Kültür ve Sanat

Grafist12 | 12. Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi köklü geçmişi ve ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor, bu yönüyle de Akademi ismini yaşatıyor.

grafist12 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor.

Bu yıl 12. si yapılmakta olan Grafist12 | 12. Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri etkinliklerine katıldım. Sergilerin bir kısmını gezdim ve hemen sizin de gezebilmeniz için bilgi vermek istedim.

Öncelikle etkinlik nedir? Amacı nedir? ondan biraz bahsedelim.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı olan Sayın Prof. Dr. Ayşegül İzer bu yıl basılan kitabın girişinde şöyle açıklıyor:

Albert Einstein, “Mantık sizi A’dan B’ye götürür, hayal gücü ise her yere” demiştir. İşte bu cümle, Grafik Tasarım Bölümü’nün GRAFİST etkinliğini hayata geçirme sürecini ve bugünlere ulaşabilme serüvenini en iyi şekilde tanımlıyor.

Grafik ve İstanbul sözcüklerinden türetilmiş olan GRAFİST kısa adıyla anılan “Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri”, bu yıl onikinci kez gerçekleşiyor. 1997 yılından beri düzenlediğimiz, eğitim amaçlı bir etkinlik olarak grafik tasarımın ele aldığı , sosyal, siyasal, ekonomik ve ekolojik ilişkiler bütününü, sergilerindeki işler, seminerlerinde paylaşılan düşünceler ve atölye çalışmalarında üretilen projeler üzerinden analiz etme fırsatı sunarken, görsel iletişimin yerel üretimlerini ve uluslararası nomlardaki güncel yönelişlerini de yansıtmaktadır.

Milton Glaser, “Tasarım yapmak, denetleyebildiğimiz ya da egemen olabildiğimiz her türlü yola başvurarak açık seçik iletişim kurmak demektir” der; her yıl mayıs ayının ilk haftası düzenlenen GRAFİST de, bizleri bir araya getirdiği bu bir hafta boyunca, yurt dışından gelen dünyaca tanınmış yabancı grafik tasarımcılar ve Türk grafik tasarımcılar ile yine yurtsışından gelene yabancı öğrenciler ve Türk öğrencilerin; seminer atölye çalışmaları ve sergi gibi etkinlikler aracılığıyla tanışmasını ve iletişim kurmasını sağlıyor.

Gerçekten de sergiyi gezerken grafik sanatının çarpıcı ilkeleri olan görsel vurucu anlamı yoğun ve sade olabilme becerisini o sonun kadar yaşıyorsunuz. Açılış ve kokteyl oldukça güzeldi.

grafist12a Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor.

Sizleri de programla başbaşa bırakıyor ve sergiyi gezmeye davet ediyorum.

5 MAYIS 2008 PROGRAMI

ULUSLARARASI GRAFİK TASARIM SERGİSİ

 • Armando Milani
 • Esen Karol
 • Niklaus Troxler
 • René Knip

5-23 MAYIS 2008 AÇILIŞ: 5 MAYIS, 17:00
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü, Osman Hamdi Bey Salonu Fındıklı, İstanbul

Hergün 09.00 – 16.30 arasında gezilebilir.

Atölye Çalışmaları
5-8 Mayıs 2008

grafist12b Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor.

7 MAYIS 2008 PROGRAMI

ULUSLARARASI GRAFİK TASARIM SERGİSİ

 • Jonathan Barnbrook
 • Yang Liu

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ, GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ, GRAFİK BÖLÜMÜ-
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ, GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ, GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI SERGİSİ

5-31 MAYIS 2008    AÇILIŞ: 7 MAYIS, 18:00
BM Suma  Çağdaş Sanat Merkezi Voyvoda Cad. Yanıkkapı Sok. Suma Han No:3, Kat:2
Karaköy, İstanbul

Pazar, Pazartesi hariç hergün 12.00 – 18.00 arası gezilebilir.

GRAFİST 12 PARTİSİ
BAŞLANGIÇ SAATİ: 21.00
Balans Music & Performance Hall   İstiklal Cad. Balo Sk. No: 22 Beyoğlu/İstanbul

Atölye Çalışmaları
5-8 mayıs 2008

grafist12e Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor.

9 MAYIS 2008 PROGRAMI

ULUSLARARASI GRAFİK TASARIM SEMİNERİ

 • Armando Milani
 • Esen Karol
 • Jonathan Barnbrook
 • Niklaus Troxler
 • René Knip
 • Yang Liu

10:00 – 18:00 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu Fındıklı, İstanbul

grafist12c Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor.

10 MAYIS 2008 PROGRAMI

ATÖLYE ÇALIŞMALARI SUNUMU

 • Armando Milani
 • Esen Karol
 • Jonathan Barnbrook
 • Niklaus Troxler
 • René Knip
 • Yang Liu

10:00 – 18:00 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu Fındıklı, İstanbul

ATÖLYE ÇALIŞMALARI SERGİSİ

KIRMIZI BASINDA EN İYİLER REKLAM ÖDÜLLERİ SERGİSİ
10-31 MAYIS 2008 AÇILIŞ: 18.00
Tütün Deposu Hendek Cad. No:12 Tophane, İstanbul
Pazartesi hariç hergün 11:00 – 22:00 arası gezilebilir.

grafist12d Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ülkemizin gurur kaynağı olan harika sanatçıları yetiştirmesi bir yana, düzenlediği çeşitli etkinliklerle topluma sanatın eşsiz örneklerini sunuyor.

Grafist Resmi Web sitesi: http://www.grafist.org/

E-posta: info@grafist.org

Etkinlik programı (Adobe pdf formatında)
http://www.msgsu.edu.tr/msu/ana_duyuru/grafist08.pdf

Küçük not: Grafist sitesinde, geçmiş yıllardaki etkinlikleri bulamadım, amaç, etkinlikler ve yıllar içindeki tüm eserlerle, katılımcıları içeren  sayfalar da yoktu. Daha güçlü bir siteyi yapmak sanırım bu güzel etkinliğin daha iyi takip edilmesi için çok gerekli.

Not 2: Mutlaka Grafist 12 kitabını satın almaya çalışın. Kitapta yüzlerce harika fikir ve sergilerdeki eserlerin fotoğrafları var.

Fotoğraflar: Süleyman Sönmez

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı