyutlarındaki sayfada bağımsız öyküler anlatmayı başarabileceğimi göstermekti. 20 civarı hikaye yazdım ve bitti. Bugüne dek ne bahsetmiştim, ne de yayınladım.

  Hikaye yazan kişiler bir öykü anlatır. Bu öyküyü anlatışa üslup denir. Her yazarın genelde sabit bir uslubu olur. Ben değişken üslup kullanıyorum. Örneğin gündelik hayatta “Karı” lafını hiç kullanmadığım halde kahramanlarım kullanabilir. Bir başka öyküde ise daha naif bir anlatım dili bulabilirsiniz. Bu süreçte bilgi veren makaleler kadar hikayeleri de bulacaksınız.

  Beğeni için söyleyecek sözü olamaz sanatçının. Eser oluştuktan sonra, izleyicinin, okurun olur. İster beğenir, ister yerden yere vurur, ister devam et der, ister sakın devam etme der.

  Ancak sanatçı bu sözleri olumlu ya da olumsuz dinlemeye kalkarsa, reytinge göre üretmeye başlar. İçinden gelen, anlatmak istediği değil, “böyle yazarsam ne derler, en iyisi şöyle yazayım” demeye başlar ve asla yeni bir tarz veya alışılmadık bir yaklaşım bulamazsınız. Toplum baskısı sanat üstünde de vardır.

  Böylece şu ortaya çıkıyor. Tayfun Bey çok beğenmiş, Oğuz Bey hiç beğenmemiş. Bense, beğenmenin ve beğenmemenin ötesindeyim. Bu olayı yazarken, an be an yaşadım. Kulübede korktum Pelin’e öfkelendim. Pelin oldum Tuna’ya yalvardım ve sonunda hikaye bittiğinde ben de şaşırdım. Beklemiyordum böyle olmasını zaman üstüne düşünüp kaldım. Hikaye bana ilhamla gelir kurgulamak sadece olay akışı içindir. Hikaye beni de şaşırtır.

  Bazen üzüntüyle, bazen hayretle süzerim bittiğinde. Çoğu zaman, yazmaya başladığımda ne çıkacağını bilemem.

  Yazmaya başlamak başka bir dünyaya geçmenin anahtarıdır. Ben yaşarım sonra size yaşatırım. Sağlıcakla kalın.

 4. Ender diyor ki:

  Eleştiriye bakış tarzınız öğretici ve örnek alınacak türden …(öyküyü keyifli bir zamana saklıyorum okumak için.)

 5. Rukiye diyor ki:

  hikayenin sonu ne oldu

 6. huseyin diyor ki:

  90da twitter var mıydı yahu? ben mi yanlış anladım?

 7. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Rukiye hikayenin sonu bir bilinmeze gitti. Ya da en başta.

  Hüseyin hikayeyi 90’larda yazdım. Ve o zaman SMS atmıştı. Twitter yazmamıştım. Sonra hikayeyi bugünkü anlatım dilimle tekrar toparladım. Zaten hikayenin en sonunda Yeniden yazılış 2009 diyor dikkat ederseniz..

 8. huseyin diyor ki:

  hmmmm
  pardon:)

 9. Sevgi Karaca diyor ki:

  Güzel olmuş, eline sağlık…

 10. İlker Aksoy diyor ki:

  Psikolojim şuan altüst oldu =) Çok başarılı ve etkileyici olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>