Bilgisayar ve Web

Powerpoint’e Ses ve Müzik Dosyalarını Gömmek

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Powerpoint’e ses eklemek için “Ekle / Film ve Sesler / Dosyadan Ses” seçilir. Ancak bu işlem sonrasında ses dosyasını da Powerpoint dosyası ile taşımak ve gidilen bilgisayarda değişen dosya yolunu düzeltmek gerekir.

seseklemek1 Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir. Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir.,

Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir.

seseklemek2 Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir. Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir.

Ancak üstesinden gelmemiz gereken bir unsur daha vardır. Powerpoint MP3 dosyalarını alıp dosyanızın içine gömemez. Temel Windows ses dosyasına (.wav) çevirmenizi ister.

MP3 DOSYASINI .WAV FORMATINA ÇEVİRMEK

Bu çevirme işlemini ( MP3 –> .wav ) yapmak için çoğumuzun bilgisayarında bulunan Winamp programı yeterli olacaktır.

 1. Winamp’ı çalıştırın ve MP3 formatlı şarkınızı açın.
 2. Repeat ve shuffle kutularını kapatın ki şarkı tekrar tekrar kaydedilmesin.
 3. CTRL ve P tuşlarına aynı anda basarak Winamp’in Ayarlar menüsüne girin.seseklemek3 Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir. Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir.
 4. Solda “Output / Çıktı” menüsüne tıklarsanız sağda seçilen eklentiler gelecektir. Burada çalınan dosyanın diske yazılması için “Nullsoft Disk Writer plugin” seçilir ve alttaki Ayarlar menüsüne girilir. MP3 dosyasının .wav dosyasına çevrilip kaydedileceği klasör seçilir.seseklemek4 Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir. Bunun yerine dosyaya kalıcı şekilde ses eklemeyi isteyebiliriz. Powerpoint’in temel ayarlarında 100Kb altı ses dosyaları otomatik olarak dosyaya eklenecektir. Bu değeri arttırıp 50 MB yaptığımızda eklediğimiz ses dosyaları PP dosyalarının içine gömülecektir. Bunun için “Araçlar / Seçenekler” menüsünden “Genel” sekmesine giderek, “Ses bağlanacak dosya alt sınırı” 50000 Kb (50 MB) olarak verilir.
 5. Nullsoft Disk Writer eklentisinin seçili olduğuna emin olunup “Tamam” tıklanıp diyalog kutusu kapatılır.
 6. Şimdi X tuşuna basın ve süratle çalar gibi ama ses çıkmadan çalma bitecek ve dosya kaydedilecektir.

SON olarak Powerpoint dosyasına bu ses dosyası eklendiğinde ve kaydedildiğinde artık gömülecektir.

Not: İstenirse çalışma Powerpoint Gösterisi (.pps) olarak kendisinde Powerpoint kurulu olmayanlara de e-maille yollanır.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı