Bilgisayar ve Webz_ARŞİV YAZILAR

Casuslar, Spylar, Trojanlar, Wormlar

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Casuslar, Spylar, Trojanlar, wormlar

Gün geçmiyor ki, bir arkadaşımın bilgisayarı solucanlarla casuslarla sarılmasın. Belirtiler: Kendiliğinden açılan reklamlar, açılıp kapanan tuhaf pencereler. Kimi zaman abuksubuk siteler, kumarhane reklamları ve tonla mesaj.

trojanvirus Gün geçmiyor ki, bir arkadaşımın bilgisayarı solucanlarla casuslarla sarılmasın. Belirtiler: Kendiliğinden açılan reklamlar, açılıp kapanan tuhaf pencereler. Kimi zaman abuksubuk siteler, kumarhane reklamları ve tonla mesaj. Gün geçmiyor ki, bir arkadaşımın bilgisayarı solucanlarla casuslarla sarılmasın. Belirtiler: Kendiliğinden açılan reklamlar, açılıp kapanan tuhaf pencereler. Kimi zaman abuksubuk siteler, kumarhane reklamları ve tonla mesaj.
Görsel: http://www.flickr.com/photos/cherryelcamino/4354767985/ | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Şimdi, bu ve bunun gibi bir çok şeyle virüsler arasında ne fark var?

Öncelikle virüs bir dosyaya bulaşır. Yani virüslü dosya size kaydedilmedikçe ve çalıştırılmadıkça çalışmaz. Oysa wormlar, trojanlar, kurtlar bir dosya aldığınızı bile farketmeden bulaşabilir. Çoğunlukla bir siteden Activx denetimi olarak yüklenirler. Bunlar arka planda çalışırlar. Sadece arada bir faliyete geçerler. Kimisi öylesine sessizdir ki, oysa sizin tüm tıklamalarınızı, girdiğiniz harfleri takip etmekte ve bir şifre, kredi kartı bilgisi kapma peşinde koşmaktadır. Kimi ise bazı portlarınızı açarak sizin İnternet bağlantınızdaki bu sanal kapılardan girebilecek saldırgan hacker ve lamerlara olanak tanırlar. Yani gördüğünüz gibi pek hafife alınacak bir konu değil. İş ciddi.

Ne yaparız bu durumda? Nasıl virüslere karşı bir koruyucu program kullanıyorsak, Mc Afee, Norton vs. bu türlü sayısal belalara karşıda bir program kullanmalıyız.

Bu aralar güvenilip kullanılan 5-6 güzel spyware yazılım var. Kimi ücretsiz kullanılırken kimi 2 hafta sonra para istiyor. Kimi ise daha beta yani deneme aşamasında. Her birinde scan (ara) ve temizle ile karantinaya al gibi seçenekler bulunuyor.

1) Spybot ( www.spybot.com )
Download: http://www.download.com/Spybot-Search-Destroy/3000-8022_4-10122137.html?tag=prod

2) Adaware
http://www.download.com/Adware-Spyware-Removal/3150-8022_4-0.html?tag=nav_dir

3) Spy Sweeper
http://www.pcsecuritynews.com/webroot.html

4) Microsoft Windows Defender
http://www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx

5) Stinger
http://us.mcafee.com/virusInfo/default.asp?id=stinger

6) Avast
http://www.avast.com ve ücretsiz yükleme http://files.avast.com/iavs4pro/setuptur.exe

6) Kaspersky Antivirüs Yazılımı
http://www.kaspersky.com.tr/

Bunları birlikte deneyebilir. Ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin demeden, Spybot ve Microsoft Antispyware şu anda ücretsiz ve anlık koruma sağlyor. Kullanıyorum. Elbetteki her koruyucu, tanıdığı düşmana karşı korur. Yeni çıkan belalılara karşı düzenli update (güncelleme) ile tanımlama bilgileri güncel tutulmalıdır.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı