Photoshop

Photoshop’la Aslan Parçaları!

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Fifty Cent ve Johnny Deep’i aslan parçalarına çevirdim. Hem de Photoshop’la 🙂 Photoshop derslerinin en sevilenlerinden birisi yüz üzerinde yapılan değişiklikler / face manipulation denilen örneklerdir. Ben de kişisel olarak çok severim. İşte hazır öğrencilerine öğretirken çıkan bir iki sonucu sizinle de paylaşmak istedim. Meraklıları için kısaca nasıl yaptığımı da anlatacağım.

photoshoplaaslan

  1. Öncelikle seçtiğiniz fotoğraflarda yüzler ya önden ya da çapraz bir açıdan görünmeli, bu etkiyi dramatikleştiriyor. Çünkü profilden bir yüz yapmak hem zordur. Hem de bakan kişi o kişinin insan yüzünü tanımlamakta zorluk çeker.
  2. Böylece fotoğrafları seçiyorum ve başlarken aynı açılardan bakan hayvanlar seçiyorum. Ben örneklerimde aslan ve kaplan kullandım. Aslan ve kaplanın fotoğrafları kopyalanır. İnsan yüzünün üstüne gelecek şekilde ayrı bir layer / katman olarak yapıştırılır.
  3. Anahtar kural şudur. Üstteki yüzle alttaki yüzün gözleri üstüste gelirse işler kolaylaşır. Bunu başarmak için önce Layer paletinde Opacity azaltılır ve yarı saydam yüzün alta uyup uymadığını anlamak kolaylaşır. (Layer paleti genelde sağdadır. Açık değilse lütfen window menüsünden açın)
  4. Serbest ölçeklendirme / Free Transform gerekir. Edit menüsünde bulabilceğiniz gibi kısa yol olarak CTRL tuşuna basarken T ye basmanız yeterlidir. Üstteki yüz küçültülüp büyütülüp kenarlarından döndürülüp alttaki yüzle aynı ölçüler ve açıya getirilir.
  5. Bir sonraki adımda hayvanların kafa hacminin büyüklüğünden kaynaklanan insan yüzüne göre aşağıda kalacak ağız, burun ve çene orantısını düzeltmeliyiz. Bir oranda Ctrl T işimize yarayacaktır ama rötuşlar için Filter menüsünden Liquify seçilir ve aslan / kaplan yüzü çekiştirilerek orijinal insan yüzüne en uygun hale getirilir. (Elbette bu işlemden önce kaplan yüzünün olduğu katmana / layera tıklamanız gerekir)
  6. Şimdi kaplan suratının istenmeyen kısımlarını çıkarmak isteriz. Bunun için mask layer özelliği gerekiyor. Hayvan yüzünün olduğu layer tıklanır ve layer paletinde soldan üçüncü düğme – mask layer – seçilir. Fırça aracı araç kutusundan seçilir ve siyahla boyanan yerler görünmez olmaya başlar. Eğer geçişlerin yumuşak olmasını istiyorsanız fırça ayarlarınızla oynamanız ve üstte fırça alt paletinde %100 olan ayarları azaltmanız gerekir.
  7. Kaplan katmanının alttaki insan yüzüyle daha iyi entegre olması için Layer paletinde Normal görünen özelliğin değiştirilmesini öneriyorum. Özellikle overlay güzel sonuç verebilir. Ancak tek tek hepsini hızla deneyin. (Bazı fotoğraflarda farklı layer özellikleri daha iyi sonuç verecektir)
  8. Şimdi iki yüz entegre oldu. Kaplan yüzünün maske katmanında gözleri  siyaha boyadığınızda silinecek ve alttaki kişinin gözleri ortaya çıkacaktır. Gözleri netleştirmek için insan katmanındaki gözlerin çevresine hayvanlarda olduğu gibi sürme çekebilirsiniz 🙂 Bunun için Burn aracı ilginç sonuçlar verir. Örneğin Fifty Cent’in yüzündeki bazı kıvrımları kaplana benzetmek için sıkça kullandım ve Johnny’nin göz çevresinde de.
  9. Gövdenin boyanması için de aslan için tüyler, kaplan için beden çizgileri gerekiyor. Başka bir hayvan gövdesi fotoğrafı bulup yeni bir katmana yapıştırdım. Yine CTRL + T ile ölçeklendirdim. Elbise olan yerleri silmek için Mask Layer açtım ve yine Overlay olarak özellikleri değiştirdim.
  10. Fazladan yaptığım ekler Fifty Cent için kasları Liquify ile şişirdim ve sırtı yükselterek kaplan duruşunu güçlendirdim. Ayrıca gözleri için başka bir kaplan fotoğrafından göz aldım. Arka fona kullandığım kaplan fotoğrafını silikleştirerek ekledim. Johnny Deep içinse en inandırıcı görüntü olması önemliydi. Gereksiz hiçbir ayrıntı eklemedim. Açık olan göğsüne oyuncak aslan fotoğrafından(!) tüyler ekledim. İşte sonuç aşağıda 🙂

KAPLAN FIFTY CENT (FIFTYGER)

kaplanfifty

JOHNNY DEEP (JOHNNYLION)

johnnydeepaslan

* Bu örneği sevdiyseniz kesinlikle Brad Pitt’i ve Angelina’yı değiştirdiğim yazıyı kaçırmayın!

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı