Kültür ve SanatTasarım

Ertuğrul Fırkateyni Batmasaydı Ne Olurdu?

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Ertuğrul Fırkateyni, II.Abdülhamid zamanında Japonya’ya gittiğinde Türk – Japon dostluğu için çok şey başardı. Ancak dönüşte hazin bir kazayla Fırkateyn battı.

canakkalejaponlarust1.jpg  

Düşünüyorum da eğer 1890’da batmasaydı ve karşılıklı ziyaretler sürseydi. Birinci Dünya Savaşı’nda Türkler ve Japonlar birlikte savaşsaydı. Alman müttefiklerin aşırı hatalı kararları yerine Japonların müttefikliği Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünü önler miydi?
Japonya sonraları büyük bir hatayla ! Çin’i işgalden vazgeçip Osmanlı ile neler yapardı? İkinci Dünya Savaşı ve sonrası nasıl olurdu? Gerçekten ülkeler arası coğrafi mesafe çok büyük, ama taktik olarak bile müttefik olsalar ne olurdu?

Çanakkale Savaşı’nda aynı cephede savaştığımızı düşünebiliyor musunuz?

Yukarıdaki mizanseni nacizane ben Photoshop’la yaptım. Adı “Japonlar Çanakkale”de.  Lütfen bu çalışmayı fantastik olarak değerlendirin ve altında bir şeyler aramayın. Sadece hayal edin. 🙂

Serinin devamını ben hayal etmeye başladım bile. Keşke resim kabiliyetim daha iyi olsa.

Geniş Bilgi ve Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ertu%C4%9Frul_F%C4%B1rkateyni 
http://www.ertugrul.jp/

YOUTUBE KANALIM

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

PODCAST KANALIM

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

INSTAGRAM:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

FACEBOOK:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

TWITTER:

https://twitter.com/ssonmez

Telefon ve bilgisayarınıza bildirim almak için

Sayfanın yanında kırmızı bir çan simgesi var. Ona tıkladığınızda artık yeni yazılar için cep telefonunuzda bir bildirim çıkacak. İstediğiniz an iptal edebilirsiniz.

YAZDIĞIM E-KİTAPLAR

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

PATREON İLE SİTEMİZE MADDİ DESTEK OLUN

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Düşünce güzel fakat benim de görüşüm şudur ki;
  Eğer 56’sı subay 609 mürettebatlı Ertuğrul Fırkateyni kaza sonucu batmasıyla 540 şehit vermeseydi.Şimdi olan kardeşlik o zaman bukadar vefalı bir biçimde olur muydu?
  Şayet hayatta yaşanan hiç bir olayın (iyi yada kötü) boşa olmadığını düşünen biri olarak bu soruyu da sormuş bulundum.

  Resme gelince;resim de güzel olmuş Japon uçakları çok yardımcı olabilirdi bize.

  Yine de her şeyrağmen Türk-Japon kardeşliği vardır ve sürecektir de.
  ‘ALLAH TÜRK’Ü KORUSUN’

 2. bide şöle düşün RABBİM böle bi zaferi sadece islam dünyasına nasip etmiş.Yokluklar içinde anne ve babaların çocukların göz yaşlarıyla ve dualarıyla sadece bizimle beraber olduğunun tüm dünyaya bir kanıtı olduğunu düşün.Milli marşımız şairimiz Mehmet Akifin sözlerini düşün.islam alimlerinin çok güzel sözleri var onları oku onları düşün bırak şöle olsaydı böle olsaydı diye kafa yormayı eğlenmeyi tüm dünyaya verilen dersi düşün.GELELİM EN CAN ALICI NOKTAYA BIRAK NE KAÇIRDIKLARINI JAPONLAR DÜŞÜNSÜN:))))))))))))))))))))))

 3. Gökhan beyin yorumuna aynen katılıyorum…. Olmuş ile ölmüşe çare olmayacağına göre yapacak birşey yok demektir. Ama bende Çanakkale zaferinin kesinlikle Türklere ait bir zafer olması gerektiğine inanıyorum.

 4. çanakkalede degil kim olursa olsum o zafer sadece türk milletine aittir o zafer allahın her zaman türk milletinin yanında oldugunun türkler,n ne zaman başı sıkışsa allahın yanında oldugu yücü türk milletine ait bir zaferdir yine olsa yine aynı şeyler olurdu kimsenin bundan süphesi olmasın alllah türk milletini herzaman korusun ne mutlu türküm diyene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı