Polarize Camlar ve Güneş Gözlükleri

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 25 Aralık 2006   |   3 yorum   |   Kategori: Bilim ve Teknoloji

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Bugün Halamın oğlu (kuzen yani!) Erdoğan’a gittik. Optikçi olan kuzen bize güneş gözlüğü dersleri verdi. Akılda kalanların en önemlisi “Polarize camlar” oldu. Bir görüntü asmış aynasına. Normal camla içteki görüntü görünmüyor. Ama polarize camla görünüyor. İlginç değil mi?

Aha dedim “They Live!” filmi kimsenin göremediklerini gösteren gözlük. İşin özü bu değil tabii :) Polarize gözlük camları farklı açılardan yansıyıp gelen ışıkları süzerek kontrastı koruyan  kaliteli gözlük camlarında kullanılıyor.  Ayrıca bunlara anti-refle kaplama yapılıyor. Bunca laftan sonra uygun fiyata aldım dememe gerek var mı?

İstanbul / Küçükyalı’ya yakınsanız kuzenime uğrayın. Reklam yapıyorum itiraf ediyorum. Kolay kolay yapmam ama kuzenim harikadır. Gözde Optik -İstanbul  Küçükyalı Karayolları Sağlık Ocağı karşısı :)

Kaynakça:
http://travel.howstuffworks.com/sunglass4.htm
http://www.ntvmsnbc.com/news/263977.asp
They live filmini görmek için : http://www.mihrace.net/?theylive


“Polarize Camlar ve Güneş Gözlükleri” makalesi için 3 yorum yapıldı.

 1. nildeniz

  Abi bilirim ben o polarize camları manyak bir şey yaa (!) Herifler nasıl yapmışlar yani. İlk gördüğümde dumur oldum. Kal geldi yaa tebrik ediyorum ben arkadaşları buradan.

  (Editörün notu : Avrupa Yakası genç kız Türkçesine hoşgeldiniz! Bir çok imla hatasını düzeltmemize rağmen mesajın kalanı yukarıda.
  Lütfen “kal gelmek”, “dumur olmak” gibi sonradan eklenme bozuk kelimeler yerine “şaşkına döndüm”, “afalladım”, “hayran oldum”, “muhteşem”, “bir yaşıma daha girdim”, “olağanüstü”, “fevkalade”, “şahane” gibi onlarca zengin Türkçe kelimeden birini kullanın. Emin olun size daha yakışacak.)

 2. emre özkan

  sizi gerçekten tebrik etmek isterim türkçe böyle nereye gidiyor tabelalar ingilizce harflerle donanmış ş yerine sh ç yerine ch kullanıyorlar bu kadar özentililik fazla resmen öküz türkçesi yaratıyorlar saygılar

 3. Hasret Aykan

  Polarize gözlük camlarında araç içinde ön camda oluşacak yansımaları görmeyiz, böylece karşıya bakarken çevreyi daha net görürüz. Bunun yanında sakıncası ise aracın yan ve arka camlarına baktığımızda camın içinde farklı yansımalar görürüz. Aynı şekilde cep telefonlarına bakıldığında yine farklı yansımalar görebiliriz. Polarize güneş gözlüğü alırken olumlu ve olumsuz tarafları iyice düşünülmesini tavsiye ederim. Uzman TV deki bilgilendirme çok güzel gerekli açıklamalar için teşekkür ederim.

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra