Bilgisayar ve Web

ICANN | Interneti kapatırım haaa. Çabuk paramı yollayın. Düğme elimin altında. :)

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Evet durum vahim. Internet nedir? Aslında birbirine bağlı kocaman bir örümcek ağı. Networkler networklere onlar başka networklere bağlı. Siz bir bilgi gönderirken ister e-mail olsun, ister bir web sitesinde bir tuşa tıklama olsun durum böyle.

Siz bir web sitesi açtığınızda aslında ne olur? Web sayfalarınızı hazırlar, kodlar, dizayn eder ve sitenizi hosting firmasının serverine upload edersiniz. Türkçe anlamıyla web sitenizi barındıran, adres çubuğuna sitenizin adını yazanların görmesi için sayfaları o kişiye Çin’de bile olsa yollayan firma ana bilgisayarlarına yüklersiniz. Sonra bir isim lazım sitenize ve uzantı .com, .net, .net, .mil, .k12, .gov, .edu vs. seçilir. Buraya kadar güzel de sonra ne olur?

İşte sonrası önemli, bizde ODTÜ adres veritabanı tutuyor. Yani diyelim 193.93.24.45 nolu IP aslında www.neguzelsite.com gibi bir web adresidir. Kullanıcıların yazdığı sitelerin eşleştirilmesi ulusal bazda ve uluslararası bazda yürür. Siz bir site açtığınızda çoğu zaman 24 saat ama kural olarak 48 saat içinde önce ABD sonra dünyanın diğer serverlarında adreslenmeya başlar.

Peki mesele ne? Günün birinde bir savaş durumunda ABD düğmeye basarsa felaket senaryosu biliyorum ama dyelim ki.. Ya da sağlam bir Hacker/terorist grubu bu sistemi havaya uçurursa ne olur?

Bir anda her ülke kendi içinde kalır. Yani ulusal olarak com.tr li adresler birbirini görür. Ama o kadar. Kimse yurtdışındaki sitelere ulaşamaz. Durumu kavradınız değil mi? Hani Internet bir nükleer savaşa karşı geliştirilmişti. Bir sistemi çökünce halen çalışacak, hangi server ayaktaysa diğerini bulacaktı? O zaman yapabiliyorsanız o ülkede olanları yurtdışından duyurun.

Bir kere daha düşünmeli. Yurtiçi hosting ile siteleri ülkemizde tutup uzantılarını com.tr, org.tr gibi yapmak mı? Yurtdışından hosting alıp .com ve .net gibi yayın yapmak mı?http://www.icann.org/tr/turkish.html (Türkçe Sayfası)
http://www.icann.org/new.html
www.ICANN.org

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı