Eğitimde Yenilikler 1 – İstasyon Tekniği Uygulamaları

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

10 Yorum

 1. Aklına sağlık hocam yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Umarım yazdıklarınız gerekli merciler tarafından dikkate alınır ve hiç olmazsa pilot uygulamalarla yaygınlaştırılır.

  Siteye sık sık uğruyorum ancak her geldiğimde tasarımda ufak tefek değişiklikler oluyor. Yine yenilenmiş tasarım hayırlı olsun :)

  Bilgi: www2.aku.edu.tr/~gocak/yeni%20yonelimler/vesileistasyon.pdf ve http://www.amazon.com/Purposeful-Co-Teaching-Cases-Effective-Strategies/dp/1412964490 bağlantılarında sorun var.

 2. Hocam oldukça güzel anlatmışsınız. Sınavlarda farklı şekillerde cevap verdiğim için kaldığım ve geçmek için ezber yaptığım dersleri biliyorum. Gençlerin/Çocukların kendi fikirlerinin yanında değişik bakış açılarını da görmelerini öğretmek şüphesiz ki eğitim ve insan kalitesini arttıracaktır.

 3. nanotürkiye diyor ki:

  Yazı için teşekkürler. Bir süredir kenarda durup, çıkmayı bekleyen yazılardan gibi duruyor. :) Gerçekten üzerinde vakit harcandığı belli. Birileri inşaallah uygular.

 4. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Süleyman Şentürk, ülkemizde de istasyon uygulamalarını sınıflarında başarıyla gerçekleştiren öğretmenler var. Üniversitelerde bu teknikler bir şekilde öğretmenlere anlatılıyor. Problem ise müfredat yetiştirme denilen o baskı sonucu bilgiyi hızla öğrencilerin zihnine aktarma telaşı.

  Site tasarımı sanırım şimdi içeriğe daha uygun oldu. Beğeni dolu dönüşler aldık.

  Yazıdaki hatalı bağlantıları düzelttim. Çok teşekkür ederim.

  Mehmet, evet insan zihni başkalarının düşünce ve yöntemlerini dinledikçe denedikçe zenginleşiyor istasyon tekniği buna imkan veriyor.

  Nanoturkiye, 2005 yılından beri yazmak istiyordum bu konuyu nasip bugüneymiş :) Zamanla arama motorlarından bir şeyler arayan yenilikçi öğretmenlere bu makale ulaşacaktır. Artık bundan sonrası onlara kalmış…

 5. Sevcan AY diyor ki:

  Merhaba, yazınızı bir konuya cevap aramak isterken görüp okudum. İstasyon etkinliği konusunda bir soru sormak istiyorum: Materyaller ya da sorular istasyonlarda hazır bulunmak zorunda mıdır? Örneğin istasyonlara koku, renk vb. adlar verilip öğrencinin eline bir materyal verilerek bununla bu istasyonlara gelmeleri ve o istasyonda değerlendirme yapmaları, sonra aynı materyalle sıradaki istasyona gidip oranın kriterine göre değerlendirme yapması; birkaç materyal için arka arkaya aynı ya da farklı öğrencilerce aynı basamakların gerçekleştirilip maddelerin özelliklerine göre sınıflandırılması vb. istenemez mi? (öğrenciler tek ya da grup olarak olabilir mi?) Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim, kolay gelsin.

 6. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Sevcan Hanım eğitimde biliyorsunuz her şey esnektir. Sınfıın durumu ortamın durumun fiziki şartlar neyse ona uygun bir yol izlenir. Anlattığınız uygulama çok güzel. İstasyon uygulamalarında birincil hedef öğrencinin keşif duygusuna yönelmektir. Anlattığınız uygulamanın çok başarılı olacağına inanıyorum. Sonuçta öğrencilerin kendileri bile istasyon olabilir ve diğerleri onlara uğrayarak etap geçebilir.

 7. esma belgrat diyor ki:

  Süleyman Öğretmenim,
  Öncelikle çalışmalarınız için sizi tebrik ediyorum. Ben de tesadüf eseri sitenizi keşfettim. Azminiz,hırsınız ve öğretmenlik mesleğine olan sevginize hayran kaldım. Ben de bu mesleğe gönül verenlerden biriyim.21 yıllık öğretmen olmama rağmen sizin kadar başarılı bir grafik çizebilmek için hala mücadele vermekteyim.Yalnız sitenizde yazıların ve mesajların tarihi olmadığından (ya da ben görmediğimden)en son ne zaman iletişim kurulmuş bilemedim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 8. gökçe camgöz diyor ki:

  Teşekkür ederiz yazı için… Dikkat çekici bir konu. Bu konuda profosyonel eğitim alınabilecek güvenilir kurumlar tavsiye edebilirmisiniz…

 1. 1 Kasım 2009

  […] bulacaksnız. Dr Kathie Nunley başarılı bir eğitimci. http://www.help4teachers.com/samples2.htm İstasyon uygulamaları ile öğrencilerin farklı istasyonlarda çalışması sağlanabilir. Her bir istasyonda konunun […]

 2. 22 Aralık 2009

  […] Entropi”, Diğer Bir Deyişle Cennet Blog Action Day ‘09 | Küresel İklim Değişikliği Eğitimde Yenilikler 1 – İstasyon Tekniği Uygulamaları Teknoloji Trendleri – 2010 Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>