Çoklu Dokunuşlu Etkileşimli Ekran / Multi-Touch Interaction Video

Bakın bu sefer de şaşırmayanlara ben şaşıracağım 🙂

Biliyorsunuz dokunmatik ekranlar günlük hayatımızda en çok bankamatik ekranlarında, ATM sistemlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Bunun yanısıra alışveriş merkezlerinde, turistik yerlerde ayaklı bilgisayar ekranları var ( KIOSK diyoruz bunlara).

touchsensing2.jpg

touchsensing1.jpgGerçekten mouse ve klavye olmadan elimizle bir şeyleri dokunup yönetmek müthiş bir fırsat. Ancak şu an ki teknoloji aynı anda bir tek parmağınızın dokunuşuna cevap veriyor. Du mu demeliyim yoksa ?

Çünkü teknoloji yeni bir sıçrama yapıyor. Çok önemli bir değişim, özellikle biz öğretmenler, tasarımcılar, resim çizmeyi sevenler, fotoğraf işleyenler, DJ’ler yani kısaca bilgisayarla bir şeyler yapmayı sevenler bu buluşla ihya olacaklar.

Neden bu denli önemli?

Yıllardır insan uygarlığının ellere ve parmaklara bağlı olarak geliştiğini, buna karşın teknolojinin bu kullanım zenginliğine uymadığını tartışıyoruz. Oysa insan eli son derece farklı duruş, tutuş ve hareket imkanına sahip.

Doğru etkileşim teknolojilerini önce bilimkurgu filmlerde gördük. Johny Mnemonic, Azınlık Raporu(Minority Report) gibi filmlerde ellerle yönetilen ekranların avantajlarına şahit olduk. İşte artık bunu icat ettiler.

Aşağıdaki video çok farklı amaçlar için kullanıcıları nasıl yararlanacağını örnekliyor. Sonuna kadar izlemenizi rica ediyorum. Çünkü ortasından sonra verdiği örnekler ve çocuklara yönelik kelime oyunları, el becerileri ve geometrik çalışmalar müthiş.

touchsensing3.jpgNew York Üniversitesi / Proje Sorumluları:

Jefferson Y. Han
Proje Yöneticisi
Core System, Fluid

Philip L. Davidson
Recurl, Photoboard / Magnetic Poetry, Sketching (As Rigid As Possible), 3D PZR Manipulation, WorldWind, Turntable, Modular Synth Patch & Control, Video Mixer, Planarity

Casey M.R. Muller
Slingshot, Boggle

Ilya D. Rosenberg
LavaLamp

Kaynakça:
touchsensing4.jpghttp://mrl.nyu.edu/~jhan/ftirtouch/index.html (MPEG Formatında video)
http://mrl.nyu.edu/~jhan/ftirsense/ (Proje teknik detay)

http://mrl.nyu.edu/~jhan/ftirtouch/multitouchreel.mpg (MPEG formatında. Üstünde sağ tıklayıp kaydedebilirsiniz)
http://mrl.nyu.edu/~jhan/ftirtouch/multitouchreel.mp4 (Quicktime Formatında. Üstünde sağ tıklayıp kaydedebilirsiniz)

http://loop.worldofapple.com/archives/2006/02/08/multi-touch-interaction-video/ (Quicktime formatında video)

http://pages.cpsc.ucalgary.ca/~saul/581/presentations/03-singledisplaygroupware/SDGToolkit.ppt (Çoklu Dokunmatik Ekranların grup çalışmalarında kullanım alanları)
http://innovis.cpsc.ucalgary.ca/research/currents.php (Grup çalışması için bir örnek )

Not: Dostum Atilla’ya çok teşekkür ederim. Böyle güzel bir haberi duymamızı sağladığı için.

PAYLAŞ: