Iron Man | Demir Adam

Metal zırhı içinde kültürlü ses tonuyla konuşan adam, Mandarin’i süzdü. Her bir parmak ayrı bir yüzük, her bir yüzük ayrı bir belaydı. Çinli, parmaklarını oynatmaya başlarken aslında Amerikan Comics (Çizgi roman) dünyasına Çin karşıtı politik bir çizgiyi de getiriyordu.

ironman1.jpg

IRON MAN KİMDİR?

Orijinal öyküde Tony Stark, Vietnam savaşlarında esir alınan ve kalp rahatsızlığı bulunan vatansever zengin bir Amerikalıdır. Kalbi için bir makine yapmış ve zırh gibi giymiştir. Daha sonra bu zırha ekler yaparak silah ve kalkan haline gelerek yeni bulunan roket teknolojisi ile de uçmuştur. (Bu öykü aslında artık bir dev olma yolunda teknolojik savaşını veren Amerika’nın önce Kore, sonra Vietnam’da dolaylı yoldan karşılaşacağı Çin’e karşı ekonomik ve bilimsel propoganda başlangıcıdır)

Sonraları ise hikaye yenilenecek ve Körfez Savaşı ve Irak’a karşı savaşan Amerikan Kuvvetleri’ne dayandırılacaktır.

Daha sonra, evet, bir çok yenilenmiş hikayeden sonra Tony Stark’ı araştırmacı ve çok zengin bir iş adamı olarak görüyoruz. “Yuppi” tarzı yaşamında kimliğini gizleyerek, kötülerle mücadeleye karar verdiğinde teknolojinin yarattığı olağanüstü bir metal alaşımla Demir Adam’a dönüştüğünü görüyoruz.

Diyebiliriz ki zırhının görünüşü ve kullandığı teknolojiler kadar temel öyküsü en çok değişen çizgiromandır. Çünkü çok eskidir. Captain Amerika kadar eski. Bazı sayılarda Avengers grubu içinde çarpışacak, bazense Marvel’in diğer çizgi romanlarına konuk olacaktır.

YENİ ÇEKİLEN IRON MAN FİLMİ


Filmin Fragmanları

Bu aralar filmi çekildi. Türkiye ‘de 2 Mayıs 2008’de yayına giriyor.

http://cizgiroman.wordpress.com/2007/06/22/bilin-bakalim-iron-mane-kim-konuk-oluyor/

Gördüğünüz gibi yönetmen Jon Favreau konunun aslına sadık olması için olağanüstü çaba harcamış.

Oyuncular
Robert Downey Jr. … Tony Stark/Iron Man
Terrence Howard … Jim Rhodes
Gwyneth Paltrow … Virginia ‘Pepper’ Potts
Jeff Bridges … Obadiah Stane/Iron Monger
Leslie Bibb
Bill Smitrovich
Shaun Toub … Yinsen

IRONMAN OYUNU PS3 ve XBOX için


HD Formatında izlemek için tıklayın
(Bu oyun çok küçük çocuklar için uygun olmayabilir)Örümcek Adam‘a göre daha soğuk görünmesi ve zenginliği başta okuyucuya itici gelebilir. Ancak tanıdıkça olayın böyle olmadığını görürüz. Para gereklidir. Bir uçak yapımında tüm maddi desteği arkadaşlarından esirgemez. Aynı zamanda iş adamlığından gelme güçlü bir organizasyon becerisi vardır.

Bakıldığında, çocukların niye bu kahramanı sevdiği düşünülürse koruyucu bir zırh fikri çok hoştur. O ağırlığa rağmen, uçabilmesi de. Bir de temel de kalp hastasıdır. Yani bu çoklu denklemde çok sık gönül ilişkisi yaşamadığından, cinsellik öncesi çocuklar için daha anlaşılır bir silahlı aksiyon kahramanıdır. (Ama bıyıklı olması da biraz ilginç değil mi?, 1960’ların Burt Reynolds‘ının şöyle daha ince yapılısı gibi :)

Bir Iron Man hayranının hazırladığı video

Demiradam’ın arada enerjisi biter, silahları bozulur, hiç kırılmayacak zırhı nerden çıktığı belirsiz düşmanlarca yırtılır. Suya düşer, boğulma tehlikesi atlatır ve insanın aslında makinesiz yaşayamayacağı bu dünyada “bozulma korkusu”na seslenir. Bozulmuş bir makinede hapsolmak ne kadar anlaşılır bir kaygıdır değil mi?

Konunun sonraki yenilenmelerinde ise bilgisayar çağına özgü muhteşem bir renklendirme devrimi yaşamıştır. Bir bakalım mı zamanla çizim nasıl gelişmiş?

demiradam1.jpg
demiradam2.jpg
demiradam3.jpg

Demir Adam’ın kurgulanış öyküsü. Marvel’in büyük patronu ve aynı zamanda kahraman tasarımcısı olan Stan Lee’den, bulunmaz bir video.

Stark Entertainment’in sahibi olan Tony Stark’ın, ezeli düşmanı Mandarin tarafindan, bir deney yapmaya zorlanırken, geçirdiği bir kaza sonucu, vücudunda bazı biyonik değişimler geçirmesi sonucu, kaçtıktan sonra kendine süper bir zırh yaparak girdiği form. Ayrıca mükemmel yardımcıları da vardır.

Stark Entertainment güvenlik müdürü olan James Roads (War Machine), daha önce Avengers’ta da bulunan Hawkeye, Stark Entertainment’ın basın sözcüsü olan Julia Carpenter (Spider Woman), 6. duyularını kullanarak elemental kontrol yeteneğine sahip Wanda ve evrenler arası seyahat eden Millenial’den oluşur Ironman’in ekibi.
En kral düşmanı, Mandarin değil de, aslında Hammer Technologies’in sahibi olan Justin Hammer’dır. Mandarin aslında önce Justin Hammer için çalışmaya başlamış, sonrasında da kendi gücünü iyice keşfedip, kendi ekibini kurarak çalışmaya başlamıştır. Kaynak: farewell,
Ekşisözlük

demiradamsavunmabakani1.jpg

Çizgiroman Türkiye’de 1987’de Alfa yayınlarından çıktığında müthiş ses getirmişti. Kimileri soğuk bularak, “Boşver” dediyse de Avengers ekibinin üyesi olarak müthiş bir yer edinmişti.

Son yıllarda Marvel yayınlarında Sivil Savaş konusu kahramanları ikiye bölmüştü. Devlete bağlanıp federal bir işe girip kimliğini açıklayanlar ve fişlenmeye karşı gizli kalmak isteyenler, Demir adam bir düzen ve hükümet yanlısı olarak Bush hükümetinin, “ya benimlesin, ya karşımda” sloganının alegorik sözcüsü durumuna getirilmiş çizgi romanda. Sanırım, genel geçmişini düşünürsek çizgiromanın karakteristiği ile aynı çizgide beklenen bir hareket.

Son zamanlarda rolü iyice değişmiş ve Amerika Savunma Bakanı olmuş :) Civil War denilen savaşta Kaptan Amerika’nın beklenmedik öldürülmesine kadar uzayan bir macera bu.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Civil_War_(%C3%87izgi_Roman) (Sivil Savaş)

demiradam4.jpg

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Kaynakça:

Kimdir?
http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_man
http://www.marvel.com/universe/Iron_Man_(Anthony_Stark)

Film
Filmin Resmi Sitesi
Wikipedia’da Film
IMDB Veritabanında Iron Man Filmi

http://cizgiroman.wordpress.com/2007/05/03/iste-karsinizda-beyazperdedeki-iron-man/

Çizim:
http://www.deviantart.com/deviation/51336339/

Civil War

Şimdilik benden bu kadar beğendiyseniz paylaşın :)


YENİ YAZILARA ABONE OLUN

162927023 
Kutuya eposta adresinizi yazın ve Abone olun düğmesine basın. Açılan pencerede gelen doğrulama görselini aynen yazarak onaylamanız ve emailinize gelen abonelik emailini onaylamanız gerekmektedir. Yeni yazılar eposta ile posta kutunuza bildirilecektir.

15 comments

 1. Ne yazık ki Türkiye’de hiçbir yayın evi bugüne kadar Demir Adam çevirisi yapmadı bugüne kadar benim bildiğim kadarıyla… Çok iyi olur aslında çevirseler.

  Ayrıca filminin çekilecek olmasına da çok sevindim. Rom Spaceknight’ı da bekliyoruz..

 2. IRONMAN gerçekten de Marvel kahramanlarının en köklüsü olup kendi çizgisini her zaman koruyabilmiş ender kahramanlarındandır. Filmininde bu çizgiyi korumuş olan yapımcıların hak ettiği başarıyı filmin vizyona girmesiyle fazlasıyla alacaklarından hiç şüphe yok. Sitenizdeki bilgiler gayet hoş olmuş. Emeğinize teşekkürler…

 3. Ben Iron Man’i sevdim ama oyunu benim için biraz belirtilmemiş gibi geldi. Filmini seyrettiğim için oyununu geçemedim. Her yere vuruyorum ama bir şey olmuyor.

 4. Gerçekten filme gitmek istedim ama kısmet olmadı. Süleyman Hocam çok güzel hazırlamışsınız. Elinize sağlık!

 5. Emre Koçak,
  Eski bir Demir Adam okuru olarak hiç bir yayınevi Demir Adam çevirisi yapmadı derken ne kastettiğinizi anlamadım. Ben bir sürü Demir Adam macerasını çizgi roman formatında Türkçe okudum.

 6. ben onu hep izlerim bütün oyunlarını oynayacam ama 1. bölümünü izleyemedim onun 2. bölümünü açtım diyerlerini açamıyorum 3. de ne olacak acaba çok merak ediyorum

 7. Iron Man1 ve Iron Man2 benim şu ana kadar izlediğim eeeeeeeeen güzel film.Ne kadar takdir edilse de azdır.Çok güzel olmuş!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sosyal Medyada Takip EdinYENİ YAZILAR

stock-photo-100894035 Dünyanın En Güzel Manzaraları

paint-photoshop-canva-befunky-picasa Paint’e Elveda Deyin, Hem de Ücretsiz Yazılım ve Uygulamalarla

ttnet2 Yeni Güvenlik Açığımız, Spam Gönderen Büyük Şirketlerimiz

bizezeldensevdikbanner Biz Ezelden Sevdik

performingarts.withgoogle.com 2015-12-08 14-14-06 Google Sanat İçin 360 Dedi

codeorg Kodlama Saati Dünya İçin Umut Veriyor

classical-art-gluten-free-museum-tumblr-fb__700 Glütensiz Sanat Müzesi

240111,xcitefun-the-worlds-smallest-library-8 Jozsef Tari’nin Minik Kitapları

sketch_in_progress___pencil_vs_camera___77_by_benheine-d74z3uk Kalem mi Kamera mı? | Pencil vs Camera

BFS-Auto Kitapları Tarayarak Dijitalleştirmede Bir Devrim | BSF-Auto Fully-Automated Book Scanner

haruki Haruki Murakami Romanları ve Sürrealist Anlatıma Düşsel Bir Yolculuk

iettaylikmavikart IETT Sitesini Yenilemeli | Aylık Mavi İstanbulkart Alma Macerası

weidmann Jake Weidmann – Kaligraf ve Ressam

holho2 Hologramlı Cep Telefonu Nasıl Yapılır?

"Viet Tran and Seth Robertson" İlginç, Tuhaf, İcatlar, İşler

Osmo Osmo ile Çizmek Yeni Bir Deneyim

puslukitalaratlasi Puslu Kıtalar Atlası, İlban Ertem’in Ellerinde Ete Kemiğe Bürünüyor

hiper-bob-832x1024 Üç Kitap Yazdım – Hiper Süper Lüper Bob , İkiden Üçe – Biraz Tuhaf Bir Kitap

photospherefotografkuresi Telefonunuzla, Tabletinizle 360 Derece Küresel Fotoğraflar Çekin – Photo Sphere – Fotoğraf Küresi

ciceksepetiyemeksepeti Çiçek Sepeti vs Yemek Sepeti