Bilgisayar ve Web

Klasörleri Resme Dönüştürmek / Folder.jpg

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

klasorsimge1.jpg

Bilgisayarınızda bulunan klasörler içine başka klasörler açılırken bir süre sonra sayıları artınca ve siz gün içinde defalarca bir şeylere ulaşmak istediğinizde isimlerine bakarsınız. Hımm. Fotolar klasörü, Excel dosyalarım, Faturalarım, Müzikler gibi. Pekiyi, bu klasörler birer sembolle görünse mesela Fotolarda tatil resimlerinizin olduğu klasör bir tatil fotonuzla sembolize edilse daha iyi olmaz mı?

Nasıl olacak bu iş? Kolayca!

 

Windows’da istediğiniz bir klasörü seçip üstünde sağ tıklayın. Özellikleri seçin bir pencere açılacak. Sonra üstte Özelleştir göreceksiniz ona tıklayın. “Klasör resmi” yazan yerde tıklayıp Resim Seç ile görüntüde kullanacağınız resmi atayın. Böylece klasörün üst / ana klasöründe küçük simgeler dendiğinde bu resim size hatırlatma yapacak. Bu nasıl oluyor?

O klasör içine Folder.jpg adında bir resim koysanız da aynı etkiyi görürsünüz. Yani beğendiğiniz bir resmin adını Folder.jpg yapsanız sonra ilgili klasöre yerleştirseniz aynı sonucu görürsünüz. Resmi yanlışlıkla silmemek için yine üzerinde sağ tıklayıp özelliklerden salt okunur ve gizli parametrelerini işaretleyeblirsiniz.

Bir de daha eğlenceli bir seçenek olarak “Klasör Simgeleri” var. Bunun klasör resminden farkı masaüstünde bulunan Bilgisayarım, Geri dönüşüm kutusu gibi güzel bir simgenin (icon) klasör görünümüne verilebilmesi. Böyle yaptığınızda yukarıda gördüğünüz gibi gayet şık bir sonuç oluyor. Nasıl yaparız? Yine istediğimiz klasörün üstünde sağ tıklayıp özelliklerine girer ve üstte özelleştir menüsünden Klasör simgeleri diyerek simgemizi seçeriz.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı