Gökler Şahı

Gökyüzü fotoğrafçılığı sanıldığı gibi kolay bir alan değildir. En ciddi sorun, ışığın gökte çok fazla, yerde ise az olmasıdır. Işık ölçümünü gökyüzünden alırsanız, yeryüzü çok karanlık çıkar, eğer yeryüzünden ışık ölçümü yaparsanız, göğün renkleri bembeyaz olur. Ayrıca ışığın sebep olduğu bulutların silikleşmesi, kontrast bozukluğu ve mavinin üstlerde beyaza kayması işleri karıştırır. Ayrıca çekim saatini de ayarlamak, bol bol denemek gereklidir. Kimileri HDR fotoğrafçılığı düşünebilir. Ancak HDR müthiş bir çözüm olsa da, izleyiciye gerçek olamayacak kadar net bir görüntü sunar.

Bu fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız.
Fotoğrafın tüm ticari hakları Süleyman Sönmez’e aittir. Kendiniz için duvarkağıdı gibi amaçlarla kişisel olarak kullanabilirsiniz. Ancak web sitelerinde, basılı tasarım ürünlerde ve her çeşit materyalda kullanılması, dağıtılması 5846 nolu Telif Hakları Yasası’na aykırıdır. Ticari amaçlarla kullanım ve teklif vermek üzere lütfen iletişim linkini kullanınız.

degradefiltre.jpgÖyleyse yapılacak daha akıllıca çözümler vardır. Bunlardan en çok bilineni bir “degrade filtre” kullanmaktır. Bu filtre degrade bir renk içerir. Yarısı daha koyudur ve açılarak saydama gider. Siz bunu fotoğraf makinenize taktığınızda koyu kısım üste geliyor. Siz gökyüzünde ışık ölçümü yapıp istediğiniz ışık seviyesine ve rengine ayarladığınıza alt kısım saydam olduğunda daha çok ışık alıyor.

Böylece daha iyi aydınlanmış bir fotoğrafınız oluyor.

Peki bu kadar profesyonel imkanlarınız yoksa ne olacak? Evdeki kompakt fotoğraf makinesi ile neler yapılabilir? Bir kez fotoğraf çekeceksiniz. Photoshop gibi katmanlarla çalışabilen bir yazılımda gökyüzünü ya da yeryüzünü seçim araçları ile seçip Level menüsünden ışığı açacak ya da koyultacaksınız. Bunu yaparken ipuçları şöyle seçtiğiniz alanın bıçakla kesilmiş gibi olmaması için seçiminizin kenarlarını feather ile yumuşatın. Abartı bir renk açması yapmayın, dilerseniz belli yerleri Burn aracı ile koyultun. Kısacası pek çok dokunuş isteyebilir çalışma.

Benim yukarıdaki çalışmamda bahsettiğim degrade filtre yok henüz almadım 🙂 Bunun yerinde Polarize filtre, UV filtre ve FLD Filteyi üstüste koyarak grainli (tozlu) parlamalı ancak müthiş egzotik bir çekim yaptım, üstüne biraz retuş ile olay tamamlandı. Adı da çok önemli “Gökler Şahı” 🙂 Umarım beğenmişsinizdir.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

PAYLAŞ: