Eğitim İçin Teknolojik Cihazlar | Eğitimde Yenilikler 3
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • http://elifingunlugu.net/ Elifin Günlüğü

  Bir solukta okudum. Bir bölümünü biliyordum. Bu çalışmayla derli toplu bir bilgilendirme içinde iyi bir kılavuza dönüşmüş. Biz de Moodle ortamını kullanacağımız için, dün onunla ilgili bir tanıtımdaydık. Belki bir gün de “öğrenme yönetim sistemleri” üzerine yazarsanız. Bize SAKAI, Moodle ve Blackboard’dan söz edildi. (Sistemi tam olarak kullanmaya başladığımızda, ben bir öğretmen olarak deneyimlerimi anlatacağım.)

 • http://www.cihanozdemir.com Cihan

  Güzel bir inceleme yazısı olmuş Süleyman Bey.
  Keşke bu teknolojileri tanıtırken ülkemizden de örnek verebilsek. Keşke bizim de bilişim markalarımız olsa. Keşke insana yatırım yapabilsek, mühendislerimizi organize edip yönderebilsek.
  Zor işler..

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Elifin Günlüğü, bir ara bir okul yönetim sistemi programlamıştım. Öğrencilerin pek çok alandaki gelişmelerini içeren bir yazılımdı. Onunla ilgili çalışırken yukarıda bahsettiğiniz sistemlere biraz bakabildim. Aslında güzel bir konudur. Bir okulda oluşturulan dökümanların organize edilmesinden öğrencilerin çalışmalarını dosyalamaya dek. Hele hele her şey dijital ortama taşınırken oldukça mantıklı. Kısacası güzel öneri :)

  Yukarıdaki cihazları hiç duymamış bir öğretmen zaten düşünemiyorum. :) Ama şu da var ki hepsini bilmek kolay değil. Ya da neler yapılabileceğini tümüyle detaylı planlamak. Bu nedenle dümnya çapında alanında en iyileri davet eden TED başta olmak üzere işin uzmanlarının fikirlerini aktarmayı uygun gördüm. Yani bence diyerek yazmak yerine bilgi ağırlıklı sunmaya çalıştım. Bu haliyle daha çok yol gösterici olacaktır.

 • http://www.miniminibirlerim.com Ali Nafiz YAZAR

  Vallahi tek kelimeyle mükemmel bir yazı olmuş. Teknolojiye meraklı bir y kuşağı öğretmeni olarak eğitim teknolojilerini yakından takip ediyorum. Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak eğitimde de yeni teknolojilerin kullanılabilmesi için araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıldığını öğrenmek güzel. Eğitimde teknoloji yeni yeni kullanılmaya başlandı ki bence henüz eğitim teknolojileri emekleme aşamasında. Belki de x kuşağı bu konuda asıl devrimi gerçekleştirecektir. Bilgilendirici harika yazınız için teşekkürler. Devamını merakla bekliyoruz.

 • Coskun

  Bunların hepsi fantazi. Amerika’dan Finlandaiya’ya kadar bütün gelişmiş ülkelerde karatahta ve bildiğimiz tebeşir kullanılıyor sınıflarda. Özellikle Harvard, Stanford, Cambridge gibi üniviersitelerdeki 2010 yılına ait dersleri açın izleyin youtube’dan. Hepsinde kara tahta ve tebeşirle ders işleniyor. Eğitimde teknoloji kullanımı ancak ve ancak bazı derslerde hesap makinesi ve bilgisayar kullanımı ile sınırlı. Karatahta ve tebeşirin yerini hiçbir şey tutamaz.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Ali Nafız Yazar, teknoloji ve eğitim ile ilgili daha önce yazdığım makaleler oldu. Her makalede meselenin farklı bir yönünü ele alıyorum.
  http://www.gunesintamicinde.com/category/egitim/ isterseniz kategoriye bir bakın.

  Coşkun, oldukça kötümser bir bakış açısı. Şöyle ki, öğretmenlerin karatahta kullanmasında hiç sorun yok. İnsan yeri gelir birine bir şey anlatmak istediğinde eline bir dal alıp yerdeki kuma çizer yine anlatır. Ya da cebinden çıkan bir kağıda çizip tarif edebilir. Ama bu teknolojileri madem artık satın alabiliyoruz hatta ülkemizde üretebiliyoruz gündelik yaşamda nimetlerinden faydalanmalıyız. Birçok ülkede öncü okullar bu cihazları çoktan kullanmaya başladı. Şahsen son 8 yıldır böyle okullarda görev aldım. Branş öğretmeni arkadaşlarımın diyelim İngilizce veya resim gibi derslerde Rönesans ressamlarını bilgisayar sunuları ve projeksiyon ile tanıtıp sonrasında bir ressamın stilinde resim yaptırdığına şahit oldum. Halen görev aldığım okulumda da, her öğretmen bilgisayar teknolojilerini aktif olarak kullanıyor ve akıllı tahtalarla birlikte, web üzerinden dersler ve alıştırmalar yürütülüyor.

  Her şey çok hızlı gelişecek ve siz de bir iki yıl içinde bu teknolojilerin mesela elektronik kağıdın getirdiği harika değişimin ne kadar pratik olduğunu yaşayacaksınız. Emin olun bu görüşünüzün değişmesine çok çok az kaldı.

  Yeter ki biz teknolojiden korkup tepki göstermeyelim. Yeter ki her şeyi yerli yerinde kararında kullanalım.

 • Oğuz Ayan

  Mrb. yazılarınızı zevkle okuyorum (kısa öyküler hariç : ))Benim sizden bir ricam olacak.Okullarımızda teknolojinin ve sanatın (özellikle müziğin) eğitim-öğretimde daha etkili kullanılması durumunda,öğrencilerimizin beyinlerinin her iki lobunuda etkin biçimde kullanabileceklerini,bu sayede öğrenme performanslarının ciddi biçimde artacağını düşünüyorum.Bu konuya ilişkin yazacağınız bir makale eminim ben ve benim gibi bir çok eğitimciye ilham verecektir.Saygılarımla…

 • http://bildiriver.com Deniz ÇAĞLAŞ

  Uzun ve süreükleyici yazınız için teşekkürler:

 • http://www.selmangurlesin.com Selman

  O kadar güzel şeyler ki bunlar, keşke bizim okullarımızda da böyle eğitim araçları da kullanılabilse. Şu an özel bir üniversitede Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü son sınıf öğrencisiyim bırakın bunları tam donanımlı bilgisayarlar bile tam anlamıyla var demek mümkün değil. Ders anlatımında da anca daha projeksiyon aletini kullanabiliyoruz bırakın akıllı tahtaları. Ama umarım en yakın zamanda bizim ülkemizde bu teknolojik akıma ayak uydurur.

 • güven

  Ben devlet okulunda sınıf öğretmenliği yapıyorum. Teknolojiye meraklıyım ve sınıfımda mümkün olduğunca kullanıyorum. Harika bir derleme olmuş. Benim merak ettiğim digital kalemler ve grafik tabletler, eğitimde ne kadar yararlı olabilir?

 • Pingback: Webden Avladım 10 Site – 1 | GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site()

 • Pingback: AKILLI TAHTA KULLANIMININ FAYDALARI | merveyemen()

 • Pingback: Mine Özdemir()

 • Pingback: TEKNOLOJİ AMA NASIL OLMALI!!! | Mukaddes İnan()

 • Pingback: MİNİK AMA FONKSİYONEL KÜPLER | Mukaddes İnan()

 • Pingback: Akıllı Tahtalar Ne Kadar Akıllı :) | Elif Yılmaz()

 • Pingback: Dİgital Kitap Okuyucu | Elif Yılmaz()