Gezegenlerin Sesi

Daha güneş sistemini çözememişiz. Çok nefis bir animasyonla gezegenlerden alınma sesleri dinliyoruz. Ayrıca Pluton’un aslında uydu yerine ikiz gezegeni Charon’la döndüğünü, Uranus’un diğer gezegenlerin aksine kutupları üstünde şişe yuvarlanması gibi döndüğünü vs. vs.

Vay vay vay, bir de astronomiden anlarım diye geçinirim.  Çok güzel bir site. Hem gözlerimiz, hem kulaklarımız için.
http://spacesounds.com

Önemli Not:
Bazı okurlarımdan 5. sınıf Fen bilgisine dayalı şekilde, ısrarla “uzayda ses olmaz” itirazı geliyor. 🙂 Ben de öğretmenim ve saçma bilgiye cidden hiç tahammülüm yok. Elbette hava ya da katı sıvı gibi bir ileticinin olmadığı ortamlarda ses frekansı yayılamaz. Ancak burada anlatılan olay bu değil.

Siteyi detaylı izlediğimizde bu işin sandığımız kadar basit olmadığını, ileri fizik ve uzaybilimleri yardımı ile çalışmaların yapıldığını anlarız. Bu şuna benziyor. Radyo istasyonlarından “ses” değil “radyo sinyali” yayılıyor ama bizim radyolarımız o radyo sinyalini sese dönüştürüyor. Zaten bu olmasaydı uzayda yörüngede olan astronotlarla görüşme yapamazdık ya da Mars’a inen robottan görüntü alamazdık. Bilmem açıklamam yeterli oldu mu? Ayrıca aşağıda bilimsel altyapısı gayet iyi olan EAN adlı dostumuzun yorumunu da okumalısınız. Elektromanyetik dalgaların insan kulağının duyabileceği frekansa dönüşümünü açıklıyor.

PAYLAŞ: