Cennetin Krallığı | Kingdom of Heaven

Dün eşimle izledik. Sinemaya giderken arkadaşlarımın övgüleri kulaklarımdaydı. En ufak özet bile okumadan ve dinlemeden gittiğimiz film, sarsıcı bir öyküyü güçlü bir senaryo ve tarihi doku eşliğinde sunuyordu. En güzeli gereksiz kahramanlıklar, abartılı sahneler ve efektler uçuşmuyor. Her yer bilgisayar efekti dolu ama son derece doğal.

Filmin teması Kutsal Topraklar olarak görülen 3 semavi dinin de sahip olmak için binlerce yıldır savaştığı Kudus’e düzenlenen Haçlı Seferleri ve karşılarında savaşan Selahaddin Eyyubi.
Savaş sahneleri kadar hoşgörü, barışın zorunluluğu, insanın Tanrıyı arayışında doğrularını sorgulayışı.
Unutulmaz diyaloglar var filmde bir kaçı ruhuma işledi.

“Bir Kral bir adamın yerini değiştirebilir. Ama o adamın ruh kendisine aittir. Bir gün Tanrı’nın karşısına çıktığında bana şunu emrettiler onun için yaptım diyemezsin…”
İnsanların gerçek vicdan duygusuyla yol alması için müthiş bir yol göstericiydi.

Başrollerde Yüzüklerin Efendisi’nde sarışın elf okçu olarak gördüğümüz Orlando Bloom nalbant Balian rolünü oynuyor. Eva Green güzel Prenses Sybilla rolünde. Yönetmen Ridley Scott
Film bence vaat ettiği herşeyi veriyor. Başarılı ve olabildiğince dürüst bir yaklaşım. Dilerim filmin Papa tarafından aforoz edileceği sadece bir söylenti olarak kalır.

Filmin orijinal sitesi ve kaynaklar:
http://www.kingdomofheavenmovie.com/
http://www.cnnturk.com.tr/KULTUR_SANAT/SINEMA/haber_detay.asp?PID=114&HID=1&haberID=94396
http://www.film.gen.tr/film.cfm?fid=753

PAYLAŞ: