İstanbul Milattan Sonra 1200 Yılı

İstanbul’un 1200 yılındaki hali çok şaşırtıcı. Bir sanatçı bilgisayar aracılığıyla tasvir, tanım ve çizimlerden yola çıkarak ve akademik çevrelere danışarak eski Bizans’ı adım adım oluşturuyor. Özellikle ünlü İstanbul ressamı Allan Sorell’in çalışmalarından yararlanılmış.

Önemli Not: Bu yazıda kullanılan görseller sanatçıdan özel izin alınarak kullanılmıştır. Sitesinden izin alınmadan kullanılması yasal prosedürlere göre suçtur.

byzantium1200

Sitenin 1200 yılını seçmesinin sebebi ise şu:

Türklerin 1453 yılında aldığı İstanbul aslında orijinal İstanbul değil. 1200 yılında büyük Haçlı Seferleri ile gelen orduların bazıları Doğu Roma sayılan Bizans’ı yağmalıyor. Daha çok politik bir hareket olan bu olayla bir çok eser yok oluyor ve Avrupa’ya götürülüyor. (Mesela 4 atın çektiği savaş arabası 9. İstanbul Bianel’ine bir kopyası getirilmişti. Şu anda Viyana San Marco’da http://www.byzantium1200.com/boxes.html)

Sanatçı Bizans’ın son halini bizimle paylaşmak istiyor.

byzantium1200

Türkiye’deki sayılı Bizans uzmanlarından M. Ihsan Tunay yardımcı oluyor. Özellikle German Archeology Institute’deki Alman tarihçisi Albrecht Berger’den bahsederek projenin yolunu açmış oluyor. 1994’te Alman tarihçiyle buluşmalarından sonra taslakların çıkarılmasıyla işe başlıyorlar ve CAD yazılımlarıyla 3 Boyutlu tasarıma başlıyorlar.

byzantium1200

Şahsen su yollarını ve Ayasofya’yı çok beğendim ama böylesine büyük bir Hipodrum olduğuna ancak görünce inandım.

http://www.byzantium1200.com/introduction.html bu sayfada kuş bakışı İstanbul var.
http://www.byzantium1200.com/contents.html burada ise yaptığı tüm eserler var.

byzantium1200

Not1: Siteyi incelemem için gönderen mezun öğrencimiz Güneş HAKSEVER’e ayrıca teşekkür ederim. Öğrenen, kültürlü bireyler yetiştirdiğimizin güzel bir delili olarak bilgilerinize sunuyorum. 🙂

Not2: Site kesinlikle sanatsal amaç dışında bir amaç taşımıyor. Sanatçı özellikle belirtmiş : None of the material on this site can be used for any purpose against any country, nation or minority, especially against TURKEY and Turkish People. ( Bu sitedeki hiçbir materyal, hiçbir ülke, ulus ve azınlık aleyhine, özellikle Türkiye ve Türk Halkı’na karşı kullanılamaz)

Çünkü sitenin adındaki yıl 1453 değil, 1200. Hatırlayalım Haçlılar’ın verdiği zararlar ortaya çıkıyor bu projeyle.

http://www.byzantium1200.com
http://www.hurriyet.com.tr/cuma/5615785.asp?gid=67

https://www.youtube.com/watch?v=hFXiLbnQhgQ

 

MÜJDE YOUTUBE KANALI VAR SİTENİN ARTIK

BU KANALDA ÜRETİLMİŞ ESERLER FİLM GİBİ İZLENİYOR

https://www.youtube.com/user/Byzantium1200/videos?flow=grid&view=0&sort=p

PAYLAŞ: