Bilgisayar ve WebBilim ve Teknoloji

E-kağıt, E-kitap, E-mürekkep

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Elektronik kağıt projesi, herhangi bir metni, esnek ve sıradan kağıt gibi görünen ince ekranlar üzerine taşımayı amaçlıyor. Kitap ve gazete formunu bir araya getiren bu ekranlara, kablosuz iletişim teknolojisiyle metinler yüklenebiliyor.
Xerox PARC araştırmacıları kendi elektronik kağıt teknolojilerine Gyricon adını vermişler. Bu ürün ince plastik bir katmandan oluşuyor. Bu katmanın üzerinde ise mürekkep parçacıkları gibi siyah ve beyaz veya kırmızı ve beyaz noktalar bulunuyor.

Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar.

Gyricon:  Elektriksel olarak yazılabilir ve silinebilir. Binlerce kez kullanılabilir. Herhangi bir ışıklandırmaya veya tazelemeye gerek duymaz. Günümüzün yansımalı ekranlarına göre daha parlaktır. Tüm işlemler için çok az enerjiye ihtiyaç duyar. Elektronik kağıdın iş ve gündelik yaşama getireceği farklılıklar şöyle sıralanıyor: Elektronik kağıtla, gazete ve dergilerin, radyo – televizyon ve Internet karşısında yaşadığı gündemi geriden takip etme durumu ortadan kalkacak. Elektronik kağıtla, gazete ve dergiler, televizyon gibi aynı anda okuyucularına ulaşabilecekler. Gazete yöneticileri ‘Breaking News’ denilen flaş haberler ile gün içinde istenildiği kadar gazetelerini yenileyebilecekler. Elektronik kağıda basılan gazetelerde hareketli görüntüler olabilecek ve bu özellik gazeteyi daha dinamik hale getirecek. Elektronik kağıt, özellikle medya kuruluşlarının önem verdiği magazin haberlerine yeni bir boyut kazandıracak. Dakika dakika ünlü kişilerin ne yaptıkları hayranlarına aktarılabilecek.

Elektronik kağıt, pazarlama iletişimi ve reklam faaliyetlerinde de kullanılabilecek. Bu teknoloji ile reklam panosu olarak kullanılacak çeşitli büyüklüklerde beyaz panolar üzerine, radyo dalgaları aracılığı ile reklam içeriği ve görseli aktarılabilecek. Öğrenciler ve okuyucular, elektronik kağıda basılan kitap ve gazeteleri bir kalemle veya parmaklarıyla işaretleyerek okuyabilecek ve işaretledikleri yerleri boş bir sayfada ayrı bir yazı haline getirebilecekler.

http://www.eink.com/
http://www.xerox.com/

ekagit1 Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar. Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar.

ekagit2 Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar. Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar.

ekagit3 Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar. Bu noktalar ise yağ dolu çukurların içinde bulunuyorlar. Elektronik kağıda akım uygulandığı zaman bu noktalar istenilen rengi gösterecek şekilde bu çukurların içinde dönüyorlar.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı