HİÇ BİTMEYECEK ÖYKÜ
Michael Ende

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 12 Eylül 2007   |   23 yorum   |   Kategori: Kültür ve Sanat, Kitap, Sinema

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

“Aslan çölü yaratır ve Orman yeşilliği. Bunlar gece ve gündüzün döngüsünde olmasalar dünyanın sonu gelirdi.”

neverendingstory.jpg

Oldukça uzun zamandır size tanıtmak istediğim bir başyapıt. Kitabı okurken kitabın canlı olduğuna ve sizinle tam okuduğunuz an temasta olduğuna dair ürpertici bir his eşlik eder. Michael Ende sadece çocuklar için değil, özünü keşfetme yolculuğunda olan yetişkinler için tam bir kişisel gelişim roman yazarıdır. Elbetteki alegori sanatını farkeden keskin gözleriniz varsa.

Kabalcı kitabevinden basılan roman olağanüstü bir özellik de içeriyor. Orijinaline uygun şekilde renkli ve desenli. Oldum olası, desenli kitapları, binlerce yıllık kitap bezeme sanatına uygun bulurum. Doğrusu ya, şu son yüzyılda seri baskı gibi üretilen kitaplar, sanatsal güzelliklerinden çok şey kaybettiler. Eskiden bilgi kadar bilginin sunuluşu da önemliydi.

“NE İSTİYORSAN ONU YAP!” cümlesinin boşvermişlik değil büyük bir bilgelik olduğunu anlamak, gökyüzünde uçan şans ejderhasının sırtında ve Aslan’ın hükümdarlığında sürecek müthiş bir serüvenin sonunda anlaşılacaktı.

Konu “normal” diyeceğimiz dünya düzleminde bir çocuğun tam adamıyla (Bastian Balthasar Bux -bbb ) bir kitapçıdan aldığı gizemli kitabın dünyasını sarmasıyla Fantazya (Fantasia) adlı dünyaya geçişini anlatır. Fantazya ülkesi Çocuk İmparatoriçe tarafından yönetilir ve her varlık onun varlığıyla canlılık bulur. İyi ve kötü varlıkların ortak sevdiğidir o. Çünkü Çocuk İmparatoriçe her varlığı olduğu haliyle sever. Çocuk İmparatoriçe Hiçlik’e karşı Bastian’dan yardım isteyecektir.

Öykü baştan sona insalcıl, abartısız ve nefes nefesedir. Kitabı okuyupta “keşke okumasaydım” diyen bulunmaz ama “keşke bitmeseydi” diyenler çok bulunur. İçimizde bir yerlerdeki “başka dünyalar var” duygusu ayağa kalkar her sayfada.

Yazar Michael Ende’nin eserleri 20’den fazla dile çevrilmiş bir çok büyük edebiyat ödülünü almış. Kitaplarının filmleri de çevrilmiş sıradışı bir sanatçıdır. Hiç Bitmeyecek Öykü öylesine başarılı oldu ki, 3 ardışık filmi çekildi. Belki TV’de rastlamış olabilirsiniz bu filmlere. Ancak kitabını da okumuş biri olarak kitabın harika olduğunu söyleyebilirim. Önce kitap okunup filmler öyle izlenilmeli ve mümkünse tok karnına :)

Hiç Bitmeyecek Öykü
Yazar: Michael Ende

Çevirmen : Saadet Özkal
ISBN : 975794226X

Kitabın kahramanları

 • Atreyu (Almanca Atréju)
 • Bastian Balthazar Bux (Almanca Bastian Balthasar Bux)
 • Carl Conrad Coreander (Almanca Karl Konrad Koreander)
 • Dame Eyola (Almanca Dame Aíuóla)
 • The Childlike Empress/Moonchild, Çocuk İmparatoriçe (Almanca Die Kindliche Kaiserin/Mondenkind)
 • Falkor, the luckdragon, şans ejderi (Almanca Fuchur, der Glücksdrache)
 • G’mork (Almanca Gmork)
 • Hydorn, Hickryon ve Hisbald
 • Uyulala
 • Xayide
 • Ygramul
 • Yisipu, Sebeplerin oğlu, Üç Derin düşünürden biri. O tilki kafalı bir insan kılığında görünür.
 • Yor, Resim madencisi
 • Morla, Çılgınlık bataklığındaki dev kaplumbağa
 • Kris Ta

Filmden kesit | Dikkat! Kitabı okumadan bu videoyu izlemeyin!

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Kaynakça:

Michael Ende
http://www.goethe.de/ins/tr/lp/prj/kit/aut/ende/trindex.htm Türkçe
http://michaelende.de/ Resmi Sitesi / Almanca
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Ende / İngilizce

Hiç Bitmeyecek Öykü | The Never Ending Story
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Neverending_Story / İngilizce

Kitabın Filmleri
http://en.wikipedia.org/wiki/The_NeverEnding_Story_%28film%29 İlk film
http://en.wikipedia.org/wiki/The_NeverEnding_Story_II:_The_Next_Chapter Filmin 2.si
http://en.wikipedia.org/wiki/The_NeverEnding_Story_III Filmin 3.sü


“Hiç Bitmeyecek Öykü | Michael Ende” makalesi için 23 yorum yapıldı.

 1. okuyacak bir şey arıyordum ben de, bugün çıktığımda alıyorum bi kitabı. :)

  bir de şunu arıyorum ben:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Discworld

 2. Birol Eğilmezbaş

  Merak edip biraz daha ilgilendim, araştırdım, Google, Ekşi sözlük falan. Fantastik kitap türünden bahsediyor gibi, hiç fantastik kitap okumamıştım :( , sayenizde belki bu ilk olacak. Geçen notlarda Harry Potter türevlerinden farklı falan diyor. İşyerimde Zaman Çarkı gibi 1000 sayfalık on küsür seriden oluşan kitaba sahip ve bunları okuyan kardeşlerimiz de var. Nedir bu fantastik kitap dünyası, nedir bunun felsefesi, bir kaç cümle ile aydınlatın lütfen…

  Sevgilerimle

  Birol

 3. Birol Eğilmezbaş, roman dünyasında en iyi yazılması gereken kitaplar fantastik kitaplar.
  Çünkü, zaten olmayan bir dünyayı, olmayan canlı türlerini ve bir de resmi edebiyat tarafından hor görülen bir masal tarzını alıp ciddi bir yazın gibi sunuyorsunuz.

  Dolayısıyla yıllarca EJDERHA MIZRAĞI serisini okumuş biri olarak, gördüğüm en iyi insan tahlillerini kronolojk gelişimi ve macerayı yaşadığımı söyleyebilirim.

  Yüzüklerin Efendisi’ni yazan Tolkien neredeyse 30 sene 3 cilt için uğraştıysa 3 farklı İngilizce ve binlerce yıllık tarih yazdıysa inandırıcılığın ve gerçekliğin bu denli sarmasını istediği içindir.

  Romanda sadece günümüzün insan sorunlarını arıyorsanız ya da anı, biyorgrafi kitapları ilginizi çekiyorsa bu tür, Fantastik tür en başta enteresan bir saçmalık haydi çocuklar üzülmesin diye çocuksu gibi gelir. Fakat iki cilt okunduktan sonra eminim fikriniz değişecektir :)

 4. Birol Eğilmezbaş

  Süleyman Bey,

  Yanıtınız için teşekkür ederim,

  “hiç fantastik kitap okumamıştım :( , sayenizde belki bu ilk olacak. ” demiştim .

  kitabı aldım, bitirince de, ilgili yazarın “momo” sunu sıraya koydum. :)

  Saygılarımla

  Birol

 5. Çok mutlu oldum. Açık fikirliliğiniz ve önerime güvendiğiniz için. Öyleyse Fantasia ölmeyecek ;)

 6. Demişsiniz ki, fantezi en iyi yazılması gereken türdür. Aslında düşününce doğru. Tamam güzel yazılmayan diğer türde kitaplar da can sıkıcı olabilir veya sıkıcı bir konuda güzel yazılmış bir kitap da çok çekici olabilir. Ama sanırım fantezi (ki belki de fantastik demek lazım) ve/veya bilim/kurgu türünde yazılan iyi yazılmamış ise saçma olur. Bu risk gerçek bir hikaye için pek söz konusu değildir. Ama mesela Lord of The Rings bu kadar bütün olmasa, bugün kimse onu hatırlar mı? Ya da Dune, o kadar ayrıntılı, detaylı bir dünyada geçmese, dev solucanlara binen adamlar kaç kişiyi çeker ki? Bence fantastik ve bilim/kurgu bu yüzden iyi olmak zorundadırlar.

 7. Sinan gerçekten de Fantastik türde yazmak zordu. Benim de birden fazla yayınlamadığım romanım var. Yazmak ve orijinal olmak çok güç. Gerçek bir ilham gerekiyor ya da Tolkien’de olduğu gibi geçmişten kalmış Mavi bir kitap bulmanız lazım :)

 8. Ben 13 yaşındayım. Bu kitabın ismini duyunca okumayı çok istedim. :) Hala da istiyorum.

  Nereden bulurum onu hiç bilmiyorum bana yardım edin arkadaşlar. :) :) :)

 9. KÜBRA

  Bu kitap benim de ilgimi çekti. Doğrusu siz her ne kadar filmi okumadan izlemeyin deseniz de ben filmi izlemeden bu kitabı almazdım çünkü kafamda bir şey oluşmazdı. Bu yüzden filmin çeyreğini izledim. Bu arada ben de 13 yaşındayım:)

 10. neslihan

  Arkadaşlar ben bu adamın (Michael Ende) kitaplarına hastayım. Bitmeyecek Öykü ve Özgürlük Hapishanesi’ni okudum. Süper ikisi de. Öyle bir inandırıyor ki insanı. Birgün bir kitap okurken belki ben de içine girerim diye düşünüyorum artık. Başka böyle yazarlar tanıyan varsa paylaşsın…

 11. osman

  Ben bu kitabı okuyorum, toplam 511 sayfalık bir kitap. Çok ilginç ve çok güzel bir kitap bence. Bu kitabı hala okuyorum 325. sayfasındayım ama bugün bitireceğim. Herkese tavsiye ediyorum. Herkes okusun mutlaka.

 12. Ayşegül

  Merhaba. Ben Ayşegül. Bu kitabın kısa bir bölümünü eski dil ve anlatım ders kitabımda gördüm. Çok beğendim. Filmi olduğunu bilmiyordum. Ama okuduğum kısım çok güzeldi. Bu kitabın tamamını okumak istiyorum. Nerede bulabileceğimi söyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler…

 13. muhterem

  Michael Ende denildiğinde MOMO kitabı üstüne tanımam diyebilirim.Benim listemin başında uzun yıllardır yer alan ve her fırsatta okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap.Kapitalizm ancak bu kadar anlatılabilir diyorum.

 14. Ceren

  Hayal gücünüzün pasını silecek bir kitap..

 15. sinan akyel

  Bitmeyecek öykü’yü okudum ve okuduğuma da sevindim çünkü hepimiz çocukluğumuzda bitmeyecek bir öykünün içindeydik fakat her ne olduysa öykümüzü bitirdiler… Neyse bence okunması gereken güzel bir kitap.

 16. Okuduğumda çok sıkılmıştım. Bastian kitabın içine girene dek Atreju’nun öyküsü fena seyretmiyordu aslında. Bir ara gerçekten hiç bitmeyecek sanmıştım bu öyküyü. Filmin ise kitapla pek bir alakası yoktur. Özellikle finali tam anlamıyla zıttır. Yine de fantastik edebiyatla tanışmak için heveslenen genç okurlar için yerinde bir başlangıç kitabı olabilir. Neticede hayal gücünün nasıl geliştiğinin bir önemi yok. Önemli olan gelişmesidir nihayetinde.

 17. ceren

  Her satırında hayal etme gücünü artırıyor .Olağandışı varlıkları zihninizde canlandırırken keyif aliyorsunuz. Fantastik edebiyat adına güzel bir eser olduğunu düşünüyorum. Bastianın içine girdiği o dünyanın kapıları ardında klişeler kırılıyor, okuru hayal etmeye zorluyor..
  -“bu başka bir öyküdür başka bir zaman anlatılmalı” cümlelerinin ardından o kahramanlara yeni maceralar biçiyorsunuz..Herkese tavsiye ederim.

 18. […] bazı kitaplarda karşılamıştı. Mesela Sofie’nin Dünyası, Mürekkep Yürek (Ink Heart), Bitmeyecek Öykü (Never Ending Story) gibi. Genelde fantastik bir düzlemde anlatılan olaylar yazarların kendilerini küçük […]

 19. deniz yıldırım

  bana kalırsa gercekten güzel seyler çıkartan birisi varsa oda MİCHAEL ENDE’dir.. ben MİCHAEL ENDE’ nin ilk MOMO adlı kitabını okudum tek kelimeyle harikaydı.. o qünden sonra MİCHAEL ENDE nin kalbimde baska bir yeri vardr.. tek üzüntüm…böyle qüzel yazan bir yazarın az kitabını olması keşke daha cok kitabı olsada onlarıda okusam..bütün kitapları harika…en son BİTMEYECEK ÖYKÜ adlı romanını okudum..hala etkisindeyim…

 20. melis

  Ben kitabı okudum… Çok da sevdim ama filmi bulamıyorum :( Nereden izlediğinizi yazar mısınız?

 21. mavi kız

  Ben kitabı okudum gerçekten çoooooooooooook güzel =}

 22. mrym

  bu kitabı okumadım ama eminim MOMO kadar güzeldir MİCHAEL ENDE hayatımızdaki sorunları öyle güzel ele alıyorki karakterlere dönüştürmesi takdir edilir.gerçekten başarılı ve çook iyi bir yazar….:)

 23. mor yazma

  meraba ben bu kitabı okudum gerçeken mükemmmel okurken kendinizi bastianın yanına koyun.. mükemmel bişey :)

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra