Bilim ve Teknoloji

Organik Bilişim | Biyometri | DNA Mürekkebi

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine.

dnakalem1 Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine. Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine.
dnakalem3 Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine. Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine.

Şimdilerde DNA ile etiketlenmiş ürünler konuşuluyor. Oysaki yıllar yıllar önce pek çok tanıdığımız çizgi filme ve çizgi diziye (Taş Devri, Kaptan Mağara Adamı, Ayı Yogi, Scooby Doo, Tom ve Jerry)  imzalarını atan Hanna ve Barbera (Karı Koca , William Hanna, Joseph Barbara) bu metodu ürettikleri filmi eşsiz imzalamak için kullanıyorlardı. Kanlarından alınan örnekler mürekkeple birleştiriliyordu. Böylece telif haklarının kime ait olduğu tartışmasız ortaya çıkıyordu.

DNA mürekkebi(DNA ink) daha önce tek tük ürünlerin korunmasında kullanılırken, Amerikalı sanatçı Thomas Kinkade ve Hanna Barbera örneğinde olduğu gibi, NFL, MLB, 2000 Sydney Olimpiyatlarında yaygın olarak kullanılmış. Çünkü hologramları bir şekilde taklit etmek mümkünken DNA mürekkep için henüz bir alternatif yok.

İşin güzel yanı 4 element var elimizde Adenin, Guanin, Sitozin, Timin bunların kombinasyonları trilyonlarca farklı etiket demek. Öyleyse barkod sistemleri de yerlerini DNA barkodlara bırakmak üzere.

Kısaca DNA etiketleme bir ilacın orjinal olup olmadığını, bir kimlik cüzdanını, bir ürünün taklidinin üretilememesini, finansal kağıtların sertifikasyonunu, sanatsal çalışmaların gerçekten o kişiye ait olup olmadığını tanımlar.

DNA TEST KALEMİ:
Belirtilen ürünün etiketini sınayan bir kalem

Kaynakça:
http://www.dnatechnologies.com/process/
http://www.wired.com/news/technology/0,1282,34774,00.html?tw=wn_story_page_prev2
http://www.dnatechnologies.com/news/sep_11_2001.shtml
http://journal.med.tohoku.ac.jp/2042/TJ2042_02.pdf   (Tüm teknik detaylar)
http://www.polestarltd.com/ttg/isspeeches/051403/
http://www.adnas.com/prod01.htm (DNA Kalemi)
http://www.findarticles.com/p/articles/mi_hb3143/is_200307/ai_n7836852
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hanna+barbera

dnakalem2 Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine. Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı