Renklerle Çalışanlara, Adobe’dan Kuler

Elinize renklerin bulaştığı bir dünyadaysanız 🙂 ki, evinizi boyuyor olabilirsiniz, web tasarımcı olabilirsiniz, bir koltuk tasarımcısı olarak renk ailesini çıkarıyor olabilirsiniz, bir marka tasarımcısı olarak şirket kurumsal renklerini belirliyor olabilirsiniz. Renkleri seçtirmek için müşterinin bilgisayarında yüklü tek renk programı Paint’i açıp renk seçtirmek ya da elinizde yüzlerce renklik Pantone katoloğu gezmek size artık çok şık gelmiyorsa işte müjde diyeceğim. Kuler tam size göre.

kuler.jpg

Daha önce başka programlardan bahsetmiştim. Web’de renk seçimi ve uyumlu, karşıt renkler, sıcak renkler, soğuk renkler, gölge tonları, tek rengin tonlarını seçmek için siteler de var. Ancak Adobe gerçekten çok profesyonel bir firma. Siteye girdiğiinizde bu online aracı çok beğeneceğinizi hemen anlıyorsunuz. Her zaman ki gibi basit kullanımlı ve çok güçlü. Sistem Flash ve Action Script 3.0 ile programlanmış.

http://kuler.adobe.com/

Neler yapılabiliyor?

  • Diğerlerinin hazırladığı en çok beğenilen renk aileleri Highest Rated(En çok oylananlar) ve Popular(çok sevilen) ile Newest (yeniler) başlığında görünür.
    Seçilen beş renkten biri ana renktir. “Base color” denen bu rengi pasta şeklindeki renk seçiminde mouse ile sürüklenen renklerden daha büyük bir çember ile görürüz. Diğer renkler bu renge göre seçilirler. Hue, doygunluk değerleri arasında uyum olanlar gibi. Daha sonra renklerden biri base renk olarak taban renk seçilebilir.
  • Renk ailelerinin RGB, CMYK, Hex, HSV, LAB karşılıkları görülüyor.
  • Sisteme Adobe kaydı ile girip kendi renk seçimlerimizi yayınlayabiliyoruz. Bunun için register düğmesiyle kayıt olup Sign in ile sisteme giriyoruz. Kendi seçtiğimiz renkleri Create ile oluşturuyoruz, diğer tasarımcılarıa ulaştırmak için Save ile kaydedip oldu dediğimiz zaman Publish ile yayınlıyoruz. Tag sistemi önemli bu renk yapısı hangi tasarımlarda iyi olur, deniz, çöl, toprak gibi…
  • Beğendiğiniz renklere puan kullanmayı hatta yorum yazmayı unutmuyoruz.

Böylece seçilen renk grubu müşterimiz veya arkadaşımız için daha somut ve anlaşılır olacaktır.

Kaynakça:

Ana sayfası
http://labs.adobe.com/technologies/kuler/

Denemek içinse girilecek adres:
http://kuler.adobe.com/

Olayı anlatan bir video 🙂

PAYLAŞ: