Hangi Font Bu ? Yazıtipini Bulun ve OCR Karakter Tanımlamaya Giriş

hangi font what the font

HANGİ FONT BU?
Web tasarımcıların Photoshopçuların ve tasarım işi ile ilgilenen herkesin bir gün kabusu olmuştur. Müşteri gelir, elinde basılı bir yazı vardır der ki “Bu yazıtipini kullanmıştık. Aynısı olsun. Ama fontu biz de değil bir başka arkadaş yapmıştı.” Haydaaa 🙂
Şimdi başınız dertte! Ünlü font sitelerini http://www.dafont.com/ gibi gezmek mi istersiniz, o yazıyı scanner ile tarayıp her tanıdığınıza e-mail atıp “Bu yazıtipi sen de var mı, nasıl bulurum?” demek mi?

Evet tam kabus. Ama bir çözümü var. http://www.myfonts.com/WhatTheFont/ sitesine girip elinizdeki imajı yollarsanız hangi font olduğunu bulur.  Eğer bir sitede ise bu font (image olarak) onun URL adresi girilir. Yine font adı bulunur. Peki nasıl çalışıyor?

 OCR Nedir?

Bir imajdaki sembolün yapay zeka bir program tarafından her eğrisinin açısının incelenerek hangi harf olduğunun tanımlanmasıdır. Optical Character Recognition adıyla bilinen Optik Karakter Tanımlama yazılımları oldukça iş görürür. Siz kağıtla gelen bir belgeyi 300 dpi çözünürlük ayarı ile scannerda tarayıp JPG formatında programa verince Word’de yazılmış gibi çevirir.

Hangi OCR programı iyidir? “document scanning” denince bence şu an için tartışmasız ABBYY FineReader en iyisidir. Türkçenin de arasında bulunduğu pek çok dili %98 gibi büyük bir oranla tanımlar. Ücretsiz seçenek ise http://www.simpleocr.com ‘da

WEB ÜZERİNDEN PROGRAM YÜKLEMEDEN TARATTIĞIM BİR SAYFAYI IMAGE’DEN WORD’E AKTARABİLİR MİYİM?

Evet yapabilirsiniz,

http://www.simpleocr.com/Demo/ Sedece resminizi yükleyin. Veya
http://www.pdftunnel.com/ocr/?c1=test&source=ocr&kw=ocrsoftware adresinde gelen sayfaya PDF, TIF, JPG, GIF, BMP… formatlarındaki imajınızı yollar, sonra sonucu ücretsiz olarak e-mail kutunuzdan alırsınız.

PAYLAŞ: