Dünyanın Merkezine 3 Boyutlu Yolculuk

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

22 Yorum

 1. nanoturkiye diyor ki:

  Altyazı problemini Beowulf’ta da çekmiştik. Bir çözümü yok mu ya bunun?

  Vikipedi makalelerini de projelerimin arasına ekledim Süleyman Hocam. Yakın zamanda olmaz gibi ama, bakalım.

 2. Süleyman Sönmez diyor ki:

  nanoturkiye, Türkiye dünyanın en iyi film dublajlarının yapıldığı ülke hatta bazen dublaj aslını aşabiliyor bile. :)

  En iyisi 3d filmleri efektleri aynen kalmak şartıyla ve seslendirme Türkçe olarak vermeleri. Çünkü okumasanız da 3d filmlerde altyazı odağınızı kesinlikle bozuyor.

  Vikipedi makalelerini Türkçeye kazandırma fikriniz için ülkemiz adına teşekkür ederim. Daha çok insana bilgi ulaşabilecek bu gönüllü destekle. :)

 3. Gazanya diyor ki:

  Türkiye, dünyanın en iyi dublaj yapan ülkesi. Bu doğru fakat, en azından LOST dizisini ele alın, Türkçe izlediğinizde tüm heyecan gidiyor. Dediğiniz gibi tüm efektler aynen dursa olabilir. Fakat, yine de konuşmalardaki heyecanı yakalamak zor gibi duruyor.

 4. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Gazanya, LOST dizisinin dublajı çok çok kötü, TV’de izliyorum. İşittiğim en berbat ekiple çalışmışlar. Bu kadar karaktere uyumsuz ve ruhsuz seslendirme yapılır mı bilmem!

  Üstelik LOST’ta çok çok özel bir seslendirme tekniği var. Bilinçaltını etkilemek üzere tersten yapılan fısıltılar, değişik bir ritmde İngilizce konuşmalar ve her yöreye özel aksanlı bir konuşma. Yani hiçbirisi İstanbul ağzı ile konuşmuyor. Nasıl Türkiye’nin binbir ağzı, söyleşme şekli varsa, İngiliz, Amerikalı, uzakdoğulu, Ortadoğulu ve Avustralyalı aksanıyla İngilizce konuşuyorlar.

  Kısacası bu seslendirme Amerika için bile çok zor. Karakterler resmen özel çaba harcıyorlar dizi de düzgün aksanla konuşmamak için :)

  Fakat bu filme dönecek olursak zaten bol aksiyonlu toplasanız 5 dakikası konuşma olan filmde dublaj gerekliydi bence.

 5. Burak Budak diyor ki:

  Jules Verne’nin kitabını okuduğum için filmi izlemeyi daha çok istiyorum ama bu fırsatı bulabilecek miyim bilemiyorum.
  Sinema da olmasa da bir şekilde izlemek isterim bakalım kısmet…

  Hocam sizde çok etkileyici yazmışsınız yani kötü bir film bile olsa insanın izleyesi geliyor :)

 6. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Bence her zaman kitap daha iyidir :)
  Ancak 3d efektler durumu biraz eşitliyor gibi. Yok yok. Kitap daha baskın çıktı. Yazarın ve karakterlerin düşüncelerini de duyabiliyoruz kitapta. Filmler yetersiz. :)

  Yazıyı beğendiğine sevindim Burak :)

 7. Birgül Doğan diyor ki:

  Bugüne kadar izlediğim Amerikan dizileri ve filmleri olsun genelde kendi doğrultularında uyarlıyorlar. Kitap her zaman bir okuyucu için en iyisi.

  LOST berbat, bir bütün halinde değil ama kötünün de iyisi bu.

  Sizi tebrik ederim yazınızı beğendim. Ayrıca konunun belkiı dışında olacak ama ROMA dizisi inanılmaz güzel herşeyiyle bir bütün bilmiyorum anlatabildim mi?

 8. Salute diyor ki:

  Aynı filmi normal olarak izleyen biri 3d izleyen biri kadar hayatta tat alamaz diye düşünüyorum. Gerçekten de 3d acayip zevkli oluyor. :)

 9. burak tolga diyor ki:

  Hocam yazı ayrıntılı ve bilgilendirici bundan dolayı bir teşekür.
  Üç boyutlu filmlerle ilgili seyir keyfi bir başka oluyor. Ankara’da iken 2 defa üç boyutlu sinema keyfi yaşadım ve büyüleyiciydi. Filmi merak etmekteyim. Umarım bu ayrıntılı yazı sonunda izleme imkanım uzun sürmez.

 10. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Birgül Doğan Roma dizisini ilk kez duyuyorum. Merak ettim. Bir bakalım.

  Salute, kesinlikle katılıyorum. Filmin konusu zaten biliniyor. 3d olduğu için müthiş oluyor.

  Burak Tolga Ankara’daki sinema hem IMAX hem 3d idi sanırım. Onda görüntü olağanüstü oluyor. İstanbul’da ise normal sinemalarda 3d olduğundan perde kadarlık bir alan 3d oluyor. IMAX’in perdesi dev olduğundan tüm sinema 3d oluyor. Fark burada. :)

 11. nanoturkiye diyor ki:

  Ankara’daki IMAX perdesinin yüksekliği 7 katlı binanın yüksekliği kadar sanırım.

 12. Uğur Samsa diyor ki:

  Ben de arkadaşım Hüseyin ile birlikte gittim Kanyon’da. Süper geçti. Film daha iyi olabilirdi ama görüntü süperdi.

 13. tatlı kıs diyor ki:

  Filmi herkese öneririm. Çok güzel ya ben de böyle filmlere bayılıyorum. Bir de filmde oynayan çocuk çok tatlı. Ben de sinemada izledim.

 14. dizi izle diyor ki:

  En iyisi 3d filmleri efektleri aynen kalmak şartıyla ve seslendirme Türkçe olarak vermeleri. Çünkü okumasanız da 3d filmlerde altyazı odağınızı kesinlikle bozuyor.

 15. Aydın diyor ki:

  Üzerinden uzun zaman geçti ama görünce dayanamayıp yazmak istedim. Özellikle filmin hemen başındaki böceğin antenlerinin yüzüme değdiğini hissettiğimi sandığım sahne hala aklımdan çıkmıyor. Harika bir deneyimdi ama çok kısa geldi bana, keşke daha uzun olsaydı dedim sinemadan çıktığımda. Bitmesini hiç istemedim. Ama belirttiğiniz gibi gözlük üstüne gözlük biraz garip oldu benim için de :)

 16. Filmi izledim,görüntü anlamında gerçekten güzeldi,tek bir sahnesi çok amatör olmuştu onun dışında fena değildi.Ancak konu bakımından film çok abartılıydı,ben fantastik filmleri pek sevmiyorum ama seven arkadaşlarım bile yok artık dedi :)

 17. Slmm diyor ki:

  Peki ben bu filmi nasıl izleyeceğim!

 18. babacan 19 diyor ki:

  Filmi izledim süperdi yani çok etkileyici bir macera ama bana kısa geldi daha uzun olabilirdi yani tek kelime ile mükemmel izlemeyen arkadaşlara tavsiye ederim izlesinler.

 19. Dizi diyor ki:

  ya bişey sorcam. normal film dosyaları kullanarak 3d film yapma diye bir şey var mı? bu konuda bilgisi olan varsa rica edicem :)

 20. yağmur diyor ki:

  çooook süperdi film kaliteli ve gayet iyiydiiii HERKEZEEE TAVSİYE EDERİM

 21. lale özdemir diyor ki:

  bence güzel yani

 22. serhat kızılbaş diyor ki:

  güzel bir site flimi izledim güzrel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>