Bilgisayar ve WebBilim ve TeknolojiEğitimEğlence

Planetarium, Flash Earth, Ayın Karanlık Yüzü

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Çok güzel demeliyim. Aşağısı kurtarmaz. Bu sitede ücretsiz verilen kaynaklar öğrenmeye meraklı herkesin işine yarayacak gibi.
 
Planetarium :
Gezegenleri ve özellikle yıldızları yani gökyüzünü, elinizde bir teleskopla dışardaymışsınızcasına gözlemenizi sağlayan dev küre şeklinde binalardır. İçine girildiğinde gökyüzü yerine kubbesi içine yıldızları yansıtırlar. Siz, ekvatorda, kutup bölgesinde olsanız veya güneş olmasa o anda gökyüzünde göreceğiniz yıldız haritasını incelersiniz. Hatta binlerce yıl öncesini ve sonrasını. Gerçekten olağanüstüdür. Ülkemizde özellikle Deniz Kuvvetleri’mizde ve bazı özel kuruluşlarda bulunur. Yurtdışındaysa ne kadar çok olduğunu anlatmak bile istemiyorum. İçine girme ve gözlem yapabilme şansına eriştiğim için Planetarium’ların olağanüstü olduğu rahatlıkla söyleyebilirim. Hele hele elvatorda ve kutupta görünen gökyüzü ile yıldızların tam ufukta ve kafanızın üstünde doğup batmaları inanılır gibi değil. Görmesem aklıma bile gelmezdi.
Aşağıdaki link bilgisayar ekranında bu cihazın bir kısmını simule etmenizi sağlıyor. Daha önce Celestia programından bahsetmiştim. Daha fazla ilgilenenler bu konuyu okuyabilirler.

http://www.neave.com/lab/planetarium 
 
Flash Earth:
Bu site Google Earth ve MSN Virtual Earth verileriyle bütünleşik ve hızlı bir görüntüleme yapıyor. Kullanımı oldukça iyi.
http://www.neave.com/lab/flash_earth/
 
Moon Spin:
Ayın karanlık tarafı dünyadan görünmez. Her çocuk okulda bir süre sonra sorar. “Neden Ay’da kendi çevresinde dönmüyor? ” Öğretmen “Dönüyor” der. “Öyleyse neden hep aynı yüzünü görüyoruz?” “Çünkü..” diyerek dönüş hızıyla dünyanın çevresinde dönüşünün aynılığını anlatır öğretmen. Yıllardır bana çok garip gelir. Aşırı hassas bir tesadüf gibi. 🙂 Ama görmek için çok hoş.
http://www.neave.com/lab/moon_spin/
 
 
 

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı