z_ARŞİV YAZILAR

Google Reklamlarında IP Bloklama

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Google Adsense ile çalışıyorsanız kuralları bilirsiniz. Asla sitenizdeki reklamlara tıklamazsınız ve tıklamaya teşvik etmezsiniz. Bunun sebebi haksız bir kazanca sebep olacak olmasıdır.

Prensip olarak, gittiğiniz sitelerde gerçekten ilgileniyorsanız, reklamlara tıklamanız daha doğrudur. Ancak belli bir network ağı içinden bağlanıyor ve tüm ağ aynı adresi kullanıyorsa ve arkadaşlarınız sitenize girince üstüne üstlük sizden habersiz, yardım olsun diye reklamlarınıza tıklıyorlarsa bazı sorunlar yaşarsınız. Mesela Google’dan ciddi e-mailler alabilirsiniz. Bu tatsız sorunu çözmek gerektiğinde, önce insanları bilinçlendirmeniz gerekir. Ardından sizin giriş yaptığınız Internet hattı sabit bir hatsa, IP sini öğrenmelisiniz. Nasıl mı? http://www.whatismyip.com/ adresine girip.

Ardından web siteniz PHP ile yazılmışsa mesela WordPress tabanlı bir siteyse aşağıdaki kodu kullanarak gelen ziyaretçilerin bir kısmına reklam kodu göstermemeyi seçebilirsiniz. Özellikle kendi bağlantınıza. Kodda yer alan ‘123.45.67.89’ gibi bir çok IP’yi tırnak içinde virgülle ayırarak ekleyebilirsiniz. Bu IP’lerde Google kodunuz görünmeyecektir. Peki değişken IP kullanan bir ADSL bağlantısı varsa? O zaman bu kod işe yaramayacaktır.

<?php
$visitorip = $_SERVER[‘REMOTE_ADDR’];
$blockedips = array(‘123.45.67.89’, ‘123.56.67.89’, ‘123.67.67.89’);
if (!in_array($visitorip,$blockedips)) {
?>

// adsense kodunuz buraya yazılır


<?php
}
?>

Google Adsense tıklamalarını daha iyi takip etmeyi sağlayan programlar var. Ancak bunlar ciddi olarak sorun yaratabilirler, ya da sözleşme ihlali anlamı taşıyabilirler. Bence Google’un gereksiz tıklamaları bizi strese sokmadan kendisinin otomatik temizletmesi lazım. Reklam yayınlayanın izleyicilerin davranışlarından sorumlu tutulması hatta uyarı almasını çok kırıcı buluyorum. Özellikle dürüst olacağım diye deli gibi uğraşıyorsanız.

Kaynakça:
http://www.webmasterworld.com/google_adsense/3297551.htm

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı