Organik Bilişim | Biyometri | DNA Mürekkebi

Sizin siz olmanızı tanımlayan nedir? Bir zamanlar sadece isminiz yeterdi, sonraları soyad,  nüfus bilgileri, sonraları imzanız, sonraları parmak iziniz ve göz retinanız derken damar haritaları ve DNA örnekleri girdi işin içine.
Şimdilerde DNA ile etiketlenmiş ürünler konuşuluyor. Oysaki yıllar yıllar önce pek çok tanıdığımız çizgi filme ve çizgi diziye (Taş Devri, Kaptan Mağara Adamı, Ayı Yogi, Scooby Doo, Tom ve Jerry)  imzalarını atan Hanna ve Barbera (Karı Koca , William Hanna, Joseph Barbara) bu metodu ürettikleri filmi eşsiz imzalamak için kullanıyorlardı. Kanlarından alınan örnekler mürekkeple birleştiriliyordu. Böylece telif haklarının kime ait olduğu tartışmasız ortaya çıkıyordu.
 
DNA mürekkebi(DNA ink) daha önce tek tük ürünlerin korunmasında kullanılırken, Amerikalı sanatçı Thomas Kinkade ve Hanna Barbera örneğinde olduğu gibi, NFL, MLB, 2000 Sydney Olimpiyatlarında yaygın olarak kullanılmış. Çünkü hologramları bir şekilde taklit etmek mümkünken DNA mürekkep için henüz bir alternatif yok.

İşin güzel yanı 4 element var elimizde Adenin, Guanin, Sitozin, Timin bunların kombinasyonları trilyonlarca farklı etiket demek. Öyleyse barkod sistemleri de yerlerini DNA barkodlara bırakmak üzere. 

Kısaca DNA etiketleme bir ilacın orjinal olup olmadığını, bir kimlik cüzdanını, bir ürünün taklidinin üretilememesini, finansal kağıtların sertifikasyonunu, sanatsal çalışmaların gerçekten o kişiye ait olup olmadığını tanımlar.
 
DNA TEST KALEMİ:
Belirtilen ürünün etiketini sınayan bir kalem
 
Kaynakça:
http://www.dnatechnologies.com/process/
http://www.wired.com/news/technology/0,1282,34774,00.html?tw=wn_story_page_prev2
http://www.dnatechnologies.com/news/sep_11_2001.shtml
http://journal.med.tohoku.ac.jp/2042/TJ2042_02.pdf   (Tüm teknik detaylar)
http://www.polestarltd.com/ttg/isspeeches/051403/
http://www.adnas.com/prod01.htm (DNA Kalemi)
http://www.findarticles.com/p/articles/mi_hb3143/is_200307/ai_n7836852
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hanna+barbera

PAYLAŞ: