Şikayet Var | Tüketicinin Sesi

ÖNEMLİ ÖNCE BUNU OKUYUN: Bu yazıyı yazdığımda (2007 yılında yazmıştım) şikayet var sitesinin çalışmasından memnundum. Zaman içinde bu yazıya pek çok olumsuz yorum geldi. Yani sitenin artık şikayetleri daha sonuçlandırmadan çözüldü yazdığını, taraflı çalıştığını ya da firma yanlısı bulan. Bunların doğruluğunu bilmiyorum. Ancak bildiklerim şunlar:

1) Şikayetlerinizi bu yazıya yorum olarak yazmayın. Çünkü hergün sayısız şikayet yorumu geliyor ve artık okumadan siliyorum. Bu sitenin görevi yeni bir şikayet var sitesi olmak değildir.

2) Şikayetçi olduğunuz konularda, tüketiciyi koruma yasasının size tanıdığı haklarla lütfen en yakın Tüketici Hakem Heyeti’ne ya da beyazmasalara gidin.

3) Sosyal medyayı kullanarak yaşadığınız haksızlığı hiçbirşeyi atlamadan yanlı davranmadan adilce anlatıp dile getirin.

4) Şikayet var sitesine yönelik eleştirilerinizi kendilerine iletin. Benim bir blog yazarı olarak aşağıdaki görüşlerim yıllar önce yazılmıştır. Ve o anki deneyimlerime dayalıdır.

5) Bir kez daha söylüyorum anlamayanlar maalesef oluyor. Burası şikayet yazma sitesi değildir. Hergün gelen çok sayıda şikayet yorumunu silmekten yoruldum. Siz bu paragrafı okumuyorsanız başkalarının da sizin şikayetinizi okumasını beklemeyiniz.

2007 yılındaki yazım
Bir şeyler satın alıyoruz, bir ürün veya hizmet. Satıcı için her şey bitip olay sona ermiş gibi görünürken, tüketici üzüntü içinde ürünü süzüyor olabiliyor. Hepimizin başına gelir. O gün çalışır, yarın bozulur. Sonra telefonlar, telefonlar, hatta satıcının sizi suçlaması bile olabiliyor. Şimdi elbette “her zaman tüketici haklıdır” demiyorum. Bu anlamsız bir sav olur. Ama tüketici haklıyken kaçımız mahkemelerle uğraşmak ister. Telefonun ucundaki kişiyi geçip, sizi dinleyecek birini bulmak bazen Kaf dağından, gülen elmayla, ağlayan narı getirmek kadar zor olabiliyor 🙂

sikayetvar.jpg

Şikayet Var sitesi, yıllardır seviyeli çalışan ve çözüm üreten çok beğendiğim bir site. Öyle bilgisayar bilmek pek gerekmeden, uzman olmadan kolayca siteye üye olup, sorununuz neyse yazıyorsunuz. Bu yazdıklarınızı sitenin uzmanları okuyarak yayına alıyor. İlgili firmanın ilgili yetkilisine ulaşıyor. Yetkili sorunu iyice inceliyor. Sonra çözüm için tespitte bulunuyor. Bu tespit genelde olumlu neticeleniyor.

Siteyi incelediğinizde bazı şikayetlerin sonuçlarının mutsuz olduğunu da görebiliyorsunuz. Bunun bir sebebi firmanın duyarsızlığı, bir diğer yönü de müşterinin haksız olması. Menülerde gezerken en başarılı siteleri de sektör analizlerini de görebiliyorsunuz. Sitenin kurucusu Dr. Ömer Deveci bir doktor. Elbette meslek hayatı boyunca pek çok şikayeti dinlemiş bir bey. 🙂 Sitenin güzel çalışmaları Altın Örümcek’ten de 2006 yılında ödül almış.

Tüketici Yasası’nı umursamıyor görünen binlerce firma ise siteden fellik fellik kaçıyorlar. Burada gördükleriniz size bana saygı duyanlar. Bir şekilde orta yolu arayanlar. Zaten firmaların burada olmasının sebebi çözdükleri şikayetlerle fırsat yakalamak. Üründe görülen genel bir şikayeti çözdüklerinde, aslında sessiz kalan daha çok müşteriyi kazanıyorlar.

Bazı firmalar içinse, şikayetler fırsat kapısı. Mesela bir web hizmetinden şikayetçi olarak Şikayet Var sitesine yazdığımda kısa sürede, aynı işi yapan bir çok firma bana ulaştı ve aynı hizmeti çok daha iyi yaptıklarını yüreklilikle beyan ettiler. Bu benim için çok anlamlıydı.

Bazıları ise, şikayete konu olan ürün ve hizmetin henüz olmadığını görüp hemen üretiyorlar. Akıllı firma için, “Müşteri daima haklı değildir, daima memnundur.” Onu dinlemek de sanattır tabi.

Gün geçtikçe Türkiye tüketicileri bilinçleniyor. Bir ürün almadan Şikayet Var sitesini geziyor. Baktıkları üründen çok fazla sorun ve duyarsızlık varsa uzak duruyorlar. Ancak çok satıldığı için, nispeten çok sorun yaşatıyor görünen ürünler sizi aldatmasın. Yüz bin satan üründe binde bir hata olsa, yüz şikayet görürsünüz, sadece bin tane satan bir üründe ise bir tane şikayet. Önemli olan, firma nasıl davranıyor? Elemanlarının, bayilerinin, satıcılarının, tamir servislerinin ve hatta müşteri hizmetlerinin bireysel hatalarını nasıl tamir ediyor?

Şu an şikayetiniz olmasa da, olanlara önerebilmek için sisteme üye olmaya davet ediyorum.

http://www.sikayetvar.com/


ÇOK ÖNEMLİ NOT:

Bu site “Şikayet Var” sitesi değildir. Onun hakkında yazan bir sitedir. Bu siteye yazılan şikayetler yayınlanmaz.
Bu uyarı size komik gelebilir ama sürekli şikayetlerini buraya anlatmaya çalışan ilginç okuyucular oluyor.
Arkadaşlar şikayetinizi burada değil, http://www.sikayetvar.com/ sitesine yazın. Emin olun hızla sonuca ulaşacaksınız. Eğer şikayetiniz yayınlanmadıysa bunu lütfen sikayetvar ile hallediniz.

Yorum olarak buraya yazılan şikayetleriniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.

PAYLAŞ: