GTİ, BloggerV’de Ayın Blogu Seçildi

BloggerV, blog siteleri ile reklamverenleri buluşturan kaliteli bir reklam platformu olarak yayına başlamak üzere. Bizler de bu mecrada yerimizi aldık.

gtibloggerv

Bir Internet sitesinin, reklam göstermesi artık doğal kabul ediliyor. Yıllardır Internetteki içeriğin ücretsiz olması gerektiği kullanıcıların ortak beklentisi. Bu ücretsiz hizmeti devam ettirebilmenin tek yolu ise reklamlar. Televizyon kanallarında olduğu gibi haberi sunabilmek, bunun için harcanan işgücünü ve sitenin bakım yayın masraflarını karşılamak için gelir gerekiyor.

Blog yazarları daha naif, daha yürekten yazmalarına karşın kendi domaininde yayın yapan pek çok blogda reklam var. Sonuçta kazanılan reklam ücretleriyle araba ev alınmıyor. 🙂 Böyle sanıyorduysanız üzgünüm sevgili okurum. Ayrıca reklam gösterildiği için hiç para kazanılmıyor. Birileri o reklama tıklarsa ancak kazanç oluşuyor. Yani gazete, dergi gibi değil. Merak eden birisi tıklamalı. Bence bu yayıncı aleyhine haksız bir durum. Klasik mecrada reklam sadece gösterildiği için oluşan ücretlendirme Webde yok sayılıyor.

Senelik gelire vurunca blog yazarı, okumak için kitap, dergi sinema bileti alıyor. O küçük gelir bir eğlence ve siteden gelen ayrı bir yeri olan duygusal bir anlama bürünüyor. Bir kaç kişi dışında “blog geliri ile geçiniyorum” diyen Türk blog yazarı pek yok. Birçoğunun zaten işi gücü var. Tanınan, bilinen ve çok okunanlar ise iş dünyasında başarılı veya akademik olarak iyi eğitimli veya hayatını blog yazmaya adamış kişiler arasından çıkıyor. Dolayısıyla kimsenin reklama dayalı bir hayatı yok.

Bütün bu tabloda gördüğünüz gibi Google Adsense tipi reklamlar büyük portallar, oyun siteleri, sosyal networkler gibi çok web trafiği alan siteler için uygunken, blog yazarları için uygun değil. Doğru model, alana yönlendirilmiş kaliteli firma reklamları olmalı. Sizin blogunuz ne ile ilgiliyse o konuya yakın firmaların sizi seçmesi sitenizde reklamları ile yer almaları.

BloggerV’yi sevmemdeki en büyük etken bu. Uygulamada nasıl olacak yaşayıp göreceğiz. Ama sloganlar daha şimdiden blog yazarının yanında olacakları yönünde.

Unutmadan, Eylül 2009 için blogumuzu ayın blogu seçen editörlere teşekkürlerimizi bir borç bilirim. Sonuçta bu Güneşin Tam İçinde ailesine yazarıyla, okurlarıyla verilmiş bir onurlandırma.

Aşağıya BloggerV’yi daha detaylı anlatan bir basın bültenini ekliyorum. Birçok sorunuzu cevaplayacaktır.

BloggerV
http://www.bloggerv.com/

gtiayinblogu

BLOGGERV.COM BASIN BÜLTENİ

Markalar bloglarla buluşuyor.

Dünyanın yükselen değeri bloglar karşı konulamaz bir biçimde büyüyor. Her gün milyonlarca blog yazarı milyonlarca farklı dilde ve farklı konuda yazılar yazıyorlar ve kendi medyalarını yaratıyorlar.

Peki bloglar gerçekten bu kadar etkin mi? Ne kadar okunuyor? İstatistiklere bakarsak, sadece Amerika’da 57 milyondan fazla insan blog okuyor. Her gün 120.000 blog yayım hayatına başlıyor. Yine her gün 1.4 milyon yeni blog yazısı yayımlanıyor ve dünyanın en popüler 100 web sitesinin 22’si blog. eMarketer’ın araştırmasına göre 2013 yılı itibariyle Amerikan halkının %58’i blog okuyor olacak. Bu oran günümüzdeki seviyenin %20 daha fazlası. Ayrıca aynı araştırmaya göre Amerikan halkının %17’si 2013 yılı itibariyle blog yazıyor olacak. Bu da günümüzdeki oranın %30 artacağı anlamına geliyor.

Bloglar bu şekilde bir gelişme gösterirken, hakettikleri değeri görüyor mu? Tüm dünyadaki gelişmelere bakarsak blog yazarlarının yavaş yavaş hakettikleri yere ulaştığını görebiliyoruz. İnsanoğlu blogları farkettikçe büyük markalar ve şirketler de farketti. Bunun sonucunda da blogları desteklemek için birçok farklı proje üretmeye başladılar.

Günümüz dünyasında bloglar için en güncel soru şu: Bloglardan para kazanılabilir mi? Bu soru da başka soruları ortaya çıkarıyor: Bireysel olarak bir blog sağlayıcı içinde kendi alanını oluşturan ve yazılarını insanlarla paylaşan bir blog yazarı nasıl para kazanabilir? Hangi yaş aralığında ve kaç okuyucuya sahip olur? Markalar bloglara reklam verir mi? Reklam vermek istediğinde ürünü için doğru blogu nereden bulabilir?

Bu sorular gittikçe çoğaltılabilir. Peki çözüm nedir? Blog yazarlarını reklamverenlerle buluşturan ve hem blog yazarı için uygun reklamı, hem de reklamveren için uygun blogu birbiriyle eşleştiren bir sistem ihtiyacı nasıl giderilebilir? Bu konuda atılmış birkaç adım var. Bu adımların en ses getireni 2001 yılından beri bu konu üzerinde çalışan blogads.com oldu. Blogads.com blogların kendi alanlarına reklam almalarını yani para kazanmalarını sağlayan bir sistem yarattı. Markaların ürünleri için uygun blogları belirlemesini sağladı ve bu bloglara reklam vermesi için cesaretlendirdi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu konuda gelişmeler var. Ülkemizde hala merak edilen şey bu döngünün oluşmasındaki ilk soru: Bloglardan para kazanılabilir mi? Şu ana kadar yazdıklarımızdan anlaşılıyor ki cevap evet. Türkiye’de de blogları markalarla buluşturan yepyeni bir proje başlıyor: BloggerV.com
BloggerV.com bloglar ve reklamverenler için online reklam hizmeti sunan bir sistemdir. Blog sahiplerinin reklam almasını, reklamverenlerin ise kendisi için uygun bloglara reklam vermesini sağlar.

BloggerV.com,blog yazarlarına gelir sağlar ve değer katar. BloggerV.com’a üye olan bloglar, istedikleri markayı seçerek bloglarının içerisinde istedikleri alana reklam alabilirler. Bunun yanı sıra, BloggerV.com’un bloglarda yazılan yazıları kategorilere göre ayırma özelliği sayesinde yazdıkları yazıların konuyla ilgili kişilere ulaşmasını sağlayabilirler. Blog yazarları, BloggerV.com’a üye olarak kaliteli içeriklerini daha çok insana ulaştırırlar ve hakettikleri değere ulaşırlar.

Reklamverenler ise, BloggerV.com’un sağladığı hizmetle, içeriklerine göre kategorilere ayrılan bloglar içerisinde hedef kitlelerine uygun okuyuculara ulaşabileceği blogları seçebilirler ve bu bloglara reklam verebilirler. Markalar, günümüz dünyasının yükselen değeri blogları destekleyerek hedef kitlelerine daha etkin ve kolay yoldan ulaşabilirler.
eMecmua.com’un global haklarını satın almasıyla hatırlayacağımız Avrupa’nın 3 büyük affiliated marketing firmalarından Teleint.net’in projesi olan BloggerV.com’un online reklam çözümlerini ise Türkiye’de Netbook Media üstleniyor.

NETBOOK MEDIA KİMDİR?
Netbook Media 2008 yılında internet medya satış ve pazarlama şirketi olarak kuruldu. Yahoo!’nun Türkiye temsilciliği ile başlayan çalışmalarına 50’yi aşkın site ile devam ediyor. Netbook Media Ağının aylık sayfa görüntülenme sayısı 2 milyardan fazla ve 28.8 milyon tekil kullanıcıya ulaşıyor. Reklam verenlerle, internet kullanıcılarını doğru ve etkili bir şekilde buluşturan, deneyimli ve dinamik bir ekipten oluşan Netbook Media, satış, pazarlama, tasarım ve raporlama alanında hizmet veriyor.

PAYLAŞ: