Bilim ve TeknolojiEğitimEğlenceOyun

Düşünen Satranç Oyunu | Thinking Machine

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

chess2

Çok başarılı bir yazılım. Internette bilgisayara karşı oynanan yazılımın diğerlerinden farkı şu. Diğer yazılımlarda bilgisayar kendisinin yapacağı hamleyi hesaplar ve buna karşılık sizin yapacağınız olası hamleleri hesaplar.

İleri doğru tüm taşların hamlelerini kurar. Min-max denilen karar ağacını çıkarır. Böylece kendisinin maksimum sizin minumum kazançla çıkacağınız hamleyi yapar. Buraya kadar her şey aynı. Ama bu yazılımla onun neler hesapladığını (düşündüğünü!) görüyorsunuz.

Müthiş öğretici ve görsel.

http://www.bewitched.com/chess/

 

dusunensatranc1 Internette bilgisayara karşı oynanan yazılımın diğerlerinden farkı şu. Diğer yazılımlarda bilgisayar kendisinin yapacağı hamleyi hesaplar ve buna karşılık sizin yapacağınız olası hamleleri hesaplar. Internette bilgisayara karşı oynanan yazılımın diğerlerinden farkı şu. Diğer yazılımlarda bilgisayar kendisinin yapacağı hamleyi hesaplar ve buna karşılık sizin yapacağınız olası hamleleri hesaplar.

2006 yılında yazdığım bu yazıyı güncellemek zorunda kaldım. İlk site kapanmış.

Onun adı Thinking Machine 4’dü. Şimdiki ise Thinking Machine 6

Yeni bir grup yazılım geliştirici 2004 yılında Java dili ile yazılmış olan yazılımı günümüze taşımış.

Şu anda ek bir şey yüklemeden izlenebiliyor, oynanabiliyor.

YOUTUBE KANALIM

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

PODCAST KANALIM

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

INSTAGRAM:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

FACEBOOK:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

TWITTER:

https://twitter.com/ssonmez

Telefon ve bilgisayarınıza bildirim almak için

Sayfanın yanında kırmızı bir çan simgesi var. Ona tıkladığınızda artık yeni yazılar için cep telefonunuzda bir bildirim çıkacak. İstediğiniz an iptal edebilirsiniz.

YAZDIĞIM E-KİTAPLAR

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

PATREON İLE SİTEMİZE MADDİ DESTEK OLUN

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Üstadım;
    Bu güzel paylaşımı okuduktan sonra tam yorum yazmaya geçerken, en sevdiğim oyun olan Mahjong’un linkine rastladım. Teşekkür ederim, hem bu güzel paylaşım için, hem de en sevdiğim oyunu yeniden hatırlattığın için.
    Sevgi ile kal…

  2. Müge Hanım, tam 2 sene önce yazmışım ama yazdığıma sevindiğim bir konu. Siteye girip bir el satranç oynamak istediğinizde yine etkileniyorsunuz. Bilgisayarların hamle hesaplaması çok etkileyici. Mahjong’u ben de çok severim. Algı gelişimi için birebirdir 🙂
    Geldiğiniz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı