ŞİKAYET VAR
Tüketicinin Sesi

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 22 Haziran 2007   |   14 yorum   |   Kategori: Günlük Yaşam, Kadın, Sosyal Yardım

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

ÖNEMLİ ÖNCE BUNU OKUYUN: Bu yazıyı yazdığımda (2007 yılında yazmıştım) şikayet var sitesinin çalışmasından memnundum. Zaman içinde bu yazıya pek çok olumsuz yorum geldi. Yani sitenin artık şikayetleri daha sonuçlandırmadan çözüldü yazdığını, taraflı çalıştığını ya da firma yanlısı bulan. Bunların doğruluğunu bilmiyorum. Ancak bildiklerim şunlar:

1) Şikayetlerinizi bu yazıya yorum olarak yazmayın. Çünkü hergün sayısız şikayet yorumu geliyor ve artık okumadan siliyorum. Bu sitenin görevi yeni bir şikayet var sitesi olmak değildir.

2) Şikayetçi olduğunuz konularda, tüketiciyi koruma yasasının size tanıdığı haklarla lütfen en yakın Tüketici Hakem Heyeti’ne ya da beyazmasalara gidin.

3) Sosyal medyayı kullanarak yaşadığınız haksızlığı hiçbirşeyi atlamadan yanlı davranmadan adilce anlatıp dile getirin.

4) Şikayet var sitesine yönelik eleştirilerinizi kendilerine iletin. Benim bir blog yazarı olarak aşağıdaki görüşlerim yıllar önce yazılmıştır. Ve o anki deneyimlerime dayalıdır.

5) Bir kez daha söylüyorum anlamayanlar maalesef oluyor. Burası şikayet yazma sitesi değildir. Hergün gelen çok sayıda şikayet yorumunu silmekten yoruldum. Siz bu paragrafı okumuyorsanız başkalarının da sizin şikayetinizi okumasını beklemeyiniz.

2007 yılındaki yazım
Bir şeyler satın alıyoruz, bir ürün veya hizmet. Satıcı için her şey bitip olay sona ermiş gibi görünürken, tüketici üzüntü içinde ürünü süzüyor olabiliyor. Hepimizin başına gelir. O gün çalışır, yarın bozulur. Sonra telefonlar, telefonlar, hatta satıcının sizi suçlaması bile olabiliyor. Şimdi elbette “her zaman tüketici haklıdır” demiyorum. Bu anlamsız bir sav olur. Ama tüketici haklıyken kaçımız mahkemelerle uğraşmak ister. Telefonun ucundaki kişiyi geçip, sizi dinleyecek birini bulmak bazen Kaf dağından, gülen elmayla, ağlayan narı getirmek kadar zor olabiliyor :)

sikayetvar.jpg

Şikayet Var sitesi, yıllardır seviyeli çalışan ve çözüm üreten çok beğendiğim bir site. Öyle bilgisayar bilmek pek gerekmeden, uzman olmadan kolayca siteye üye olup, sorununuz neyse yazıyorsunuz. Bu yazdıklarınızı sitenin uzmanları okuyarak yayına alıyor. İlgili firmanın ilgili yetkilisine ulaşıyor. Yetkili sorunu iyice inceliyor. Sonra çözüm için tespitte bulunuyor. Bu tespit genelde olumlu neticeleniyor.

Siteyi incelediğinizde bazı şikayetlerin sonuçlarının mutsuz olduğunu da görebiliyorsunuz. Bunun bir sebebi firmanın duyarsızlığı, bir diğer yönü de müşterinin haksız olması. Menülerde gezerken en başarılı siteleri de sektör analizlerini de görebiliyorsunuz. Sitenin kurucusu Dr. Ömer Deveci bir doktor. Elbette meslek hayatı boyunca pek çok şikayeti dinlemiş bir bey. :) Sitenin güzel çalışmaları Altın Örümcek’ten de 2006 yılında ödül almış.

Tüketici Yasası’nı umursamıyor görünen binlerce firma ise siteden fellik fellik kaçıyorlar. Burada gördükleriniz size bana saygı duyanlar. Bir şekilde orta yolu arayanlar. Zaten firmaların burada olmasının sebebi çözdükleri şikayetlerle fırsat yakalamak. Üründe görülen genel bir şikayeti çözdüklerinde, aslında sessiz kalan daha çok müşteriyi kazanıyorlar.

Bazı firmalar içinse, şikayetler fırsat kapısı. Mesela bir web hizmetinden şikayetçi olarak Şikayet Var sitesine yazdığımda kısa sürede, aynı işi yapan bir çok firma bana ulaştı ve aynı hizmeti çok daha iyi yaptıklarını yüreklilikle beyan ettiler. Bu benim için çok anlamlıydı.

Bazıları ise, şikayete konu olan ürün ve hizmetin henüz olmadığını görüp hemen üretiyorlar. Akıllı firma için, “Müşteri daima haklı değildir, daima memnundur.” Onu dinlemek de sanattır tabi.

Gün geçtikçe Türkiye tüketicileri bilinçleniyor. Bir ürün almadan Şikayet Var sitesini geziyor. Baktıkları üründen çok fazla sorun ve duyarsızlık varsa uzak duruyorlar. Ancak çok satıldığı için, nispeten çok sorun yaşatıyor görünen ürünler sizi aldatmasın. Yüz bin satan üründe binde bir hata olsa, yüz şikayet görürsünüz, sadece bin tane satan bir üründe ise bir tane şikayet. Önemli olan, firma nasıl davranıyor? Elemanlarının, bayilerinin, satıcılarının, tamir servislerinin ve hatta müşteri hizmetlerinin bireysel hatalarını nasıl tamir ediyor?

Şu an şikayetiniz olmasa da, olanlara önerebilmek için sisteme üye olmaya davet ediyorum.

http://www.sikayetvar.com/


ÇOK ÖNEMLİ NOT:

Bu site “Şikayet Var” sitesi değildir. Onun hakkında yazan bir sitedir. Bu siteye yazılan şikayetler yayınlanmaz.
Bu uyarı size komik gelebilir ama sürekli şikayetlerini buraya anlatmaya çalışan ilginç okuyucular oluyor.
Arkadaşlar şikayetinizi burada değil, http://www.sikayetvar.com/ sitesine yazın. Emin olun hızla sonuca ulaşacaksınız. Eğer şikayetiniz yayınlanmadıysa bunu lütfen sikayetvar ile hallediniz.

Yorum olarak buraya yazılan şikayetleriniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.


“Şikayet Var | Tüketicinin Sesi” makalesi için 14 yorum yapıldı.

 1. Özcan Asilkan

  Merhaba, yakın zamana kadar ben de sikayetvar.com sitesinin hayranıydım ve tanıdığım herkese tavsiye ediyordum. Bildirdiğim birkaç şikayette ilgili firmalar çok duyarlı davranıp sorunu hemen çözmüşlerdi. Fakat son zamanlarda yaşadığım bir sorun üzerine bu site hakkındaki olumlu düşüncelerime gölge düştü. Bir banka ile üst üste birkaç sorun yaşadım ve bunları siteye bildirdim. Banka çok klasik olarak “müşteri ile irtibata geçilmiştir, sorun giderilmeye çalışılmaktadır” gibisinden bir cümle ile cevap yazmış, artık bu sorun sitede “çözümlendi” görünüyordu. Halbuki banka sorunu çözmediği gibi beni aramamıştı bile. Durumu defalarca sikayetvar.com’ a bildirmeme, hatta aynı konuyu yeniden şikayet olarak girmeye çalışmama rağmen bir çözüme ulaşamadım (şikayetlerim de yayınlanmadı). Ben bankayı şikayet edeyim derken, bankanın haksız olarak, “hemen sorunu çözen, müşteri dostu” firmalar arasında görünmesine vesile olmuştum ve bunu değiştiremiyordum. Siteye bildirdiğim, “şikatetçiden onay almadan sorunu çözümlendi göstermeyin” şeklindeki yapıcı eleştirilerim cevapsız kaldı. Ben de haliyle başka siteler araştırmaya başladım. Umarım sikatevar.com sitesi de hatasını anlayarak eski “tüketici-dostu” günlerine geri döner.

 2. Kadir

  sikayetvar.com ilk kurulduğunda çok başarılı ve samimiydi.Ancak şimdi yaptığı şey, firmalarla anlaşmak ve müşteriyi susturmak..
  Ben ,ŞİKAYETVAR.COM ADLI siteye firmalarla olan problemlerimi ve şikayetlerimi yazdım ,çok kere , şikayette bulundum ancak şikayetvar.com adlı site şikayetimi örtbas etti ,gizledi,sakladı yada tam yansıtmadı..
  Yazılacak daha çok şey var ama ŞİKAYETVAR.COM a güvendiğim için zaman kaybettim ve gereksiz yere moralim bozuldu.
  SİKAYETVAR.COM adlı siteyi kınıyorum.

 3. yusuf

  Ben de şikayetçiyim şikayet vardan. Bir türlü şikayetimi yayınlayamıyorum üye olmama rağmen üyeliği kabul etmeyip giriş yapmıyor…

 4. saffet

  Siteye giriş yaptım ama sistem şikayetimi almıyor.

 5. sivil

  Merhaba şikayet var com a daha önce çok uğrar haksızlıkları paylaşırdım ve neticeye giden yola erken ulaşmama vesile olduğu kanaatı bende uyandırmıştı ama en son markum net ile ilgili iki şikayetimide yayınlamadığı gibi sitemizde böyle bir şikayet kaydınada rastlanmadı diye mesaj yolladılar dalga geçer gbii kanun yokmu bu ülkede en büyük kanunsuzluk haksızlıklarla mücadele edcem diyipte en büyük haksızlığı yapandır markum net ten iki şikayetçiysem artık şikayet var com dan bin şikayetçiyim bu halk bunları hak edecek ne yaptıda böyle zulme haksızlıklara uğramalarına devletin yetkili organları sessiz kalıyor devlet yokmu kanun yokmu herkes vatandaşı eziyor çiğniyor haksızlıklar yapıyor tek sahibide allah

 6. Şahin Dağlı

  Tüketicinin şikayetine Citroen’in cevap vermesi (gerçeklere uymayan) sorun çözmüyor…
  Firmada bunu şikayet çözüyorum diye kullanıyor.

 7. KAGIR

  Şikayet var yada şikayetim var sitesine güvenerek sakın mal hizmet almayın şu an tamamen üye firmalarına yapılan şikayetleri örtpas etmekte çözülmeyen şikayetleri çözülmüş gibi göstermektedir.Eski güzel günlerine dönme umudu yok gibi.

 8. Salih Emre

  Merhabalar;

  Ben üstte yazı yazan arkadaşlar ile aynı düşüncelere sahip değilim. Bazı şikayetlerimde biraz geç yayınlansa da er geç sonuca varabiliyorum

  Sesimi duyurdukları için teşekkürlerimi sunuyorum….

 9. Nazlı canbahar

  Şikayetvar’ın “firmalarla anlaşmak ve müşteriyi susturmak” gibi bir amaca hizmet ettiğini düşünmüyorum.

  460214 No’lu şikayetimde istediğim ve hiç düşünemeyeceğim bir sonuca şikayetvar’ın sayesinde ulaşabildim.

 10. Rümeysa-ercan

  şikayet var coma şikayette bulundum ama hala cevap alamadım birde kısa sürede sonuç alınıyor diyolar

 11. Emin

  Şikayer var ama şikayet com sitesine zira şikayetim bir türlü yayınlanmadı ???
  Bir geri dönen olsa bari ??? Hepsi yalanmış

 12. Ali faradam

  merhaba arkadaşlar,

  Şikayetvar sitesi artık amacını değiştirdi.Firma yanlısı bir site oldu bence.Ancak geçen gün tesadüfen şikayet için yeni bir site buldum.Tarafsız ve sadece tüketici değil tüm şikayetleri yayınlıyor.Yayın için onay beklemiyorsunuz.Adı Şikayet Forum.

  Web adresi: http://www.sikayetforum.com

  Görüşmek üzere

 13. ahmet çakır

  daha önceleri şikayetlerimi şikayetvar da dile getirmiş ve güzel sonuçlar almıştım. şikayetvar sitesi artık şirketleri aklama yeri oldu. şikayet ne olursa olsun firma konuyla ilgili müşterimizle görüşülmüştür iletişime geçilmiştir şeklinde bir cevabı kopyala yapıştır yolluyor ve site gülen yüzü yerleştiriyor. sonra defalarca mail atıyor kardeşim arayan soran olmadı sorun çözülmedi diye tınmıyorlar. bence artık işlevini yitirdi yaptığı ismi nakite çevirmeye başladı.

 14. Yarenmi

  Şikayetvar.com üyesiyim ve şikayetime çözüm bulamasamda benim gibi hizmet ,mal v.s alım öncesi araştırma yapan kişilere yardımcı olabilmek adına şikayetimi yazıyordum. Çözülen bir şikayetim de oldu .Fakat en son ülkemizin büyük bankalarından biri ile ilgili çok önemli bir şikayette bulundum ve o hafta içinde o şikayetle ilgili bir dolu üyeden yazı yayınlandı .Fakat çözülmeyen sorunumu ( ki bu şikayetleri yazan tüm üyelerinde aynı şekilde ) çözüldü izlenimi verilmiş olması siteye olan güvenimi sarstı…Ben artık biliyorum ki Gülen yüz ifadesi bir aldatmacadır .Bu nedenle şikayetvar.com’u kınıyorum !

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra