EUROPASS
Evrensel CV Standart Formatı

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 15 Nisan 2008   |   7 yorum   |   Kategori: İnsan Kaynakları

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Bir iş ararken, her girdiğiniz sisteme dakikalarca eğitiminizi, iletişim bilgilerinizi, profesyonel iş geçmişinizi, hobilerinizi kısacası CV’nizi doldurmak bir eziyet gibidir. Zaten iş arayan insanın hissettiği gerilimi arttıran bir olaydır. Word formatında gönderseniz binlerce Word formatlı CV içinden bir insan kaynakları uzmanının araması imkansızdır. Hem onların istediği bazı alanları eksik yazmış veya çok uzun yazmış da olabilirsiniz. Bilgi mutlaka veritabanlarına girilmelidir. Böylece gider, mecburen bir çok sitede formları doldururuz.


Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu. Öyle ki Avrupa’yla ilgili herhangi ortak bir projeye girmek istediğinizde sizden mutlaka isteniyor. (Mesela bu örnekte sayfanın sonunda şartlardan birisi olarak göreceksiniz.)

Bu format, çoğu web standardı gibi XML denilen bilgi aktarım formatında. Bilgi, formdan bağımsız kümeler halinde saklandığından, istenen herhangi bir platformda, renkte biçimde sunulabiliyor bir kısmı gizlenerek sunulabiliyor.

En önemlisi de, sistemler arasında gönderilebiliyor. Özellikle bir siteniz varsa, blog tutuyorsanız, bu dosyayı bir Avrupa diliyle oluşturduğunuzda ve sitenizden dosyaya linki verdiğinizde evrensel standartta bir özgeçmişiniz oluyor. Siteniz yoksa da bir çok metotla CV’nizi kullanabiliyorsunuz.

kite_scenariom.png

Örneğin XML formatlı bu dosya kolayca bir OPT dosyasına çevriliyor. Bunun anlamı isterseniz Word’de inceleyebilirsiniz ya da Word gibi çalışan Open Office ya da diğer bir yazı editörünü kullanabilirsiniz.

* XML dosya .PDF formatına çevrilip yaygın bir destekle her bilgisayar işletim sisteminde ve sürümünde okunabiliyor.

* Yine XML dosya sistemi destekleyen İnsan Kaynakları sitelerine yüklenebiliyor.

* Bu CV’yi Linkedin gibi formatı destekleyecek bir sosyal networke FOAF formatında gönderip sisteme alınmasını sağlayabilirsiniz.

Avrupa’da öğrenim ve çalışmaya açılan kapılar | Europass nedir?

İster bir öğretim veya eğitim programına kaydolmayı planlayın, ister bir iş arayın veya yurtdışında tecrübe edinin; becerilerinizi ve yeterliklerinizi açıkça anlaşılır hale getirilebilmesi önemlidir.
Europass, kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:
* Beceri ve yeterliklerin Avrupa’da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak;
* Avrupa’da herhangi bir yere gitmek.

Europass beş belgeden oluşur:
* Kendinizin doldurabileceğiniz iki belge (Europass öz geçmiş (CV) ve Europass Dil Pasaportu); ve
* Yetkili kurumlar tarafından doldurulan ve verilen diğer üç belge (Europass Sertifika Eki, Europass Diploma Eki ve Europass Hareketlilik).

Europass bir Ulusal Europass Merkezleri ağı tarafından desteklenir. Europass, Avrupa Parlamentosunun ve Konseyin yeterlilikler için tek bir saydamlık çerçevesi konusundaki 15 Aralık 2004 tarihli 2241/2004/EC sayılı Kararı ile oluşturulmuştur.
Kaynak: Europass

europass2.jpg

EUROPASS BİÇEMİYLE CV OLUŞTURMAK İÇİN

Resmi site: http://europass.cedefop.europa.eu/ sitesine girip Türkçe adımlarla da oluşturabiliyorsunuz. Bu güzel bir imkan. Aslında doğrusu amaç yurtdışına çıkmaksa bence İngilizce, Almanca tercih etmek daha iyi. Ancak CV bir Türkiye İnsan Kaynakları sistemine aktarılacaksa elbette Türkçe hazırlanmalı.

Örnek Europass CVler için tıklayın:
http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/EuropassCV/CVTemplate/navigate.action

* Hemen EuroPass CV oluşturmak için buraya tıklayın.

Bu işi kolaylaştıran Eklentiler / Pluginler de var. Mesela çok sevdiğimiz WordPress için aşağıdan indirebilirsiniz.

WordPress Eklentisi / Plugin:
http://wordpress.org/extend/plugins/kitecv/

Projede çalışanlar:
http://www.kite-eu.org/kite/en/partners/whoiswho/

ÖNEMLİ NOT:
Biz her zamanki gibi treni kaçırıyoruz. Her Avrupa ülkesi adım adım Europass için ulusal bir merkez açıyor ve istenen belgeler için danışmanlık onay veriyor. Türkiye henüz listede yok.
Liste için buraya bakabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 2:
Kişisel bilgi güvenliğiniz için hazırladığınız CV’lerde ev adresinizi vermemeyi tercih edebilirsiniz. Sadece telefon ve e-mail yeterli. Mutlaka gerekiyorsa semt vermeniz de yetmeli. (İşe yakınlığınız bir artı değer teşkil edebilir)

ÖNEMLİ NOT 3:
“Avrupa Topluluğu CV bahanesiyle tüm bilgilerimizi topluyor mu?” paranoyasına kapılan arkadaşlarıma, sadece “Adrese Dayalı Nüfus Sayımı” projesine veya Facebook profillerine bakmalarını rica edeceğim. :)


“EuroPass | Evrensel CV Standart Formatı” makalesi için 7 yorum yapıldı.

 1. Merhaba Süleyman Bey,
  Etkili bir yazı olmuş gerçekten ve eksik olduğum bir konuyu da bu sayede doldurmuş oldum. Malum yakın zamanda biz de başlayacağız CV formları doldurmaya ;).
  Teşekkürler…

 2. Teşekkür ederim Gökhan Bey. CV meselesi bir şekilde çoğumuza gerekiyor. Bence Türkiye büroları da hızla açılmalı ve insanımız dünyayla daha entegre olmalı.

 3. rafet

  Gökhan Bey ben bişey diyemicem, Çünkü çok güzel olmuş elinize kolunuza sağlık çok bilgilendirdiniz teşekkürler…

 4. Rafet Bey
  Gökhan Bey okuyucumuzdur. Makalenin yazarı bendenizim efendim. Bir çok yere kocaman kocaman yazdım adımı ama sanırım okunmuyor :)

 5. Levent

  Merhaba,

  Ben yeni tasarladığım bir siteye CV Sistemi yapmak istiyorum. Bununla ilgili çok araştırmalar yapıyorum ama bir sonuca ulaşamadım.

  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

  Saygılarımla

 6. Kamuran Candan

  Selamlar Süleyman Bey,
  Yazınız güzel ve detaylı bir yazı. Avrupa’da çalışmak isteyen kişilere yol gösterici bir nitelik kazandırmışsınız. Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Saygılarımla.

 7. Serhat DOĞAN

  Merhaba Süleyman Bey ..,

  Sitenizi belli periyotlarla takip etmekteyim.

  Kaliteli bir site,umarım böyle devam eder. :)

  Sormak istediğim :

  Yaratılan veya oluşturulan CV’lerin Web siteleri ile alakalı olan bölümü.

  1- Bu ne oluyor ?

  2- Web sitelerinden bu bilgiler nasıl kullanılacak. ?

  Yani bir blog açtığımda XML formatında oluşturacağım CV..

  Nasıl işveren veya danışmanlık şirketlerinin haberi olacak….

  Kimin daha çok işine yarayacak….

  Ayrıca; Özel şirketler ŞİMDİLİK bu sisteme ne kadar itibar edecekler..

  :)
  Teşekkürler…

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra