Photoshopz_ARŞİV YAZILAR

Photoshop CS3’le Hayat Daha Güzel

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Photoshop, bir yerde elimiz ayağımız. Tüm fotoğraf çalışmaları bir şekilde ona bağlanıyor. Grafik ve fotoğraf işlem yazılımları içinde en çok tutulan, hakkında en çok konuşulan ürün aynı zamanda.

  
Bu üründe görülen her türlü gelişim tüm dünyayı etkiliyor. Nasıl mı? Önünden geçtiğiniz tabelalar, ilanlar, gazete reklamları gördüğünüz neredeyse tüm fotoğraflar vb.
 
Şimdi Photoshop CS3 modeli duyuruldu. Hem de ne duyurma tüm dünyaya canlı yayınla Internet üzerinden. Türkiye saatiyle geç saatlere gelmesine karşın bir çok kişi pürdikkat izledi.  Adobe Photoshop CS3 Extended ve normal Photoshop olarak iki müşteri grubuna yönelik iki ürün satışta artık.

Photoshop CS3’de Neler yeni?
 
Çalışma Ortamı :
Bu sefer Photoshop arabirimi harika bir düzene girmiş, çok hoşuma gitti. Özellikle sağ panelde yerleştirmek için uğraştığımız en çok kullanılan, History, Brushes, Actions vb. paletler açılır kapanır hale gelmiş.
 
Smart Filter : Daha önce bir fotoğrafa bir efekti uygulardınız, sonra bir başkasını peki aradaki bir tanesini keşke uygulamasaydım dediğinizde ne oluyordu, iş işten geçmiş oluyordu. Oysa şimdi her layere akıllı filtreler uygulayabilir bunlardan istediğinin yanındaki gözü tıklayarak resimde etkili olmasını isteyebilirsiniz. Böylece baştan sona orijinal fotoğrafınız hep aynı kalırken size daha sonrası için hareket imkanı sağlar. Bence en büyük değişim bu.

Black & White : Siyah beyaz fotoları üretmek daha başarılı ( Image / Adjustment / Black & White )

Geliştirilmiş Yazdırma: Önceki versiyonlarda bir çok pencerede gerçekleşen yazdırma tek ekranda zenginleştirilmiş.

Photomerge : Panoramik foto üretmek daha kolay ( File / Automate  / Photomerge )

Layer Align, Blend : Üstüste konan layerları aynı hizaya getirmek, dengelemek karıştırmak böylece diyelim bir fotoda beğendiğiniz bir kısmı diğerinde de öteki kısmı kaynaştırmak kolaylaşmış. ( Önce ilgili layerlar Shift ile basılarak tümden seçilir. Sonra Edit / Auto Aling Layers , Edit / Auto  Blend Layer )

Camera RAW: Profesyonel fotoğrafçıların makineleri JPEG formatında kayıt yapabildiği gibi RAW formatında da kayıt yapar. Bu fotoğrafçıya yaptığı yanlış pozlama, ışık ayarlarını sanki makinenin başında çekim yaparken düzeltiyormuş gibi düzeltmesini sağlar. Bu daha sonra JPEG dosyalara Level, Curve ayarları yapmakla elde edemeyeceğiniz başarılı düzeltmelere imkan sağlar. İşte Photoshop CS3 ‘de bu menü oldukça hareketlenmiş ve çok beğendiğim saturation düzeltmeleri gelmiş. Harika diyelim arkadaşlar 🙂
Quick Selection Tool :  Daha akıllı seçim araçları gelmiş. ( Araç Paletinde Quick Selection Tool )
 
Refine Edges : Seçimlerin daha kaliteli kenarlara mesela silinerek dağılması, yumuşatılması gibi harika bir menü başlığı gelmiş. ( Select / Refine Edges )
  
File zoomy ile nefis bir foto önizleme gelmiş. Orjinal fotonuz ekrana sığmayacak kadar büyükse bir şekilde küçültüp üzerinde gezdirerek izlemenizi sağlıyor ( File / Export / Zoomify )
 
Vanishing Point :
Perspektif verme, bazı nesneleri kaplama gibi çalışmalar için harika araç Vanishing Point iyice geliştirilmiş. ( Filter / Vanishing Point )

Curve : Elimizin uzantısı (!) curve eğrilerine yeni özellikler eklenmiş.

Bridge: Fotoğrafla profesyonel olarak ilgileniyorsanız, fotoğraflarınızı süratle düzenlemek, rengini, anahtar kelimelerini notlu derecelendirmeyi ve bir çok şeyi süratle yapmak için ideal bir program buldunuz demektir. Hele de RAW format çekim yapıyorsanız, bu programın tüm özelliklerini öğrenin derim.

Merge to HDR 32 Bit Imaging : HDR nedir derseniz öyle tatlı bir makale yazdım ki tadından doyamazsınız derim. Önce shift ile linke tıklayın okuyun dönün derim. http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/  Yok, HDR nedir biliyorum, fotoğrafçılık da bir harikadır diyorsanız. Artık 32 bit destekli HDR dosyaları Photoshop CS3 le yapılıyor derim.

Daha hızlı : Aynı makinede CS2’ye göre bazı işlemleri çok daha hızlı yaptığını gördüm. PC’de %20 MAC’de %40 diyorlar bu hız farkına. Mesela resmi 90 derece döndürme çok basit bir deneme, filtreler de denenip görülebilir.

Kaynakça :

(Üreticisinden tanıtımlar)
http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/ 
http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/features/  Videolarla izleyin kolayca anlayın.

Çok sevilen Photoshop yazarı Scott Kelbi abimizden 🙂 bir ön izleme makalesi
http://www.photoshopuser.com/cs3/sk_features.html 

Photoshop Cafe’yi duymayan Photoshopçu kaldı mı ?:)
http://www.photoshopcafe.com/cs3/CS3.htm 

http://www.photoshopuser.com/cs3/index.html

Lider forumda tartışıyoruz.
http://forum.zoque.net/luna-grafik-forumu-2d/23292-photoshop-cs3-beta/
 
Örnek Videolarla yenilikler
http://www.photoshopuser.com/cs3/videos.html
http://www.photoshopuser.com/?page=c…kselections_dc
http://www.photoshopuser.com/?page=c…=refineedge_dc
http://www.photoshopuser.com/?page=c…o=autoalign_cb
http://www.photoshopuser.com/?page=c…ishingpoint_cb
http://www.photoshopuser.com/?page=c…deo=zoomify_cb
http://www.photoshopuser.com/?page=c…erarawpart1_sk
http://www.photoshopuser.com/?page=c…erarawpart2_sk
http://www.photoshopuser.com/?page=c…smartfilter_sk

http://www.youtube.com/watch?v=3Mcye_SAh0o
 

YOUTUBE KANALIM

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

PODCAST KANALIM

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

INSTAGRAM:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

FACEBOOK:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

TWITTER:

https://twitter.com/ssonmez

Telefon ve bilgisayarınıza bildirim almak için

Sayfanın yanında kırmızı bir çan simgesi var. Ona tıkladığınızda artık yeni yazılar için cep telefonunuzda bir bildirim çıkacak. İstediğiniz an iptal edebilirsiniz.

YAZDIĞIM E-KİTAPLAR

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

PATREON İLE SİTEMİZE MADDİ DESTEK OLUN

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı