Bilgisayar ve WebKültür ve SanatTasarım

İstanbul Milattan Sonra 1200 Yılı

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

İstanbul’un 1200 yılındaki hali çok şaşırtıcı. Bir sanatçı bilgisayar aracılığıyla tasvir, tanım ve çizimlerden yola çıkarak ve akademik çevrelere danışarak eski Bizans’ı adım adım oluşturuyor. Özellikle ünlü İstanbul ressamı Allan Sorell’in çalışmalarından yararlanılmış.

Önemli Not: Bu yazıda kullanılan görseller sanatçıdan özel izin alınarak kullanılmıştır. Sitesinden izin alınmadan kullanılması yasal prosedürlere göre suçtur.

byzantium1200

Sitenin 1200 yılını seçmesinin sebebi ise şu:

Türklerin 1453 yılında aldığı İstanbul aslında orijinal İstanbul değil. 1200 yılında büyük Haçlı Seferleri ile gelen orduların bazıları Doğu Roma sayılan Bizans’ı yağmalıyor. Daha çok politik bir hareket olan bu olayla bir çok eser yok oluyor ve Avrupa’ya götürülüyor. (Mesela 4 atın çektiği savaş arabası 9. İstanbul Bianel’ine bir kopyası getirilmişti. Şu anda Viyana San Marco’da http://www.byzantium1200.com/boxes.html)

Sanatçı Bizans’ın son halini bizimle paylaşmak istiyor.

byzantium1200

Türkiye’deki sayılı Bizans uzmanlarından M. Ihsan Tunay yardımcı oluyor. Özellikle German Archeology Institute’deki Alman tarihçisi Albrecht Berger’den bahsederek projenin yolunu açmış oluyor. 1994’te Alman tarihçiyle buluşmalarından sonra taslakların çıkarılmasıyla işe başlıyorlar ve CAD yazılımlarıyla 3 Boyutlu tasarıma başlıyorlar.

byzantium1200

Şahsen su yollarını ve Ayasofya’yı çok beğendim ama böylesine büyük bir Hipodrum olduğuna ancak görünce inandım.

http://www.byzantium1200.com/introduction.html bu sayfada kuş bakışı İstanbul var.
http://www.byzantium1200.com/contents.html burada ise yaptığı tüm eserler var.

byzantium1200

Not1: Siteyi incelemem için gönderen mezun öğrencimiz Güneş HAKSEVER’e ayrıca teşekkür ederim. Öğrenen, kültürlü bireyler yetiştirdiğimizin güzel bir delili olarak bilgilerinize sunuyorum. 🙂

Not2: Site kesinlikle sanatsal amaç dışında bir amaç taşımıyor. Sanatçı özellikle belirtmiş : None of the material on this site can be used for any purpose against any country, nation or minority, especially against TURKEY and Turkish People. ( Bu sitedeki hiçbir materyal, hiçbir ülke, ulus ve azınlık aleyhine, özellikle Türkiye ve Türk Halkı’na karşı kullanılamaz)

Çünkü sitenin adındaki yıl 1453 değil, 1200. Hatırlayalım Haçlılar’ın verdiği zararlar ortaya çıkıyor bu projeyle.

http://www.byzantium1200.com
http://www.hurriyet.com.tr/cuma/5615785.asp?gid=67

https://www.youtube.com/watch?v=hFXiLbnQhgQ

 

MÜJDE YOUTUBE KANALI VAR SİTENİN ARTIK

BU KANALDA ÜRETİLMİŞ ESERLER FİLM GİBİ İZLENİYOR

https://www.youtube.com/user/Byzantium1200/videos?flow=grid&view=0&sort=p

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

6 Yorum

 1. Merhabalar,

  Çok değişik ve güzel bir paylaşım olmuş. Bu kadar teknolojik paylaşım içinde insanı dinlendirirken hayrete düşürüyor gerçekten.

  Paylaşımınıza sağlık…

 2. Gerçekten de yazdığıma en çok memnun olduğum makalelerden birisidir. Sırf bu nedenle Sultanahmet civarını gezip o eski eserleri gözümde canlandırmaya çalıştığım bir yaz bile var 🙂

  Desteğiniz ve yüreklendirmeniz için çok teşekkür ediyorum.

 3. Süleyman Bey, geçen gün History Channel’da Eski hipodromu gösteren bir belgesel yayınlandı. Hipodromun altının eskiden Osmanlılar zamanında sarnıç olarak kullanıldığını anlattılar ama belirli bir yerde kaldılar yol devam ediyordu duvar engelledi ondan oralar hakkında da bir makale yazar mısınız?

 4. Merhabalar,

  Çok değişik ve güzel bir paylaşım olmuş. Bu kadar teknolojik paylaşım içinde insanı dinlendirirken hayrete düşürüyor gerçekten.

  Paylaşımınıza sağlık…
  Süleyman Sönmez
  Gerçekten de yazdığıma en çok memnun olduğum makalelerden birisidir. Sırf bu nedenle Sultanahmet civarını gezip o eski eserleri gözümde canlandırmaya çalıştığım bir yaz bile var

  Desteğiniz ve yüreklendirmeniz için çok teşekkür ediyorum.

  Süleyman Bey, geçen gün History Channel’da Eski hipodromu gösteren bir belgesel yayınlandı. Hipodromun altının eskiden Osmanlılar zamanında sarnıç olarak kullanıldığını anlattılar ama belirli bir yerde kaldılar yol devam ediyordu duvar engelledi ondan oralar hakkında da bir makale yazar mısınız?

 5. Efendim,
  Önce özgün çalışmanız için teşekkürler.
  Gerçekte olay Doğu Roma vs. Batı Roma çelişkisidir. Haçlı adı verilen saldırıları bu yönüyle incelersek hem tarihsel, hem bölgesel, hem de siyasal ilginç sonuçlara ulaşabiliriz diye düşünüyorum.
  Saygılarımla
  Armağan Büker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı