EğlenceVideo

Senin Süpergücün Ne? | HEROES Dizisi

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Yeni bebeği olan bir kadın arkadaşımın MSN Messenger iletisi şöyle : “what is your superpower? I make milk” yani, “Sizin süper gücünüz nedir? Ben süt yapabilirim :))”
Sizce de Heroes dizisini anlatmak için harika bir giriş cümlesi değil mi ?

heroes.jpg

Heroes dizisi Lost’tan nefes almak için etrafa baktığımız günlerde bir güneş tutulması gibi parlıyor üzerimizde 🙂 İzleyenler anlıyor. İlk kez aylar önce TV’de garip bir fragman ile izledim. Bir genç kız yüksek bir yere koşuyor. Arkadaşı da onu basit bir el video kamerası ile çekiyor ve kız çığlık atarak düşüyor ve yere yapışıyor. Tüylerim ürpermişti ilk gördüğümde. Sonra kız ayağa kalkıyor ve kırılan kemikleri süratle iyileşiyor. Bu şekilde daha önce beyazperdede yüzlerce sahne gördüm, bir sürü çizgiroman okudum ama bu denli etkileyici gerçekçiliği hiç görmemiştim.

Karakterler, geçmişleri ve yaşantıları ağır ağır önümüzde beliren normal insanlar. Bir siyasetçi, bir ofis memuru, ressam, amigo kız, abisinin gölgesinde kaybolan bir hastabakıcı, evliliği tehlikede olan polis ve süper güçlü katiller.

Dizi “sıradan insanlar gibi olduğunu düşünürken, bir gün inanılmaz yeteneklerle uyanan” insanların hikayesini anlatıyor. Ofis çalışanı bir Japon, zamanı ve mekanı yönlendirebildiğini keşfeder. New York’lu bir ressam, geleceği resmedebilmektedir. Liseli bir ponpon kız, hiçbir şekilde yara almadığını keşfeder. Bir anne, güçlü bir ikinci kişiliğe sahip olduğunu farkeder. Bir polis memuru, başka insanların düşüncelerini okuyabildiğini keşfeder. Ve daha bir sürü güçte olan insanlar… Asıl olan ise bütün bu insanların “insanlığı kurtarmak” adına yapmaları gereken görevleri vardır…

Başlamasından sonraki her adım insanı ekran başına bağlıyor. Müzikleri ve görsel efektleri de çok nefis.

heroes5.jpg

Temelde insan DNA’sının kapalı kodlarının adım adım açıldığı gerçeğine dayalı. Yaşamın kod sisteminin gereklilikler sözkonusu olduğunda o tür içinde süper değişime uğramış değişkenlerle / mutantlarla devam ettiğini savunuyor. Tür yok olmamak için bir üst seviyede varoluşa geçiyor.

Türkiye’de CNBC-e‘de halen yayınlanan dizinin Amerika’da birinci sezonu bitti. Müthiş bir gerilim, finale erdi. Dizi boyunca bazı bölümler diğerlerinden çok daha vurucu bir etkiye sahipti. Özellikle 20. bölüm: Five Years Gone.

Dizi sürerken klasik tartışmalar aynen devam ediyor elbette. Hangi kahraman daha yakışıklı, kim daha cazibeli, neler olur devamında, sen olsan ne yaparsın, kim kimi yener?

Ancak kesinlikle üzerinde durulan karakterler Peter Petrielli ve Hiro Nakamura. Diziyi izlememiş olanların konuyu önceden öğrenmesini istemediğim için detaya girmiyorum. 🙂

heroes6.jpg

Dizinin neden tutuğu hakkında bir psikolojik tahlile girersek, bir türlü kendisiyle mutlu olamayan, sürekli değişmek isteyen dünya insanı için süper hayaller sunduğunu görüyoruz. Üstün olmak isteği ve hayatın kalabaklıkları içinde sıradan olmaktan kahramanlığa terfi etme talebi, süper-egonun en büyük fantezisidir. Bu nedenle bu üstün idea zihin alanında güçlü yer bulur. Elbette id için gereken libido uyaranları da belirli ya da belirsiz olarak dizide veriliyor.

Dizinin çizgiromanla yoğun bağlantısı gerek senaryo içinde gerekse fan / hayran sitelerinde görülüyor. Aşağıda çizgiroman linkleri de var.

Uzun lafın kısası gerek senaryo, gerek çekim teknikleri ile çok güzel bir dizi.

Ah, unutmadan:
“Amigo kızı kurtar, dünyayı kurtar” sloganı başta çok iddialı gelse de filmin konusu açıldıkça netleşiyor. 🙂

heroes2.jpg

Resmi Web Sitesi:
http://www.nbc.com/Heroes/


TÜRKÇE HEROS

http://tr.wikipedia.org/wiki/Heroes_%28dizi%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Heroes_%28TV_series%29
http://heroestr.wordpress.com/

BÖLÜMLERİ
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Heroes_episodes

SEMBOL
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5a/HeroesSymbol.jpg

HIRO NAKAMURA POSTERLERİ
http://www.heroesrevealed.com/
http://www.heroesrevealed.com/wp-content/uploads/2007/04/cover.jpg

 

Marvel’in ünlü çizgiroman yönetmeni ve kahraman tasarımcısı Stan Lee’yi 16. bölüm sonunda Hiro Nakamura’nın bindigi otobüste şoför olarak görürürüz.

 

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı