MICROSOFT Photo Story | Güzel Ve Ücretsiz

Fotoğraflarınızı ücretsiz bir yazılımla ve kolayca paketleyip, sunum haline getirmek, hatta arkaplana güzel bir müzik eklemek, üstüne bir de fotoğraflara sesli mesajlarınızı açıklamalarınızı eklemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Yazılımı daha önce inceleyip kullandım. Microsoft’un genelde kullanıcı dostu arabirimlerine ve anlaşılır çalışmalarına sahipti. Öğretmenlik yaptığım sınıflarda bazı sınıflarda ek çalışma olarak öğrencilerime de anlattım. Ancak yazılımın potansiyellerini, Amerika’dan bilgi paylaşımı için gelen Sayın Dr. Shirley Nuss ile yaptığımız çalışma ile fark ettim. Nuss yazılımı ilköğretim öncesinde kullandıklarını söylediğinde çok şaşırdım. Anaokulu düzeyindeki öğrenciler yaptıkları tüm çalışmaları fotoğraf çekerek sunmayı öğrenmişlerdi.

Basitçe anlatmak gerekirse, bahçede ekip büyüttükleri bitkilerini, kukla oyunlarını, bir aile öyküsünü canlandırmak için, her fotoğrafın altına bilgilerini öğretmenleri yazıyor, ardından da öğrenci kendi sesiyle her kareyi açıklıyor. Tüm bunlar Microsoft Photo Studio ile birleştirilip ailelerin ve izleyicilerin kolayca izleyeceği video formatlarına dönüştürüyorlardı. O sırada işim gereği bunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmen müfredata konması gerektiğini düşündüm.

Çünkü Türkiye’deki eğitimin en temel meselesi proje üretememek. Düşünen, araştıran ve “Ben bunu yaptım” diyen insanlar için sunmak çok önemlidir. Motivasyon nedenidir. Bugün ise verilen ödevler ya Internet’ten bulunup aynen kopyalanıp, yapıştırılıp öğretmene veriliyor. Haydi başarılı öğrenciler ise Powerpoint sunuları ile yetiniyor.

MTV gibi National Geographic, Discovery Channel gibi kanalları izlediğinizde ekrandan gözünüzü alamazsınız. Neden bilgi bu formatta işlenmesin? Yaptığımız kulüp müfredat çalışmalarında Adobe Premier ile de, Moviemaker gibi programlarla da bu tür film çalışmaları yaptık. Ancak Photo Story son derece hızlı sonuç veriyor.

Sonraları şirket tanıtımları için görüştüğüm yüzlerce satıcı geldi aklıma. Sonu gelmez soru cevaplarla ve anlatımlarla ürünlerini sunmaya çalışıyorlardı. Basit ve 5 dakikayı aşmayacak bir görsel, sesli film sunumu ne kadar az yorucu ve ilgi çekici olurdu.

Böylece görüyoruz ki artık iş dünyamız da Powerpoint’in asil gövde gösterisinden bir adım öne gitmeli. Çağ, beynin görselliğe adandığı çağ.

Programı indirmek için:

Windows XP için Microsoft Photo Story 3:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=92755126-a008-49b3-b3f4-6f33852af9c1&DisplayLang=tr

Programın kullanımı:
İndirdiğiniz birkaç Mb’lık yazılımı çalıştırın. Sisteminizde Media Player kurulu olmalı. Sebebi ise üretilen filmin kodlanması için herhangi bir formatı seçma kolaylığına sahip olabilmeniz.

1) YENİ BİR ÖYKÜ BAŞLATIN

2) RESİM / FOTOĞRAFLARINIZI SEÇİN

3) HER GÖRSELE TIKLAYARAK İSTEDİĞİNİZ RENKTE YAZINIZI YAZIN

4) HER RESİM İÇİN AÇIKLAYICI SES KAYDINI MİKROFONLA YAPIN KAYDEDİN

5) ARKAPLANDA ÇALACAK MÜZİĞİNİZİ SEÇİN

6) VİDEONUZU HANGİ CİHAZ İÇİN ÜRETMESİNİ İSTEDİĞİNİZİ SEÇİN

7) İSTEDİĞİNİZ VİDEO FORMATINI SEÇİN. VCD İÇİN VCD PAL SEÇİLMELİ

8) İŞTE ÖYKÜ HAZIR! İZLEYİN VE PROJENİZİ KAYDEDİN.

Kaynakça:Microsoft Photo Story 3 Resmi Sitesi
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/digitalphotography/photostory/default.mspxTürkçesini İndir
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=92755126-a008-49b3-b3f4-6f33852af9c1&DisplayLang=tr

PAYLAŞ: