Eğitimde Yenilikler 1 – İstasyon Tekniği Uygulamaları

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 29 Eylül 2009   |   10 yorum   |   Kategori: Ana Sayfa, Eğitim

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Okullarda insanlardan bir sırada / sandalyede oturup tahtada ya da projeksiyondaki görüntüyü izlemeleri ve “güneş sisteminin merkezindeki” öğretmeni kusursuz bir dikkatle dinlemeleri beklenir. Son zamanlarda grup çalışmaları gündeme gelse de istasyon uygulamaları pek derslere giremedi. Bu yazıda eğitim metotlarından en canlısına giriş yapacağız

istasyonteknigi
Görsel: jisc_infonet | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Bir öğretmen gözüyle baktığımda öğrencilerin bazen çok sabırlı olduğunu düşünürüm. Tam gün eğitim veren bir okulda çocukluklarının çok büyük bölümünü ve günün neredeyse tüm aydınlık zamanını kapsar şekilde bilgi almaya eğitilmeye gönüllü olmaları beklenir. Bu, hayatta başarılı olmaları, meslek kazanmaları ve toplumun bilgi hazinesini almaları için modern dünyanın icat ettiği tek yoldur.

Gün geçtikçe hayat boyu öğrenme, hayatın her anında ve her yerde öğrenme kavramı teknoloji ile farklı bir anlama geliyor. Cep telefonları ile istenen bilgiye hem yazı hem fotoğraf hem video olarak ulaşmak mümkün. Okullar bu teknolojiyi halen ve henüz istenen seviyede kullanamıyorlar. Bunu sonraki yazılarımızda ele alacağız yapılması gerekenleri de.

Sınıfiçi etkinliklerin amacı öğrencinin farklı öğrenme modellerinden bütünsel kavramaya erişmesidir. Yani sınıf içinde birlikte şarkı söylemek, bir filmden kesit izlemek, drama yoluyla canlandırmak, kostümler giymek, grup halinde mücadele etmek öğrencinin severek isteyerek eğitime katılması için bir araçtır. Ama amaç değildir.

Amaç,  görerek, işiterek, dokunarak öğrenen öğrencilerin hangi tür öğrenme eğilimi yüksekse beynin hangi algı kanalı daha gelişmişse o kanalla bilgiyi kazanmasını sağlamaktır.

Hall-Carrie_small

SINIF İÇİNDE ÖĞRENME İSTASYONLARI NASIL YAPILIR?

İstasyon uygulamaları burada farklı bir yer ediniyor. İstasyon bir trenin, otobüsün uğrayıp durduğu her nokta. Sınıf içinde öğrencinin varacağı istasyonları oluşturmak tasarlamak öğretmenin işi. Zaten yapacağı başka hiçbir iş olmayacak. :) İstasyonları mükemmel tasarladıysa sadece kenarda durup koçluk yapacak ve ne anlatarak “öğretmen merkezli eğitim” yapacak, ne de öğrencileri kısıtlayacak.

Peki bu nasıl bir çalışma? En yaygın kullanımı masaları birleştirerek birkaç istasyon oluşturmak, her istasyona bir yönerge ve o yönergeyi yerine getirebilmek için gerekli araç gereci yerleştirmek.

Örneğin konunuz küresel ısınmanın sera etkisi başlığı ise bir masada jelatinle kapatılmış bir çukur tabak içinde derece, dışında başka bir derece sizin ilk istasyonunuz olabilir. İlk masada öğrenciye verilen yönerge jelatinle kaplı kaptaki termometrenin derecesinin daha yüksek olup olmadığını tahmin etmek ve dışardaki termometre ile karşılaştırmak ve bu kabı güneşe götürseniz jelatinli kaptaki termometre ile dışındaki temometrenin kaç derece fark edeceği üzerine tartışmak bu fikirleri sizin masaya yerleştirdiğiniz proje formuna yazmak olabilir.

Dersiniz matematikse ve yoğun bir müfredatı yetiştirme telaşı içindeyseniz de durum değişmez. Masalara hesaplama metotlarını bulan kişilerin bulma tekniklerini dayalı yönergeler bırakarak gruplar halinde araştırmalarını sağlayabilirsiniz.

Küçük sınıflarda çalışıyorsanız daha basit ve keyifli uygulamalar konabilir. Örneğin hangisi meyve hangisi sebze istasyonu. Öğrenci öğretmenin çevresini kesip çıkardığı meyve ve sebze resimlerini iki kutuya atar birinde sebzeler ötekinde meyveler ayrılır. Başka bir örnek yeşilleri boyama istasyonu, kırmızıları boyama istasyonu olabilir. Bu etaplarda ise içi boş boyama resimlerinin sadece belli renklerini boyamaları amaçlanır.

IMG_2855IMG_2856

Okumayı öğrenen gruplar için küçük hikayeler ve az sayıda sayfa ile ikili gruplarla birlikte okuma etkinliği düzenlenebilir.

İstasyon uygulamalarında 5-7 kişiyi aşmayan ve rastgele seçilmiş öğrencilerin yer alması hep önerilen bir şeydir. Gruptaki kişi sayısı tek olmalıdır. Çift sayılı gruplarda karar çekişmeleri gerçekleşir eşit sayıda 3-3 4-4 kişinin sahip olduğu zıt fikirler oluşabilir. 5 veya 7 kişilik gruplar ise proje grupları için gerekli dinamizmi oluşturacak ama birilerinin kenarda oturmasını engelleyecek sayıdır. Gruplara bir başarılı, bir orta düzeyde ve bir da başarısı desteklenmesi gereken öğrenci yerleştirme telaşına girilmemesi de önemli bir ayrıntıdır. Yurtdışında en çok şu burçtan olanlar, göz rengi şu renk olanlar, ismi “e” ile bitenler gibi rastgele seçime uygun kriterlerle gruplar belirlenir. Öğretmenlerin en dikkat etmesi gereken ayrıntı bu. Bu uygulamada başarılı olmak istiyorlarsa grupları oluşturan bireyler rastgele seçilmelidir.

İSTASYON UYGULAMASINDA YER DEĞİŞTİRME

Dinamik bir istasyon uygulaması için öğrenciler bir istasyondan diğerine heyecanla gitmelidir. Bunun için dersiniz kaç dakika ise bundan yoklama ve çalışmayı açıklama gibi rutinleri ve organizasyon süresini çıkararak ideal sayıda istasyon kurmalısınız. Yani 40 dakikalık bir derste 10 istasyon kurarsanız en fazla 3dklık parkurlar oluşturmanız gereklidir. Olamaz mı bu? Elbette olur. Her masada tek bir soru olan istasyonlar bile kurulabilir. Bu tamamen öğretmenin ve sınıfın uyumuna ve yaratıcılığına bağlıdır. Ancak ideal istasyon sayısı çoğunlukla 4 ya da 5’tir.

Böylece istasyondan istasyona geçen birey ya da grup halindeki öğrenciler keşfetmenin ve bedensel olarak hareket edebilmenin heyecanını yaşayacaktır. Amerika okullarında birden fazla güne dağılmış istasyon uygulamaları da yapılıyor. Buradaki avantaj sınıf düzeninin bozulmadan ertesi güne bırakılarak sonraki istasyonlara geçmelerini sağlamak.

Yine yurtdışı uygulamalarda istasyon tekniği dendiğinde birden fazla öğretmenin aynı anda girdiği sınıflar planlanarak başarı arttırılıyor. Her öğretmen belli bir istasyonun hazırlanmasından ve bakımından koçluğundan sorumlu oluyor.

teaching_imageofprofstanley

FARKLI BİR İSTASYON UYGULAMASI

Bu uygulamada öğrencilerin kendileri istasyondur. Şöyle ki belli bir süre verilerek bir şeyi hesaplamaları, araştırmaları, belli bir konuda yazmaları çizmeleri istenir. Ancak verilen süre bu işin yapılmasına tam olarak yetmemelidir. Bu enteresan tezat öğrencilerin ilk anda itirazlarına yol açabilir. Ama hedef şudur:  Verilen süre bitince öğrenciler ayağa kaldırılıp kendi yerleri dışında gelişigüzel bir yere oturmaları istenir.

Bu etkinlik şaşırtıcı heyecan verici ve eğlencelidir. Bir başkasının henüz bitmemiş kağıdını eline alıp, ona devam etmek, eğitim hayatları boyunca kendilerine çoğunlukla yasaklanmış hatta sınavlarda tamamen iptal edilmiştir. İstasyon uygulamasının bu örneğinde öğrenci bir başka insanın aynı soruna ne kadar farklı cevap verdiğini görür.

Ancak asıl iş şimdi başlamaktadır. Ek bir süre verilir ve arkadaşının yazısını, resmini, araştırmasını, deneyini kısaca ne yapıyorsa o çalışmayı tamamlaması istenir.

Bu daha da kışkırtıcıdır. Burada öğretmen koçluk görevi üstlenir ve o çalışmayı başlatan kişinin sonradan gelen arkadaşına müdahale etmememesi onu özgür bırakmasının gereğini anlatır.

Ek süre bitince yine öğrenciler ayağa kalkıp kendi yerlerine döner ve eklenen öğelere bakıp eksiklerini yeni bir bakış açısını kavrarlar.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DERSLERİNDE İSTASYON UYGULAMASI KULLANILABİLİR Mİ?

Yıllarca yurdışında örnek aramama rağmen bilgisayarla yapılacak bu tarz etkinlikler bulamadım. İş başa düştü diyerek bir iki tane icat ettim :)

Her bilgisayara bir soru açılıp bırakılır. Öğrenciler istedikleri yere oturup çözmeye çalışır. Süre bitince ayağa kalkıp bir sonraki bilgisayara giderler karşılarında soru vardır onu çözerler böylece bilgisayarları gezerler ve farklı uygulamaları yaparlar.

Diğer bir çalışmada ise bilgisayarda bir eser oluştururlarken yer değiştirirler ve arkadaşlarının çalışmalarına devam ederler.

Bu özellikle ardışık işlemler istenirse çok enteresan sonuçlar doğurabilir.

Bir diğer uygulamada herkes ikişer kişi olarak bilgisayarları gezer. Sırayla uygulamayı yaparlar. Her bilgisayarda buldukları alıştırmayı tasarımı yaparlarken ikinci öğrenciye hakemlik, denetmenlik ya da fikir danışmanlığı görevi verilebilir. Bundaki amaç öğrenciler arasındaki bilgi alışverişini ve sosyal etkileşimi arttırmaktır.

DSC00496

İSTASYON UYGULAMALARININ YARARLARI NELERDİR?

İstasyon uygulamaları öğretmeni her şeyin merkezinden çıkarıp öğrenciyi merkeze koyar. Öğrenci merkezli eğitimde öğretmenin saatlerce tahtada anlatması pek sevilen bir şey değildir. Yeri geldiğinde elbette anlatacaktır ve bu çok normaldir. Ama gerçekte sadece yaptığımız yaşadığımız şeyleri ömür boyu yaşantımızda hatırladığımız uyguladığımız düşünülürse istasyon uygulamalarının ne denli önemli bir eğitim tekniği olduğu görülecektir.

Öğrenciler daha küçük gruplara ayrıldıkları için özelleştirilmiş bir alanda konuyu daha iyi öğrenecektir.

Öğretmen enerjisini anlatmak yerine etapları planlamak ve kurmak için kullanacak ve ders sırasında pasif konuma geçtiğinden tüm dikkatini desteğe ihtiyacı olan öğrencilere ve ileri seviyedeki öğrencilere verebilecektir.

Öğrenciler için keşif ve merak duygusunu açığa çıkaran fiziksek hareketi destekleyen uygulamalardır.

purposeful

ÖĞRETMENLER  İSTASYON UYGULAMALARINA İNANDIKLARI HALDE NEDEN PEK UYGULAMAZLAR?

Aslında uygularlar. Mesleki açıdan kendisini yetiştiren öğretmenler adına istasyon uygulaması demeseler de benzer etkinlikleri yıllardır yapmaktadır. Bu uygulamaları hayata geçirmeyen öğretmenlerin saydıkları genel de şöyledir:

Müfredat çok yoğun zaten yetiştiremiyoruz bu şekilde bir konu anlatacağız diye zaman kaybetmek istemiyorum

Çok gürültü çıkıyor grup çalışmalarında dışarıdan bakıldığında hoş olmuyor. Aktiviteyi bilmeyen kişiler için kontrolden çıkmış bir sınıf ve beceriksiz bir öğretmen sanılabiliyor. Toplum ders deyince put gibi oturan öğrenciler anlıyor.

Ben uygulamak istiyorum ama zümre arkadaşlarım istemiyor. O zaman tek başıma yapamıyorum. Benim sınıfımda yaptıklarımla diğer şubelerinki aynı olmalı.

Sınava hazırlanıyoruz böyle oyunlara zamanımız yok biz test çözüyoruz.

Yukarıdaki her bir cümle kendi içinde doğru görünse de dikkatle baktığımızda böyle olmadığını görüyoruz. Kalıcı öğrenme sağlayan aktiviteler tekrar tekrar anlatımı önlediği gibi ezbere dayanmadıkları için soru farklı şekilde ele alınsa da öğrenci yanıtlamak isteyecektir. Öğrenci konudan hoşlanmışsa dersten sonra evde de araştıracaktır.

tefalbum

SONUÇ OLARAK

Yazı içinde verilen örnekler yapılan ve yapılabilecek istasyonlarının sadece bir kısmıdır. Görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan harika öğretmenler bir çok istasyon uygulamasını keşfetmiş ve sınıflarına hayat enerjisi doldurmaktadırlar.

Aşağıda ABD’de yapılan bir çalışma var ki orada istasyon tekniği zaten doğal olarak uygulanıyor. Öğretmenlerin bu konudaki başarıları bakın nasıl ölçülüyor.

http://ilkogretim-online.org.tr/vol7say3/v7s3m8.pdf

Kaynakça:
Station Teaching
Inclusion in the Classroom: The Teaching Methods
http://www.huntington.edu/news/0809/thornhill-northwest-elementary.htm
http://www.amazon.com/Purposeful-Co-Teaching-Cases-Effective-Strategies/dp/1412964490
Intermediate Literacy Stations
www2.aku.edu.tr/~gocak/yeni%20yonelimler/vesileistasyon.pdf
http://www.mcclearwater.org/tef.php

Önemli Not: Bu tekniği Türkiye için en detaylı şekilde açıklamak amacıyla yıllardır yabancı kaynakları tarıyor ve derliyorum. Yine de önerileriniz ve düzeltmeleriniz için yorum alanını kulanmanızı rica ediyorum. Bu yazıyı akademik bir çalışma veya sunumda kullanacak kişilerin kaynak site (Güneşin Tam İçinde) ve yazar (Süleyman Sönmez) belirtmesi de site anlaşmasıyla belirlenmiştir.


“Eğitimde Yenilikler 1 – İstasyon Tekniği Uygulamaları” makalesi için 10 yorum yapıldı.

 1. Aklına sağlık hocam yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Umarım yazdıklarınız gerekli merciler tarafından dikkate alınır ve hiç olmazsa pilot uygulamalarla yaygınlaştırılır.

  Siteye sık sık uğruyorum ancak her geldiğimde tasarımda ufak tefek değişiklikler oluyor. Yine yenilenmiş tasarım hayırlı olsun :)

  Bilgi: www2.aku.edu.tr/~gocak/yeni%20yonelimler/vesileistasyon.pdf ve http://www.amazon.com/Purposeful-Co-Teaching-Cases-Effective-Strategies/dp/1412964490 bağlantılarında sorun var.

 2. Hocam oldukça güzel anlatmışsınız. Sınavlarda farklı şekillerde cevap verdiğim için kaldığım ve geçmek için ezber yaptığım dersleri biliyorum. Gençlerin/Çocukların kendi fikirlerinin yanında değişik bakış açılarını da görmelerini öğretmek şüphesiz ki eğitim ve insan kalitesini arttıracaktır.

 3. Yazı için teşekkürler. Bir süredir kenarda durup, çıkmayı bekleyen yazılardan gibi duruyor. :) Gerçekten üzerinde vakit harcandığı belli. Birileri inşaallah uygular.

 4. Süleyman Şentürk, ülkemizde de istasyon uygulamalarını sınıflarında başarıyla gerçekleştiren öğretmenler var. Üniversitelerde bu teknikler bir şekilde öğretmenlere anlatılıyor. Problem ise müfredat yetiştirme denilen o baskı sonucu bilgiyi hızla öğrencilerin zihnine aktarma telaşı.

  Site tasarımı sanırım şimdi içeriğe daha uygun oldu. Beğeni dolu dönüşler aldık.

  Yazıdaki hatalı bağlantıları düzelttim. Çok teşekkür ederim.

  Mehmet, evet insan zihni başkalarının düşünce ve yöntemlerini dinledikçe denedikçe zenginleşiyor istasyon tekniği buna imkan veriyor.

  Nanoturkiye, 2005 yılından beri yazmak istiyordum bu konuyu nasip bugüneymiş :) Zamanla arama motorlarından bir şeyler arayan yenilikçi öğretmenlere bu makale ulaşacaktır. Artık bundan sonrası onlara kalmış…

 5. […] bulacaksnız. Dr Kathie Nunley başarılı bir eğitimci. http://www.help4teachers.com/samples2.htm İstasyon uygulamaları ile öğrencilerin farklı istasyonlarda çalışması sağlanabilir. Her bir istasyonda konunun […]

 6. […] Entropi”, Diğer Bir Deyişle Cennet Blog Action Day ‘09 | Küresel İklim Değişikliği Eğitimde Yenilikler 1 – İstasyon Tekniği Uygulamaları Teknoloji Trendleri – 2010 Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud […]

 7. Sevcan AY

  Merhaba, yazınızı bir konuya cevap aramak isterken görüp okudum. İstasyon etkinliği konusunda bir soru sormak istiyorum: Materyaller ya da sorular istasyonlarda hazır bulunmak zorunda mıdır? Örneğin istasyonlara koku, renk vb. adlar verilip öğrencinin eline bir materyal verilerek bununla bu istasyonlara gelmeleri ve o istasyonda değerlendirme yapmaları, sonra aynı materyalle sıradaki istasyona gidip oranın kriterine göre değerlendirme yapması; birkaç materyal için arka arkaya aynı ya da farklı öğrencilerce aynı basamakların gerçekleştirilip maddelerin özelliklerine göre sınıflandırılması vb. istenemez mi? (öğrenciler tek ya da grup olarak olabilir mi?) Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim, kolay gelsin.

 8. Sevcan Hanım eğitimde biliyorsunuz her şey esnektir. Sınfıın durumu ortamın durumun fiziki şartlar neyse ona uygun bir yol izlenir. Anlattığınız uygulama çok güzel. İstasyon uygulamalarında birincil hedef öğrencinin keşif duygusuna yönelmektir. Anlattığınız uygulamanın çok başarılı olacağına inanıyorum. Sonuçta öğrencilerin kendileri bile istasyon olabilir ve diğerleri onlara uğrayarak etap geçebilir.

 9. esma belgrat

  Süleyman Öğretmenim,
  Öncelikle çalışmalarınız için sizi tebrik ediyorum. Ben de tesadüf eseri sitenizi keşfettim. Azminiz,hırsınız ve öğretmenlik mesleğine olan sevginize hayran kaldım. Ben de bu mesleğe gönül verenlerden biriyim.21 yıllık öğretmen olmama rağmen sizin kadar başarılı bir grafik çizebilmek için hala mücadele vermekteyim.Yalnız sitenizde yazıların ve mesajların tarihi olmadığından (ya da ben görmediğimden)en son ne zaman iletişim kurulmuş bilemedim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 10. gökçe camgöz

  Teşekkür ederiz yazı için… Dikkat çekici bir konu. Bu konuda profosyonel eğitim alınabilecek güvenilir kurumlar tavsiye edebilirmisiniz…

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra