site

Tavsiye Etmelisin, Sevgili Okuyucum!

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

GTI’ı 2006 yılında açtığımda açıkçası öyle binlerce yazı ve etkinlik planlamamıştım. Sizlerin düzenli şekilde okuyacağınızı da tahmin edemiyordum. Sadece 200 civarında sayfa gösterimi ile başlamıştık o gün ve çoğu da arkadaşımdı gelenlerin 🙂

tavsiyeetmelisin Fotoğraf: striatic - Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır. Fotoğraf: striatic - Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Fotoğraf: striatic – Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Lafı dolandırmayacağım. Uzun zamandır zaman ve enerji vererek, sizin için en iyisinden daha azını layık bulmayarak yazıyorum.  Sizlerin desteği sayesinde artık sitenin günlük 3000-5000 arası sayfa gösterimi var.

Bazı yazılar var 300 bin okunmuş, 100 bin ya da 50 bin okunmuş. Anasayfada çok okunan yazılar bölümünde görebilirsiniz. Fakat öyle yazılar var ki ben yanında 3bin – 5bin okunduğunu gördüğüm için üzülüyorum. Çünkü onları bulmak için aradığım kaynakların ve bazen Türkçede, bazen dünyada eşsiz olduklarının yazar olarak farkındayım. Okuyucuların yorumlarında da bu görünüyor. Yani eğer kişiler okursa beğeniyorlar. Ancak geleneksel medya gibi kendimizi duyurma şansımız olmadığı için bulunmamız tesadüf oluyor. Ve eğer SEO oyunları yapmıyorsanız, sizin Google’da kaçıncı sırada çıkacağınıza bağlı olarak okunur ya da okunmazsınız.

Gerçi sosyal imleme siteleri var. Bunlarda yazılarımız destekleniyor ama sitenize sürekli gelen okurlar bile diyelim 200. yazınızın aslında çok eğlenceli olabileceğini bilmez. Sadece bir iki sayfa geriye kadar bakmışlardır ve yeni yazılarınızı beklerler. Güneşin Tam İçinde yüzlerce konu barındırıyor. Eğer bir dergi olsaydı bu kadar içerikle yıllarca yeni yazı almadan basılabilirdi.

Öyleyse biz Internet yayıncıları insan tavsiyesine ihtiyaç duyuyoruz. Blog yazarı olarak klasik mecrayı tercih etmedim. Geleceğin Internette olduğunu en baştan biliyordum ve gün geçtikçe yaptığım bu sitenin bir köşe taşı haline geldiğini görüyorum. (Aslında birçok dergide makalelerim yayınlandı o ayrı konu)

Kısacası top sende okuyucum. Eğer bir yazıyı okuduğunda beğendiysen, lütfen beğendiğin yazıyı tavsiye et. Beğenmiyorsan da boşver gitsin 🙂

Çünkü ben kalkıp 5 milyon Türk e-mailine site reklamı gönderip spam yapamam, ya da şehir bilboardlarını kiralayacak kadar zengin de değilim 🙂 Sana güveniyorum sevgili okuyucum, beni yalnız bırakmayacağına eminim 😉

Süleyman Sönmez

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

5 Yorum

 1. Naçizane fikrim, blogların okunma oranını artırma yolunun RSS aracı kullanımını sağlamak olduğu yönünde.

  Bir RSS aracı edindikten sonra “Güneşin Tam İçinde” gibi bir sitenin bulunamaması / takip edilmemesi zaten zor. Özetle bence sorun tanınmamaktan, bilinmemekten çok okuyucunun düzenli şekilde blog takibi yapmaması.

  Bunu en çok kendimden biliyorum. Örneğin sizin sitenizi çok uzun zamandır biliyordum, hatırladıkça belki ayda bir defa uğruyordum ancak RSS aracımı kullanmaya başladıktan sonra düzenli takip ediyorum. Eklenen bir konu hiç ilgili çekmese bile yeni bir konu eklendiğini görüp en azından 2 dakikamı konuyu hızlıca tarayarak geçiriyorum.

  Benim bir blogum yok. Böyle bir hevesim de olmadı hic. Ama bir blogum olsaydı bu yönde bir stateji izlerdim.

 2. Genc, aslında şu an RSS abonelerimiz 530 civarında.

  Ama benim kastettiğim henüz siteyi duymamış olanlara ulaşmak hakkında. Eğer bu siteyi beğeniyorsanız sözlü ya da e-mail ile tavsiyede bulunmanız, sizlerden beklediğim bu.

 3. Bugüne kadar sözlü olarak Güneşin Tam İçinde’yi annem, ablam bir de kız arkadaşıma tavsiye etmiştim. Yazıyı görünce aklıma geldi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı