Kültür ve Sanat

Numismatics / Numizmatik

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Biliyorsunuz yanımızda tavuk, inek, et ve bilumum eşya ile barter(bartır okunur Bkz.) yaptığımız devirler, paranın bulunuşu ile sona ermişti 🙂

numizmatik Biliyorsunuz yanımızda tavuk, inek, et ve bilumum eşya ile bartır yaptığımız devirler, paranın bulunuşu ile sona ermişti :) Biliyorsunuz yanımızda tavuk, inek, et ve bilumum eşya ile bartır yaptığımız devirler, paranın bulunuşu ile sona ermişti :)

Sikkeler, kesme madeni paralar değerli metallerle üretilirdi. Bu paranın boyutu, biçimi, kullanılan metallerin alaşımı, üstlerindeki figürlerin işlenişi ve daha pek çok detay Numismatics / Numizmatik bilimini oluşturur.

“Para bilimi” diyebileceğimiz bu uzmanlık aslında tarihe de ışık tutar. Çünkü para egemenlik simgesidir. Tahta geçen kral, padişah, imparator adına para çıkarır.

Böylece uygarlık zincirinde tekrar eritilmeden bir yerlerde kalanlar, gemilerde batanlar afetlerde gömülenler günümüze gelir.

Kaynakça:
https://eksisozluk.com/numismatik–119451?nr=true&rf=numismatik

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı