IRON MAN
Demir Adam

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 13 Temmuz 2007   |   14 yorum   |   Kategori: Çizgi Roman, Oyun

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Metal zırhı içinde kültürlü ses tonuyla konuşan adam, Mandarin’i süzdü. Her bir parmak ayrı bir yüzük, her bir yüzük ayrı bir belaydı. Çinli, parmaklarını oynatmaya başlarken aslında Amerikan Comics (Çizgi roman) dünyasına Çin karşıtı politik bir çizgiyi de getiriyordu.

ironman1.jpg

IRON MAN KİMDİR?

Orijinal öyküde Tony Stark, Vietnam savaşlarında esir alınan ve kalp rahatsızlığı bulunan vatansever zengin bir Amerikalıdır. Kalbi için bir makine yapmış ve zırh gibi giymiştir. Daha sonra bu zırha ekler yaparak silah ve kalkan haline gelerek yeni bulunan roket teknolojisi ile de uçmuştur. (Bu öykü aslında artık bir dev olma yolunda teknolojik savaşını veren Amerika’nın önce Kore, sonra Vietnam’da dolaylı yoldan karşılaşacağı Çin’e karşı ekonomik ve bilimsel propoganda başlangıcıdır)

Sonraları ise hikaye yenilenecek ve Körfez Savaşı ve Irak’a karşı savaşan Amerikan Kuvvetleri’ne dayandırılacaktır.

Daha sonra, evet, bir çok yenilenmiş hikayeden sonra Tony Stark’ı araştırmacı ve çok zengin bir iş adamı olarak görüyoruz. “Yuppi” tarzı yaşamında kimliğini gizleyerek, kötülerle mücadeleye karar verdiğinde teknolojinin yarattığı olağanüstü bir metal alaşımla Demir Adam’a dönüştüğünü görüyoruz.

Diyebiliriz ki zırhının görünüşü ve kullandığı teknolojiler kadar temel öyküsü en çok değişen çizgiromandır. Çünkü çok eskidir. Captain Amerika kadar eski. Bazı sayılarda Avengers grubu içinde çarpışacak, bazense Marvel’in diğer çizgi romanlarına konuk olacaktır.

YENİ ÇEKİLEN IRON MAN FİLMİ


Filmin Fragmanları

Bu aralar filmi çekildi. Türkiye ‘de 2 Mayıs 2008’de yayına giriyor.

http://cizgiroman.wordpress.com/2007/06/22/bilin-bakalim-iron-mane-kim-konuk-oluyor/

Gördüğünüz gibi yönetmen Jon Favreau konunun aslına sadık olması için olağanüstü çaba harcamış.

Oyuncular
Robert Downey Jr. … Tony Stark/Iron Man
Terrence Howard … Jim Rhodes
Gwyneth Paltrow … Virginia ‘Pepper’ Potts
Jeff Bridges … Obadiah Stane/Iron Monger
Leslie Bibb
Bill Smitrovich
Shaun Toub … Yinsen

IRONMAN OYUNU PS3 ve XBOX için


HD Formatında izlemek için tıklayın
(Bu oyun çok küçük çocuklar için uygun olmayabilir)


Örümcek Adam‘a göre daha soğuk görünmesi ve zenginliği başta okuyucuya itici gelebilir. Ancak tanıdıkça olayın böyle olmadığını görürüz. Para gereklidir. Bir uçak yapımında tüm maddi desteği arkadaşlarından esirgemez. Aynı zamanda iş adamlığından gelme güçlü bir organizasyon becerisi vardır.

Bakıldığında, çocukların niye bu kahramanı sevdiği düşünülürse koruyucu bir zırh fikri çok hoştur. O ağırlığa rağmen, uçabilmesi de. Bir de temel de kalp hastasıdır. Yani bu çoklu denklemde çok sık gönül ilişkisi yaşamadığından, cinsellik öncesi çocuklar için daha anlaşılır bir silahlı aksiyon kahramanıdır. (Ama bıyıklı olması da biraz ilginç değil mi?, 1960’ların Burt Reynolds‘ının şöyle daha ince yapılısı gibi :)

Bir Iron Man hayranının hazırladığı video

Demiradam’ın arada enerjisi biter, silahları bozulur, hiç kırılmayacak zırhı nerden çıktığı belirsiz düşmanlarca yırtılır. Suya düşer, boğulma tehlikesi atlatır ve insanın aslında makinesiz yaşayamayacağı bu dünyada “bozulma korkusu”na seslenir. Bozulmuş bir makinede hapsolmak ne kadar anlaşılır bir kaygıdır değil mi?

Konunun sonraki yenilenmelerinde ise bilgisayar çağına özgü muhteşem bir renklendirme devrimi yaşamıştır. Bir bakalım mı zamanla çizim nasıl gelişmiş?

demiradam1.jpg
demiradam2.jpg
demiradam3.jpg

Demir Adam’ın kurgulanış öyküsü. Marvel’in büyük patronu ve aynı zamanda kahraman tasarımcısı olan Stan Lee’den, bulunmaz bir video.

Stark Entertainment’in sahibi olan Tony Stark’ın, ezeli düşmanı Mandarin tarafindan, bir deney yapmaya zorlanırken, geçirdiği bir kaza sonucu, vücudunda bazı biyonik değişimler geçirmesi sonucu, kaçtıktan sonra kendine süper bir zırh yaparak girdiği form. Ayrıca mükemmel yardımcıları da vardır.

Stark Entertainment güvenlik müdürü olan James Roads (War Machine), daha önce Avengers’ta da bulunan Hawkeye, Stark Entertainment’ın basın sözcüsü olan Julia Carpenter (Spider Woman), 6. duyularını kullanarak elemental kontrol yeteneğine sahip Wanda ve evrenler arası seyahat eden Millenial’den oluşur Ironman’in ekibi.
En kral düşmanı, Mandarin değil de, aslında Hammer Technologies’in sahibi olan Justin Hammer’dır. Mandarin aslında önce Justin Hammer için çalışmaya başlamış, sonrasında da kendi gücünü iyice keşfedip, kendi ekibini kurarak çalışmaya başlamıştır. Kaynak: farewell,
Ekşisözlük

demiradamsavunmabakani1.jpg

Çizgiroman Türkiye’de 1987’de Alfa yayınlarından çıktığında müthiş ses getirmişti. Kimileri soğuk bularak, “Boşver” dediyse de Avengers ekibinin üyesi olarak müthiş bir yer edinmişti.

Son yıllarda Marvel yayınlarında Sivil Savaş konusu kahramanları ikiye bölmüştü. Devlete bağlanıp federal bir işe girip kimliğini açıklayanlar ve fişlenmeye karşı gizli kalmak isteyenler, Demir adam bir düzen ve hükümet yanlısı olarak Bush hükümetinin, “ya benimlesin, ya karşımda” sloganının alegorik sözcüsü durumuna getirilmiş çizgi romanda. Sanırım, genel geçmişini düşünürsek çizgiromanın karakteristiği ile aynı çizgide beklenen bir hareket.

Son zamanlarda rolü iyice değişmiş ve Amerika Savunma Bakanı olmuş :) Civil War denilen savaşta Kaptan Amerika’nın beklenmedik öldürülmesine kadar uzayan bir macera bu.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Civil_War_(%C3%87izgi_Roman) (Sivil Savaş)

demiradam4.jpg

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Kaynakça:

Kimdir?
http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_man
http://www.marvel.com/universe/Iron_Man_(Anthony_Stark)

Film
Filmin Resmi Sitesi
Wikipedia’da Film
IMDB Veritabanında Iron Man Filmi

http://cizgiroman.wordpress.com/2007/05/03/iste-karsinizda-beyazperdedeki-iron-man/

Çizim:
http://www.deviantart.com/deviation/51336339/

Civil War


“Iron Man | Demir Adam” makalesi için 14 yorum yapıldı.

 1. Emre Koçak

  Ne yazık ki Türkiye’de hiçbir yayın evi bugüne kadar Demir Adam çevirisi yapmadı bugüne kadar benim bildiğim kadarıyla… Çok iyi olur aslında çevirseler.

  Ayrıca filminin çekilecek olmasına da çok sevindim. Rom Spaceknight’ı da bekliyoruz..

 2. Emre Koçak

  http://www.apple.com/trailers/paramount/ironman/

  Filmin trailer’ı çıktı. afiyetle tüketiniz.

 3. Alexis FLEX

  IRONMAN gerçekten de Marvel kahramanlarının en köklüsü olup kendi çizgisini her zaman koruyabilmiş ender kahramanlarındandır. Filmininde bu çizgiyi korumuş olan yapımcıların hak ettiği başarıyı filmin vizyona girmesiyle fazlasıyla alacaklarından hiç şüphe yok. Sitenizdeki bilgiler gayet hoş olmuş. Emeğinize teşekkürler…

 4. Filmin fragmanını Youtube’dan bularak yazının başlangıcına ekledim ;)

 5. IRONMAN gerçekten süper bir film. Demir Adam olduğu için. İlk defa bu kadar süper bir film izledim gerçekten süperrrr.

 6. anıl

  Ben Iron Man’i sevdim ama oyunu benim için biraz belirtilmemiş gibi geldi. Filmini seyrettiğim için oyununu geçemedim. Her yere vuruyorum ama bir şey olmuyor.

 7. Ben Iron Man i çok sevdim filimine gittim ama oyununu geçemedim çok özür dilerim Tony Stark.

 8. Uğur Mert Yaşar

  Gerçekten filme gitmek istedim ama kısmet olmadı. Süleyman Hocam çok güzel hazırlamışsınız. Elinize sağlık!

 9. Emre Koçak,
  Eski bir Demir Adam okuru olarak hiç bir yayınevi Demir Adam çevirisi yapmadı derken ne kastettiğinizi anlamadım. Ben bir sürü Demir Adam macerasını çizgi roman formatında Türkçe okudum.

 10. enes

  Arkadaşlar yardımınızı bekliyorm

 11. kenan

  slm ben kenan sizin yaptıgınızdan istiyorum.

 12. örümcek adam fantastik 4lü hi-man betmen ve iron-man
  ama en en en en en güzeli iron-man

 13. ceylin arslan

  ben onu hep izlerim bütün oyunlarını oynayacam ama 1. bölümünü izleyemedim onun 2. bölümünü açtım diyerlerini açamıyorum 3. de ne olacak acaba çok merak ediyorum

 14. Bartu

  Iron Man1 ve Iron Man2 benim şu ana kadar izlediğim eeeeeeeeen güzel film.Ne kadar takdir edilse de azdır.Çok güzel olmuş!!!!!!

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra