Bilgisayar ve WebErgonomiOyun

Neurosky | Beyinsel Kumanda

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

İşte oldu! Ne yapacağız şimdi bilmiyorum. Ama olmuş. En azından ürün daha piyasada olmasa da, teknik olarak beyin okuyan kumandalarla bilgisayarlar hazırlanıyor. Beynin temel duygular için gösterdiği farklı dalgaları ve göz hareketlerini sinyallere çevirebilen bir cihazı Silicon Vadisinin yeni firmalarından NeuroSky üretmiş.

neurosky.jpg

Bu tür bir beyin sinyali dönüştürücü başta Stephen Hawking gibi felçli hastalar için bir umut ışığı olarak görünüyor. Oysa cihazın gündelik kullanımı olağanüstü imkanlar ve ekonomik pazar sunuyor. Özellikle oyun konsolları pazarında.

Neredeyse bilimkurgu filmler gibi, yürürken bir bakışla hatta bakmayışla kapanan, açılan kapılar. Çalan müzikler, ve bize tepki veren bir yaşam alanı. Yetkimiz varsa tepki veren elbette.

Şu anda ise sadece bir zihinsel mouse gibi bakmalı olaya. Bu göz hareketlerini – EOG (Electro-oculogram for eye movement) ve beyin sinyallerini EEG (Electro-encephalogram) hesaplayan algoritmanın Rusya kökenli olduğu sonra sisteme uyarlandığı söyleniyor.

“NeuroSky, a fabless semiconductor/module company, has developed a non-invasive neural sensor and signal processing technology that converts brainwaves and eye movements into useful electronic signals to communicate with a wide range of electronic devices, consoles, and computers. ”

Kaynakça:
http://www.neurosky.com/

 

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı