Panama Kanalı

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 24 Aralık 2006   |   35 yorum   |   Kategori: Bilim ve Teknoloji, Eğlence, Gezi

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Panama kanalı iki deniz arasındadır biliyorsunuz (Atlantik ve Pasifik Okyanusu) ve gemiler bir uçtan diğerine geçerken, aslında yüksekliği farklı iki kıyı arasında giderler.
Elbetteki Fatih Sultan Mehmet’in savaş gemileri gibi karadan değil, denizden götürülüyor bu gemiler. Pekiyi nasıl oluyor bu olay? İşte animasyonlu açıklaması.


http://www.pancanal.com/eng/general/howitworks/como-tour1.html

http://www.pancanal.com/eng/general/howitworks/como-funcion1.html


Panama Kanalı Hakkında Bilgi

Vikipedi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Panama_Kanal%C4%B1

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlantik Okyanusu ile Büyük Okyanus’unu birbirine bağlayan su yolu.

Kanalın yapımı, tarihin en büyük ve en zor mühendislik projelerinden bir olmuştur. Gemicilik üzerindeki etkileri ise, Güney Amerika kıtasının en güney ucu olan Horn Burnu’ndan dolaşma külfetini ortadan kaldırmış olması nedeniyle çok önemlidir.

Panama’da bir kanal inşa etme fikri 1500’lü yıllara kadar giderse de, ilk ciddi çalışmalar, Fransızların öncülüğünde 1880’de başlamış fakat bir sonuç vermemiştir. İnşaat ABD tarafından tamamlanmış ve kanal 1914’te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir.

Bugün New York’tan San Francisco’ya giden bir geminin, Panama kanalını kullanarak 9.500 km yol yapması, Horn Burnu’nun dolaşılmasını zorunlu kılan eski günlerdeki 22.500 km yola oranla büyük bir kolaylıktır.

Açılışından 2002 yılına dek, yaklaşık 800.000 geminin geçtiği tahmin edilen Panama Kanalı’ndan her yıl 14.000’den fazla gemi geçmekte olup taşınan yük miktarı 203 milyon tonu bulmaktadır.

Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürmektedir.

İngilizce Panama Kanalı
http://en.wikipedia.org/wiki/Panama_Canal

Panama Kanalı Resmi Sitesi
http://www.pancanal.com/

PANAMA KANALI UYDUDAN GÖRÜNTÜ GOOGLE MAPS

View Larger Map

VİDEO İLE PANAMA KANALI NASIL ÇALIŞIYOR

http://www.youtube.com/v/KFWiI1mCvts

3 BOYUTLU ANİMASYON İLE PANAMA KANALI NASIL ÇALIŞIR?

http://www.youtube.com/v/Kwx7UrdiBqU

http://www.youtube.com/v/ZcUlUEtr9zE

PANAMA KANALI BELGESELLERİ

Extreme engineering 10 widening the Panama Canal Chunk 1

Extreme engineering 10 widening the Panama Canal Chunk 2

Extreme engineering 10 widening the Panama Canal Chunk 3


“Panama Kanalı” makalesi için 35 yorum yapıldı.

 1. Ahmet Yılmaz

  Bence de aynen öyle olmalıdır. Güzel Türkçemizi kirletmeyelim.

 2. Bence Panama Kanalı çok güzel ve ötesine çok büyük bir kanaldır.
  Suyun yükselip alçalması açıkcası benim çok ilgimi çekti. Bize bu kadar güzel bilgiler edindirdikleri için onlara teşekkür ediyorum sağolun.

 3. Sedef Miray

  Öncelikle yukarıda vurguladığınız Türkçe’nin doğru yazılması ile ilgili kısım için teşekkür ediyorum. Günümüzde dilimizin kurallarını tam anlamıyla uygulayan insanların çok az olması ve Türkçemizin giderek daha kötü bi hale girmesi karşısında özellikle internette bu tür uyarıların olması çok önemli. Unutmayalım ki ‘dil’ milletleri uluslaştıran en önemli organdır ve kaybolması milletin yok olmasına davetiye çıkarmaktır. Hekesi bu konuda duyarılı olmaya çağırıyorum. Panama Kanalı’na gelince çok güzel ve büyük gözüküyor. Suyun yükselip alçalması beni çok etkiledi. Muhteşem olmuş.

 4. Ege

  Bir mühendislik harikası.

 5. Gerçekten de çok zekice bir çözüm. Bu yazıya her geçen gün yeni videolar ve 3 boyutlu anlatım öğeleri ekliyorum. Panama Kanalı’nın Google Maps ile görüntüsü de yazı içinde bulunuyor ve yaklaştırılıp kaydırılabiliyor.

 6. pınar

  bence bu site çok zekili kim bu siteyi hazırlamışsa onların elrinden öperim çünkü biz bu siteden yararlanıyoz bu site bütün ögrenciler için gereklidir çünkü bu bi zeka çözücü bi sorular var içnde tekrar saolun

  Editörün notu: Pınar lütfen Türkçe yaz! Ne yazdığını anlamak için uğraşmak gerekiyor. Yukarıdaki mesaj, senin kimliğini, bilgini, zekanı ve varlığını temsil ediyor mu? Bence etmiyor. Seni haksız yere hiç kitap okumamış, bir cümle yazmayı beceremeyen biri gibi gösteriyor. Mesela “zekili” diye bir kelime yok. Zeki deriz. Lütfen bol bol kitap oku yaz. Çok düzgün yazmayı öğren. Bu senin için çok önemli.
  Türkçe’ye çevireyim mesajını:

  Bence bu site zekice hazırlanmış. Kim hazırlamışsa onların ellerinden öperim çünkü biz bu siteden yararlanıyoruz. Bu site bütün öğrenciler için gereklidir. Zeka geliştirici sorular içeriyor. Sağ olun.

 7. mattaf1x_1nflames

  Siteyi yapanlardan Allah razı olsun bu site sayesinde coğrafya dersimiz kaynadı.. Sınıfcak ellerinizden öperiz… Ayrıca çok güzel olmuş TEŞEKKÜRLER..!

 8. mattaf1x_1nflames mesajına hem çok güldüm :) hem de üzüldüm. :(

  Okullarımızda demek ki o kadar çok ezber dersi var ki öğretmeninizi buradan tebrik ediyorum.

  Sizlere ezberletmek yerine Panama Kanalı’nın gerçekten nasıl çalıştığını anlamanız için siteden göstermeyi seçmiş.

  Yani dersini mükemmel anlatmış.

  Siz o kadar mutlu olmuşsunuz ve kendinizi rahat hissederek öğrenmişsiniz ki buna alışık olmadığınızdan “ders kaynadı” sanmışsınız.

  Aslında ben de bir öğretmenim. Yıllardır yurtdışı eğitimlerine gidiyoruz tüm dünyada öğretmenler böyle öğretiyor. Keyifle, bakarak, işiterek, dokunarak, öğrenci merkezli deneyerek, anlayarak öğrenmeleri için öğrencilerine aktivite düzenliyorlar.

  Artık bizim öğretmenlerimiz de teknolojiyi ve nimetlerini derslerinde kullanıyor.

  Dolayısıyla size böyle bir imkanı sunan ve size en güzel şekilde bilgiyi sunan değerli öğretmeninize teşekkürlerinizi sunup desteklemenizi öneririm :)

 9. dino

  Ben bunları nasıl indireceğim? Yardımcı olur musunuz?

 10. DUYGU

  Çok süper bir zekayla yapılmış helal olsun valla izleyince hayret ettim. Çoğunluğu kitabımızda konu olarak yer almış ve çok güzel anlatılmıştı, gerçekten önemli bir kanal.

 11. İlk kez gördüm Panama Kanalı’nın böyle bir kanal olduğu. Normal olarak çok etkilendim. Ne güzel düşünmüş adamlar. Peki bu kanal olmasaydı deniz seviyesinden dolayı kanaldan aşağı devamlı su akacaktı. Böyle bir durumda yüksekte kanal su hep akacaktı. Şaşırdım :)

  Deniz seviyesinin farklı olabileceğini şimdiye kadar hiç düşünmemiştim. Umarım çok cahilce bir yorum olmamıştır :)

 12. abdurrahman

  inanın ben bu kanalı çok sevdim muhteşem olmuş nasıl bu muhendisler yapmış şaşırdım ama gerçekten pek gözel olmuş=

 13. burak

  ben gerçekten böyle bi şeyin olduğuna inanamadım benim amcamın kızı bak dedi inanın çok güzel olmuş amcamın oğlu dedi adı abdurahman ama geçekten bu kanal çok büyük ve güzel olmuş inanın bu inanalmaz bi şey…

 14. ayşe meryem

  Bence çok müthiş bir buluş tebrik ediyorum. İnşallah biz de bu kadar ilerleriz…

 15. Gercekten cok guzel bir muhendislik harikası.

 16. beyza

  Süper bir kanal ve çok büyük o kanalda dolaşmayı o kadar çok isterim ki.

 17. kübra

  merhaba, arkadaşlar benim ödevim panama ve süveyş kanalı bu animasyonlardan yararlanmak istiyorum fakat nasıl indiriliyor?Bir türlü indiremiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim ayrıca animasyonlar çok güzel gerçekten çok begendim yapanlardan allah razı olsun

 18. kübra

  acil yardım edebilir misiniz? ödevim için?

 19. Gerçekten harika bir düşünce.tebrik ederiz ve kanalın yapılışında emeği geçen herkese Kahramanmaraş Sütçü imam lisesi 10-e sınıfı adına teşşekkürler……

 20. hakan

  Gerçekten inanılmaz bir mühendislik çalışması. Bunu yapanlar eminim çok başarılı mühendislerdir.

 21. EMİNE

  MUCİZEVİ BİR YAPIM

 22. acrone

  Evet gerçekten çok güzel bir mühendislik harikası. Gerçekten insanı mest ediyor ama günümüz ULCC tankerlerine sanırım dar geliyor. Bakınız jahre viking -ti asia -batilus
  Gene de hazırlayan arkadaşların ellerine sağlık gerçekten güzel olmuş.

 23. Çağrı DAŞAN

  Gerçekten muhteşem bir fikir.Suyun özelliğinden ancak bu kadar güzel yararlanılır…

 24. Mehmet ÖZER

  Denizler arasındaki kot farkı nereden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu cevabını lütfen yazsın.

 25. suleyman ipekci

  ben gv reısı ordan uc sefer gecdım pasıfıke panamada 2gun otelde kaldım herkesın gormesını ısderım eglence suber

 26. deniz

  Güzel bir site bence.

 27. yunus

  panama kanalı çok güzel gerçekten çok beğendim…

 28. y@@@s!!!!!nnn

  videolar ok gzel ama indirme butonu olmal??????

 29. ece

  çok güzelmiş okadar bu hayatta yaşıyoruz farkında deyiliz çok teşekürler

 30. sahin

  dünya denizleri farklı kotlarda mı? bulunuyor.bu şekil havuza ihtiyaç hissedildi? soru sorun oldu bende. asırlardır kullanılan su terazileri hatalı ola bilir mi?

 31. Hakan Kasarcı

  ben gemilerde çalıştım panama kanalını çok iyi bilirim.denizlerdeki kot farkı konusunda arkadaşlar sanırım kanalı yanlış yorumlamış.iki deniz arasında kot farkı yok sadece kanalın girişinde gemiyi havuzlarla yükselterek yukardaki gölün seviyesine çıkarıyorlar sonra oradaki kanaldan gemi ilerliyor ve çıkışta yüksekte olan gemi tekrar havuzlarla deniz seviyesine indiriliyor olağan üstü bir mühendislik harikası.

 32. miraç

  Bu kanal gercekten iyi güzel ve çok zekice yapılmış bir kanal fakat dikkatinizi çekmesini istediğim bir nokta var.bu kanalın yapımında tam 27.500 kişi can vermiş.kanalın yapımını gercekleştiren ülke amerika, peki yapımında can verenlerin icinde bir tek amerikalı var mı ? tabiki hayır.butun can verenler somurgelerdeki muslumanlar. cok yazık!!

 33. semanur kandur

  ya şu animasyonlar yerine yazı olsaydı işime çok yarardı ama bulamıyorummm
  :( :(

 34. Semanur ödev yapmak Internette bulunan yazıyı kopyalayıp yapıştırmak değildir.

  Bu güzel animasyonlar haritalar tek bir amaçla konuldu. Anlaman için.
  Sen anladığında kendi cümlelerinle yazabiliyorsan başarılı olursun.

  Eğer bu videoları izlediğin halde suyun nasıl dolduğunu anlatmadan ödev yapacaksan o sadece bir yerden kopyalamak olur. Çok bir faydası da olmayacaktır.

  Yine de şu sayfadaki bilgileri de okuman faydalı olacaktır.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Panama_Kanal%C4%B1

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra