Çizgi RomanEğlenceSinema-Dizi

Kızılmaske | Phantom | Ölümsüz Ruh

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Türkiye çizgi roman tarihinin en uzun soluklu kahramanlarındandır. Okuduğum binlerce cilt çizgi romanın içinde en karizmatik olanlarından biri olarak yer etmiştir. Öyküsü, adalet için yemin etmiş bir soya dayanır. Efsane, Afrika’da Kurukafa Mağarası’nda yaşayan kızıl kostümü (aslında mor ama Türkiye’de kırmızı) ile doğruluk için savaşan babanın ölünce yerini oğluna, onun da oğluna bırakmasıyla 400 yıl yaşında tek bir insan sanılmasına dayalıdır.

kizilmaske1 http://www.kingfeatures.com/features/comics/phantom/about.htm http://www.kingfeatures.com/features/comics/phantom/about.htm

Yüzünü kimse göremez, gören ölür. Gözlerini örten bant ürkütücüdür. İki yüzüğü vardır. Vurdukları gangsteri damgalarlar. Kurukafa izi asla çıkmayan bir mürekkeple adamı topluma suçlu olarak tanıtır. Köpeği (pardon! kurdu) ile dünyayı gezer, 11 Eylül öncesi dünyada, “Kurt o kardeşim, köpek değil” deyip köpeklerin giremediği her yere alır sadık dostu Şeytan’ı. Güzel bir sevgilisi vardır Diana Palmer.

phantom_avon_novel.jpg
Düşmanlarını alteden ancak öldürmeyen isabetli silahları otomatiktir. Zengindir. Asildir. Yakışıklıdır. En çok merak ettiğimiz yüzüdür. Sadece ensesinden görürüz kimi zamanlar başı derde girince “Phantom abimizin yüzünü göreni yakarız uleeen” diye namus cinayetlerine hazırlıklı okuruz. Ama hep kurtulur kimse göremez yüzünü. Pigme dostu vardır.  Bir sürü yerli atasözü vardır. Sağolsun Cem Yılmaz ezberletmiştir bizlere hem karikatürlerinde hem skeçlerinde. “Kızılmaske ormanda on kaplan gücündedir.” Her sayısı ayrı bir hazdır. Binaların arasında bıktığımız dünyada, Eden adası Altın Kumsal ve Afrika Ormanları ile aranıp bulunacak çizgi romandır.

fantom.gif

Kızılmaske’nin Türkiye’deki yayın hayatı

“Kızılmaske Türk okuruyla 1939 yılında tanıştı. Çocuk Sesi ve Afacan dergilerinin birleşmesinden oluşan yeni dergide yayımlanmaya başlanan Kızılmaske’ye verilmiş olan ad Dev Adamdı. 1940’ların başlarından itibaren 1001 Roman Dergisi’nde de yayımlandı; bu maceraların dördü (ABD’deki orijinal yayın tarihleri: 1938-1940’lar) daha sonra 1965’te, Bilge Şakraks’ın çıkarttığı Red Kit dergisinde dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Ayrıca eski 1001 Roman’ın yayıncısı olan Tahsin Demiray’ın 1952-53 yılları arasında yayımladığı (her dört sayfasından ikisi renkli olarak basılan) Haftalık Albümlerde Maskeli Süvari ve Mandrake’nin yanı sıra zaman zaman Kızılmaske’nin de maceraları yer aldı.

Kızılmaske’nin bağımsız bir dergi olarak okuyucuya sunulduğu ilk tarih 1968’dir. Tay Yayınları’nın 13 Ağustos 1973’te yayınlamaya başladığı seri, Türk çizgi roman okuruna Kızılmaske’yi yaygın olarak tanıtıp sevdirecek seri oldu. Bu seri, 1970’ler ve 1980’ler boyunca devam etti.”
Kaynak: Vikipedi

phantomdaily.jpg

Kaynakça:
http://www.gazozagaci.com/290702/kose6.html
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=phantom
http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1lmaske
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Phantom

Lee Falk (Phantom’un yaratıcı olan sanatçı)
http://www.deepwoods.org/lee_falk.html

http://www.kingfeatures.com/features/comics/phantom/about.htm

phantomleefalk.gif

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

3 Yorum

 1. Süper kahramanlardan çok çok önce insanların da cesur oldukları dönemde Marvel’den önce Kızılmaske vardı. Kötülere karşı iyi insanları korumak için cesurca dövüşür, zekasına ve yumruklarına güvenirdi.
  Neyse ki tekrar eski kahramanlar aramıza geri dönüyorlar.

 2. merhabalar,

  yıllar yılı bölük pörçük Kızılmaske’nin maceralarını okudum durdum. bir de tekofset yayıncılığın 56 sayıyla tamamladığı superman’i okudum.

  yıllar sonra superman’in 56 sayısının 54’üne sahip oldum. iki sayısı kaldı sahip olamadığım. onu da zaman içerisinde bulursam koleksiyonum tamamlanmış olacak.

  benim istediğim kızılmaske’nin Türkiye’de toplam kaç sayısının yayınlandığı. bildiğim kadarıyla yayınlanan tüm maceralarını ülkemizde tay yayıncılık yaptı. ilk yayonlanan maceralarını söylemiyorum elbette. onlar hakkında bilgileri zaten vikipedia ve yukarıda siz vermişsiniz. eğer ülkemizde tay yayıncılığın toplam kaç sayıda yayınladığını bana bildirebilirseniz çok sevinirim. belki de kızılmaske’nin de serisini tamamlayabilirim.

  yardımcı olabilirseniz sevinirim. hayırlı günler dilerim.

  saygılarımla.

 3. Ulkemizde Tay yayinlari tarafindan yayinlanan Kizilmaske tam seri halde toplam kac sayi,cilt,fasikül olarak yayinlandi acaba bilginiz var mi? o yillarda fasikül halinde yayinlanan serimi? yeniden yayinlaniyor? Maalesef ülkemizde tam baslanacakmis gibi yayin evleri basta okuyucuya 4,5 vbgibi bilgiler verip birden yayinlanmiyor.Kesip birakiyorlar Cenk beyin sorusunun yanitini kendim arastirmaktayim. o yillarda büyük agabey lerimizden cilt cilt alip Okur ama kolleksiyon olarak biriktirmez arkadaslarla takas ederdik. sim di belki? bu yorumumuza o zamanin gencleri -simdiki amca yada agabeylerimiz tarafindan yardim yoluyla bize ulasmalarini rica ediyorum.Kolleksiyoa deger diyerek yardimlarinizi diliyorum …
  Saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı