Eğitimde Yenilikler 1 – İstasyon Tekniği Uygulamaları
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • http://www.suleymans.com/ Süleyman Şentürk

  Aklına sağlık hocam yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Umarım yazdıklarınız gerekli merciler tarafından dikkate alınır ve hiç olmazsa pilot uygulamalarla yaygınlaştırılır.

  Siteye sık sık uğruyorum ancak her geldiğimde tasarımda ufak tefek değişiklikler oluyor. Yine yenilenmiş tasarım hayırlı olsun :)

  Bilgi: www2.aku.edu.tr/~gocak/yeni%20yonelimler/vesileistasyon.pdf ve http://www.amazon.com/Purposeful-Co-Teaching-Cases-Effective-Strategies/dp/1412964490 bağlantılarında sorun var.

 • http://blog.gazanya.com Mehmet (Blog Gazanya)

  Hocam oldukça güzel anlatmışsınız. Sınavlarda farklı şekillerde cevap verdiğim için kaldığım ve geçmek için ezber yaptığım dersleri biliyorum. Gençlerin/Çocukların kendi fikirlerinin yanında değişik bakış açılarını da görmelerini öğretmek şüphesiz ki eğitim ve insan kalitesini arttıracaktır.

 • http://nanoturkiye.net nanotürkiye

  Yazı için teşekkürler. Bir süredir kenarda durup, çıkmayı bekleyen yazılardan gibi duruyor. :) Gerçekten üzerinde vakit harcandığı belli. Birileri inşaallah uygular.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Süleyman Şentürk, ülkemizde de istasyon uygulamalarını sınıflarında başarıyla gerçekleştiren öğretmenler var. Üniversitelerde bu teknikler bir şekilde öğretmenlere anlatılıyor. Problem ise müfredat yetiştirme denilen o baskı sonucu bilgiyi hızla öğrencilerin zihnine aktarma telaşı.

  Site tasarımı sanırım şimdi içeriğe daha uygun oldu. Beğeni dolu dönüşler aldık.

  Yazıdaki hatalı bağlantıları düzelttim. Çok teşekkür ederim.

  Mehmet, evet insan zihni başkalarının düşünce ve yöntemlerini dinledikçe denedikçe zenginleşiyor istasyon tekniği buna imkan veriyor.

  Nanoturkiye, 2005 yılından beri yazmak istiyordum bu konuyu nasip bugüneymiş :) Zamanla arama motorlarından bir şeyler arayan yenilikçi öğretmenlere bu makale ulaşacaktır. Artık bundan sonrası onlara kalmış…

 • Pingback: Eğitimde Yenilikler 2 | Farklılaştırılmış Sınıf Eğitimi | GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site()

 • Pingback: Güneşin Tam İçinde 3 Yaşında! | GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site()

 • Sevcan AY

  Merhaba, yazınızı bir konuya cevap aramak isterken görüp okudum. İstasyon etkinliği konusunda bir soru sormak istiyorum: Materyaller ya da sorular istasyonlarda hazır bulunmak zorunda mıdır? Örneğin istasyonlara koku, renk vb. adlar verilip öğrencinin eline bir materyal verilerek bununla bu istasyonlara gelmeleri ve o istasyonda değerlendirme yapmaları, sonra aynı materyalle sıradaki istasyona gidip oranın kriterine göre değerlendirme yapması; birkaç materyal için arka arkaya aynı ya da farklı öğrencilerce aynı basamakların gerçekleştirilip maddelerin özelliklerine göre sınıflandırılması vb. istenemez mi? (öğrenciler tek ya da grup olarak olabilir mi?) Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim, kolay gelsin.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Sevcan Hanım eğitimde biliyorsunuz her şey esnektir. Sınfıın durumu ortamın durumun fiziki şartlar neyse ona uygun bir yol izlenir. Anlattığınız uygulama çok güzel. İstasyon uygulamalarında birincil hedef öğrencinin keşif duygusuna yönelmektir. Anlattığınız uygulamanın çok başarılı olacağına inanıyorum. Sonuçta öğrencilerin kendileri bile istasyon olabilir ve diğerleri onlara uğrayarak etap geçebilir.

 • esma belgrat

  Süleyman Öğretmenim,
  Öncelikle çalışmalarınız için sizi tebrik ediyorum. Ben de tesadüf eseri sitenizi keşfettim. Azminiz,hırsınız ve öğretmenlik mesleğine olan sevginize hayran kaldım. Ben de bu mesleğe gönül verenlerden biriyim.21 yıllık öğretmen olmama rağmen sizin kadar başarılı bir grafik çizebilmek için hala mücadele vermekteyim.Yalnız sitenizde yazıların ve mesajların tarihi olmadığından (ya da ben görmediğimden)en son ne zaman iletişim kurulmuş bilemedim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 • gökçe camgöz

  Teşekkür ederiz yazı için… Dikkat çekici bir konu. Bu konuda profosyonel eğitim alınabilecek güvenilir kurumlar tavsiye edebilirmisiniz…

 • Hilal Celik

  Tam olarak bu konuyla ilgili aklımdaki sorulara cevap bulduğum bir yazı olmuş teşekkür ederim emeğiniz için.