Soluğun Sırrı / Bir Nefes Bir Dem

Can, bir nefesle başlar, sudan havaya başlar, doğarak haykırarak başlar. Can bir nefesle gider. Can nefesle tazelenir. Hangi element bu denli sayılı, bu denli sık alınır?

Derler ki her canlının sayılıdır yeryüzünde nefesi. Bunu duyan bilgeler öğrenmişler, en derinden, en canlı soluk almayı, ömürleri uzatanın soluk sayısı değil, her solukta alınan can olduğunu bilerek.

Pranayama denilen özel yoga nefesleri, sufi nefesleri, savaş sanatları nefesleri, dalgıç nefesleri, pilot nefesleri, astronot nefesleri, şarkıcı nefesleri, asker nefesleri, heyecanlı nefesler, hasta nefesler, yumuşak nefesler… Bin bir çeşit nefes var dünyada. Her an yaşadığımızı farketmiyoruz. Ama canlı makinemiz her an yaşatılıyor. Besleniyor.

Soluk kalitesini arttırmak demek ilk bir kaç dakikada psikolojik sistemi sakinleştirmek, canlandırmak sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek daha üst seviye bir bilince geçmek anlamını da taşıyor. Bu yüzden öfke / kaygı / stress yönetim programlarında ilk öğretilen şeylerden biri 10’a kadar sayarak düzenli nefes alıp verme.

Burundan nefes alıp vermek. İki burun deliğinin de açık olması. Ciğerlerden çok diyaframın kullanılması hep anahtar sözcükler.
Eğer düzgün nefes almayı öğrenirseniz aldığınız tek şeyin oksijen olmadığını farkedeceksiniz. Can soluklarda gizlidir. Belki görebilirsiniz.

PAYLAŞ: