z_ARŞİV YAZILAR

Photoshop CS5 İle Tasarımda Devrim

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Photoshop programı, bilgisayarda görsel işlerle uğraşanların eli ayağı gibi vazgeçilmez bir araç. Üreticisi Adobe yıllardır bilgisayar dünyasında standartları oluşturan bir firma. Macromedia’yı da satın aldıktan sonra piyasaya çıkardığı üretim paketleri içinde video düzenleme, grafik çizimi, web sayfaları oluşturma gibi pek çok yazılım bulunuyor.

photoshopcs5 Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor. Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor.

Dijital toplumun en çok bildiği programlardan birisi Photoshop. Fotoğraf üzerinde değişiklik yapabilmek, birden fazla fotoğrafı birleştirebilmek, çizim yapabilmek, dergi kapağı, sinema afişi tasarlamak, davetiye hazırlamak ve görsel olarak yapılan tüm ürünleri gerçekleştirmek mümkün.

Photoshop geliştikçe her yeni sürümde yeni özellikler geldi. Panoramik çekimler için dosyaları birleştirebilmek, Healer aracı ile bir alanı düzeltebilmek gelişmiş filtre özellikleri ile görsellere efektler verebilmek gibi.

Not: Değerli okurum Türkçe konusundaki hassasiyetimi biliyorsunuz. Teknik terimleri elimden geldiğince Türkçe vermeye çalışıyorum ama tüm dünyada doktorların ilaç isimlerini hastalık isimlerini belli bir ortak dil üzerinde kullanması gibi webde bulacağınız tüm eğitim dökumanları ve Photoshop anlatımlar menüleri ve özellikleri mutlaka İngilizce adıyla kullanıyor. Stamp Tool yerine Damga Aracı kullanmak her zaman işi çözmüyor. Ve aşağıdaki videolar da İngilizce. Lütfen bunun teknik bir ortak dil olduğunu kabul ederek izlemenizi rica ediyorum.

ÖZETLE EN İYİ 5 PHOTOSHOP CS5 ÖZELLİĞİ

Önce bu videoyu izlerseniz harika bir özet bilginiz olur. Sonra adım adım aşağıdaki özellikleri okuyup izleyebilirsiniz.

GELİŞMİŞ SEÇİM ARACI- KÖŞELERİ İYİLEŞTİRME (Refine Edge)

Geçen yıllar içinde kullanıcıların en zorlandığı düzeltim tekniklerinin başında bir fotoğraftaki kişiyi arkasındaki ortamdan çıkarırken saç gibi detay alanları kusursuz seçmek geliyordu. Yeni Photoshop CS5’te bunun için gelişmiş araçlar eklenmiş.

İÇERİK DUYARLI DOLDURMA (Content Aware Fill)

pscs5icerikdoldurma Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor. Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor.
Özellikle üzerinde istenmeyen öğelerinde olduğu fotoğraflarda çok ie yarayacak bir araç. Diyelim bir fotoğrafta bulunan yazıyı silmek, tam siz fotoğraf çekerken araya giren birini çıkarmak, bir manzarayı daha geniş hale getirmek, bir kayanın dokusunu kopyalandığı anlaşılmayacak şekilde uzatmak…

Bu özellikleri ile şu araçların birleşimi gibi duruyor. Clone Stamp aracı, Patch aracı ve Healing Brush.

FOTOĞRAFLARI KOLAYCA YAĞLIBOYA ÇİZİME DÖNÜŞTÜRMEK

GELİŞMİŞ DARALTMA GENİŞLETME VE PERSPEKTİF DUYARLI KESME KOPYALAMA

Fotoğraftaki bir pencerenin yerini değiştirince perspektife göre yeniden şekillenmesi, daraltılan fotoğrafların en boy oranlarının korunması ve pek çok özellik. Aşağıdaki videodaki unsurlar konuyu netleştirecek.

FIRÇALAR VE RENKLERİ GERÇEK HAYATTA OLDUĞU GİBİ KARIŞTIRABİLMEK

KUKLA ARACI (Puppet Warp Sneak Peek)

puppetwarp Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor. Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor.
Fotoğrafları değiştirebilmek için mesela fotoğraftaki kişinin bedenini farklı bir şekle getirmek kolunu oynatmak için müthiş bir araç. Bu aracın bir benzeri Adobe Flash CS4 içinde de kullanılmıştı.

HDR EFEKTİ

photoshopcs5hdr e1271268842684 Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor. Photoshop CS5 yeni özellikleri ile karşınızda videolar ve anlatımlarla. İçerik duyarlı doldurma, kenarları daha iyi seçme, HDR foto düzenleme, 64 bit desteği, kukla (puppet) aracı, yeni fırçalar. Rüya gibi bir tasarım süreci siz bekliyor.
Türkiye’nin ilk HDR makalelerinden birisini yazmıştım ve şu ana dek 115.000 kez okunmuş. (http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/)
Bu rakam iki şeyi anlatıyor. Bir, HDR, fotoğrafçılıkla ilgilenen herkesin az çok merak ettiği en azından denediği bir teknik. İki, bu iş son derece uğraştırıcı ve gözü yormayan doğal görünümlü HDR yapmak o denli zor. Sonunda, Photoshop HDR Pro ile bu işe kesin bir el atmış. Oldukça gelişmiş yönetim özellikleri ile istenen HDR fotoğraf oluşturulabiliyor.

YAZILARA 3 BOYUTLU DERİNLİK EFEKTİ VEREBİLMEK

Sonunda neredeyse ücretsiz yazılımların bile yaptığı ama Photoshop’un es geçtiği 3. boyut efektine kavuşuyoruz. Nesneler ve yazılar kaplama malzemeleri ile daha gerçekçi görünecek.

OTOMATİK LENS DÜZELTİMİ (Automatic lens correction)

Fotoğrafçılar için kullandıkları fotoğraf makinelerinin lenslerinden kaynaklan geometrik bozulma (distortion), kromatik sapma (chromatic aberration) ve vignetting. hatalarını düzeltme özellikleri çok güzel.

RAW 6 PLUGIN

Özellikle karanlık yerlerde çekim yaparken ve flaş patlatmanız imkansızsa ISO değerlerini yükseltmeniz gerekir. Bu durumda fotoğraf üzerinde hoş olmayan bir tozlanma ve noktalanma oluştur. Bu durumda en azından JPEG yerine RAW formatında çekim yapmanız bu plugini kullanmanız halinde işinize yarar.
Eklenti tozları resimde oluşan kirliliği kolayca yok eder. Özellikle flash kullanılmayan konserler gece gezileri tabiat gözlemleri müze ziyaretlerinde çok önemlidir.

64 BIT DESTEĞİ İLE SÜPER HIZ

64 bit işlemciye sahip yeni nesil bir bilgisayarınız varsa, görüntü işlemede normal bir bilgisayara göre 10 kat hızlı çalışabilirsiniz.

KAYNAKÇA:

Adobe Türkiye – Türkçe yeni özellikler
http://www.adobe.com/tr/products/photoshop/photoshopextended/whatsnew/index.html?segment=design

Adobe İngilizce – yeni özellikler
http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshopextended/whatsnew/

Scott Kelby (Harika Photoshop Anlatıcı) ve Arkadaşları İş Başında 🙂
http://www.scottkelby.com/blog/2010/archives/9583
http://www.photoshopuser.com/cs5

http://cs5.org/
http://www.facebook.com/Photoshop?v=app_2392950137

Photoshop’un Facebook Grubu
http://www.facebook.com/Photoshop

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

8 Yorum

  1. gelişmiş daraltma ve genişletme yapabilmek için başlangıçta neyi seçmek gerekiyor videoda orası pek görünmüyor ayrıca çok aramama rağmen ben bulamadım

  2. ihtiyaç duydukça internetten baka baka öğreniyorum ama sanırım iyice öğrenmek için en baştan bir kursa gitmek gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı