Duvar KağıdıFotoğraf

Gökler Şahı

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Gökyüzü fotoğrafçılığı sanıldığı gibi kolay bir alan değildir. En ciddi sorun, ışığın gökte çok fazla, yerde ise az olmasıdır. Işık ölçümünü gökyüzünden alırsanız, yeryüzü çok karanlık çıkar, eğer yeryüzünden ışık ölçümü yaparsanız, göğün renkleri bembeyaz olur. Ayrıca ışığın sebep olduğu bulutların silikleşmesi, kontrast bozukluğu ve mavinin üstlerde beyaza kayması işleri karıştırır. Ayrıca çekim saatini de ayarlamak, bol bol denemek gereklidir. Kimileri HDR fotoğrafçılığı düşünebilir. Ancak HDR müthiş bir çözüm olsa da, izleyiciye gerçek olamayacak kadar net bir görüntü sunar.

goklersahi Öyleyse yapılacak daha akıllıca çözümler vardır. Bunlardan en çok bilineni bir "degrade filtre" kullanmaktır. Bu filtre degrade bir renk içerir. Yarısı daha koyudur ve açılarak saydama gider. Siz bunu fotoğraf makinenize taktığınızda koyu kısım üste geliyor. Siz gökyüzünde ışık ölçümü yapıp istediğiniz ışık seviyesine ve rengine ayarladığınıza alt kısım saydam olduğunda daha çok ışık alıyor. Öyleyse yapılacak daha akıllıca çözümler vardır. Bunlardan en çok bilineni bir "degrade filtre" kullanmaktır. Bu filtre degrade bir renk içerir. Yarısı daha koyudur ve açılarak saydama gider. Siz bunu fotoğraf makinenize taktığınızda koyu kısım üste geliyor. Siz gökyüzünde ışık ölçümü yapıp istediğiniz ışık seviyesine ve rengine ayarladığınıza alt kısım saydam olduğunda daha çok ışık alıyor.

Bu fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız.
Fotoğrafın tüm ticari hakları Süleyman Sönmez’e aittir. Kendiniz için duvarkağıdı gibi amaçlarla kişisel olarak kullanabilirsiniz. Ancak web sitelerinde, basılı tasarım ürünlerde ve her çeşit materyalda kullanılması, dağıtılması 5846 nolu Telif Hakları Yasası’na aykırıdır. Ticari amaçlarla kullanım ve teklif vermek üzere lütfen iletişim linkini kullanınız.

degradefiltre.jpgÖyleyse yapılacak daha akıllıca çözümler vardır. Bunlardan en çok bilineni bir “degrade filtre” kullanmaktır. Bu filtre degrade bir renk içerir. Yarısı daha koyudur ve açılarak saydama gider. Siz bunu fotoğraf makinenize taktığınızda koyu kısım üste geliyor. Siz gökyüzünde ışık ölçümü yapıp istediğiniz ışık seviyesine ve rengine ayarladığınıza alt kısım saydam olduğunda daha çok ışık alıyor.

Böylece daha iyi aydınlanmış bir fotoğrafınız oluyor.

Peki bu kadar profesyonel imkanlarınız yoksa ne olacak? Evdeki kompakt fotoğraf makinesi ile neler yapılabilir? Bir kez fotoğraf çekeceksiniz. Photoshop gibi katmanlarla çalışabilen bir yazılımda gökyüzünü ya da yeryüzünü seçim araçları ile seçip Level menüsünden ışığı açacak ya da koyultacaksınız. Bunu yaparken ipuçları şöyle seçtiğiniz alanın bıçakla kesilmiş gibi olmaması için seçiminizin kenarlarını feather ile yumuşatın. Abartı bir renk açması yapmayın, dilerseniz belli yerleri Burn aracı ile koyultun. Kısacası pek çok dokunuş isteyebilir çalışma.

Benim yukarıdaki çalışmamda bahsettiğim degrade filtre yok henüz almadım 🙂 Bunun yerinde Polarize filtre, UV filtre ve FLD Filteyi üstüste koyarak grainli (tozlu) parlamalı ancak müthiş egzotik bir çekim yaptım, üstüne biraz retuş ile olay tamamlandı. Adı da çok önemli “Gökler Şahı” 🙂 Umarım beğenmişsinizdir.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

9 Yorum

 1. Süleyman abi gerçekten çok hoş bir fotoğraf olmuş. Hem bu fotoğraf vasıtasıyla deviantART profilini ziyaret etmiş oldum. Galerinde ki SEAGULL FLYING IN ISTANBUL2 isimli fotoğrafını masaüstüme koyacağım.

  Bende okuduğum bölümle alakalı olduğundan yakın zamanda fotoğrafçılık üzerine bir eğitim almayı düşünüyorum. Ayrıca görmeyenler için bir Pilli sitesi olan 3ayak.org ‘u da fotoğrafçılığa merakı olanlara sunayım.

  Yeni fotoğrafların gelmesi dileğiyle…

 2. avare, şaşılacak şey ama bu sefer ki Photoshop müdahalesi inanılmaz az. Olay filtre kaynaklı. İlk kez 3 filtre üst üste kullanıyorum. Photoshop etkisi sadece eflatun alanı ortaya çıkardı o kadar 🙂
  Ama “fotoğraftan çıkıp resim olmuş” diyen başkaları da var. Aslında hoşuma gitti. Artık hep resme mi benzetsem fotoğrafları?

  Scar Tissue deviantart iyi güzel de, o kadar çok harika eser var ki, insan sürekli yetersizlik ve ne ustalar var duygusuna kapılıyor. Bu nedenle oradan ayrılmıyorum şımarmayayım veya bu yarı amatör çalışmaları büyük işler sanmayayım diye 🙂

  3ayak sitesi düzenli takip ettiğim siteler arasındadır. Gerçekten sevimli bir çizgisi var.

 3. ~~kApTaN~~

  Üzgünüm sergilediğim zaten çok az sayıda fotoğraf var. Bunların da başka sitelerde yayınlanmasına izin veremiyorum. Çünkü özellikle Spaces alanlarında telif hakları hiç bilinmiyor ve sürekli birbirlerinden çalınıyor. Sonra da e-posta gruplarından bana geri geliyor!

  Eğer istiyorsanız “Güzel bir fotoğraf gördüm işte linki” diyerek bu sayfaya bağlantı verebilirsiniz. (Bunun dışındaki tüm izinsiz kullanımlar suç olacaktır.)

 4. Hımmmm. Tamam teşekkürler yine de. Ama ben birkaç fotoğrafı aldım fakat hiç biyere koymadım. Eğer sorun olacaksa hemen silebilirim! Ne yapayım?

 5. ~~kApTaN~~
  Yukarıda fotoğrafın altında şöyle yazmıştım:
  “Kendiniz için duvarkağıdı gibi amaçlarla kişisel olarak kullanabilirsiniz. Ancak web sitelerinde, basılı tasarım ürünlerde ve her çeşit materyalda kullanılması, dağıtılması 5846 nolu Telif Hakları Yasası’na aykırıdır.”

 6. Bu resim bana nedense hüznü, sessizliği ve yanlızlığı ifade ediyor. Güzel bir resim, paylastığın için teşekkürler hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı