Bilgisayar ve WebPhotoshop

Dijital Fotoğrafçılar için Photoshop

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Scott Kelby, çok sevdiğim bir yazardır. Nefis bir üslupla öyle ballandıra ballandıra anlatır ki hem fotoğrafçı hem Photoshopçu olasınız gelir.

scottkelbyphotoshop.jpg

Bir çok Photoshop kitabı aldım. Üstelik ucuz şeyler de değiller. Ve anneannenizin ayağına düşürürseniz, kadından hiç bir zaman duyamayacağınız eşsiz kültür sözcükleri duyabileceğiniz (!) kadar kalın kitaplardır. Başınızı kaşıya kaşıya bir bölüm okur, sonra karıştırır ve en sonunda kütüphanenizin bir rafını çökertmesi için kaldırırsınız.

Ancak sözkonusu kitap Scott Kelby’nin yazdığı ise bir gariplik olduğunu sezeceksiniz. Aşk, duygular, espriler ve garip film isimleri ile dolu kitap alır sürükler sizi.

Teknik açıdan baktığımızda ise çok ciddi bir şekilde anlatmalıyız. Aynı zamanda bir fotoğrafçı olan Scott Kelby bir konuyu anlatırken gerçekten müthiş pratik ve gerekli olandan başlar. Çok detaylı anlatımı yanlış anlamaya olanak vermez. Renkli kuşe baskı fotoğraflar üzerinde yapılan işlemleri kolayca takip edebiliriz.

Kitabın içindekilere bakacak olursak, fotoğrafın çekildiği andan itibaren bilgisayara aktarılmasıyla başlar. Renk Yönetimi, RAW formatında fotoğraflarla çalışmak, fotoğrafları yeniden boyutlandırmak, kötü çekilmiş bir fotoğrafı düzenlemek, Adobe Bridge, Renkli fotoğrafları en doygun şekilde siyah beyaz yapmak, fotoğraflardaki dijital parazitleri (grain) düzeltmek, fazla flaşı telafi etmek, istenmeyen nesneleri ortadan kaldırmak, portre fotoğraflarının rötüşlanması, panoramik foto oluşturmak, gözleri parlatmak, dişleri parlatmak, sivilceleri gerçekçi yoketmek, fazla gölgeleri kaldırmak, baskı almak…

Yazmaktan elim yoruldu ama kitaptaki konular bitmedi. Gerçekten elime aldığıma en çok sevindiğim ve okurken en çok eğlendiğim Photoshop kitabı. Zaten dünyaca ünlü olan Scott, bence bir teknoloji yazarı nasıl olunur, çok iyi gösteriyor. Bir konuyu çok iyi bilsede dünyada o işi en iyi bilen kişiye gidiyor ve “Bir de sen anlat” diyor. Ondan sonra yazıyor. Bizdeki “Herşeyi ben bilirim” yaklaşımından bayağı farklı değil mi?

http://www.medyasoft.com.tr/Book.aspx?Id=2

Scott Kelby Resmi Sitesi:
http://www.scottkelby.com/

Online satın almak için:
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=211652&productid=kmacromedia19

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

4 Yorum

  1. Photoshop kitapları arasında en kolay anlatım diline sahip kişidir Kelby, 45’imde inatla öğrenmekten kaçındığım Photoshop programını bana sevdirdi ki, kılın tekiyimdir. Okuyucu ile kitabı arasında kurdurduğu ilişki, bir çok iyi yazarın beceremediklerindendir.
    Bu sayfayı Kelby için açmanız son derece hakkaniyetlidir.. Tebrikler..

    Sevgiler

  2. Kitaplarında sizinle arkadaşmış gibi karşılıklı konuştuğunu anlayacağınız, nadir ve kıymetli yazarlardandır Scott Kelby…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı