Bloglama’dan Blog Ödülleri – 2008

Blog kelimesi Türkçe’ye çevrildiğinde ilk önce “günlük / günce” kelimeleri önerildi. Ancak zamanla, kişilerin gündelik hayatlarını değil, her çeşit konuyu anlattığı görülünce “blog” kelimesine geri dönüldü. Bu terimin web siteleri içinde kapsadığı alan, birinci tekil şahısla “Ben” diliyle yazım özellikleri gösteren ve konuya insani öğeleriyle yaklaşan siteler için oldu. Türk camiasında da ismi bilinerek yazanlar olduğu gibi, sadece site ismiyle anılanlar da var. Ancak görünen o ki herkes herşeyi bloglardan öğreniyor.

Diyelim bir haber sitesine girdiniz. “Şu, şu, şu oldu” diyor. Onun manasını çözmek için işin arka tarafını cesur yazan bir köşe yazarı bulmak gerekiyor. Ancak her zaman yazamadıklarını biliyoruz. Aynı şekilde bir ürün satın alacaksanız deneyenlerin gördükleri, anlattıkları, şikayetleri birinci elden deneyim, hem maddi hem manevi anlamda önem kazanıyor.

Blog yazarlığının güzelliği burada; halkın gerçek sesini duyabiliyorsunuz. Kimileri hemen kaygıya kapılıyor, sanıyorlar ki, blog yazarları istediğine sayıp sövebiliyor veya herkesi karalıyorlar. Belki halen birkaç kişi var. Ama büyük çoğunluk biliyor ki, bağıran çağıran karalayan bir blog yazarı kesinlikle kısa sürede silinip gidiyor.

Kişi eleştirilerini en büyük hakkaniyet duygusu ve adaletle, objektif kriterlerle sunuyor, delillerle destekliyorsa ve teknik bilgisi ile açılım getiriyorsa iyi blog yazarı oluyor.

Çok sevindiğim birşey var ki Türk blogküresi gün geçtikçe daha kaliteli içerikle doluyor. Her geçen gün hiçbir basılı medyada görmediğim lezzette, yazılar, görseller görme mutluluğuna erişiyorum. Bu örnekleri gören diğer blog yazarları anlıyorlar ki, bir gazete sitesinden alınıp yapıştırılan konunun hiç değeri yok. Maddi manevi kazancı da yok. Yani kişi yaşadığı Karadeniz yaylalarını anlatsa daha çok ve tutkulu ziyaretçisi oluyor. Böylece blog yazarları yaşadıklarını anlatıyor.

Ciddi blog yazarlığı emek ve zaman alan bir iştir. Sadece hobi olmayı aşar. Kişinin yazı için araştırması, görselleri bulması, düzenlemesi ve sonra gelen yorumlara aynı titizlikle cevap vermesi gerekir. Aslında yorumlar sınav kağıdının notu gibidir. Her yazılan yazı toplum önünde verilen bir sınav gibidir.

Bütün bu girişten sonra işi ciddiye alanlar için maddi getirinin önemi de anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

İyi Blog yazarı neden maddi gelir bekler?

  • Sitesi çok ziyaretçi alır. Her gün gelen binlerce ziyaretçi nedeniyle sürekli hosting / barındırma firması değiştirir. Sonunda düzgün bir paket bulduğunda dahi masraftan kaçınmaması gerekir. İyi bir blogun kendine server / sunucu kiralaması bile gerekebilir.
  • İyi bir blog için işgücü ve zaman harcanır. Dünyada her şeypara ile satılırken eve musluk tamirine gelen kişi 2 saat için iyi bir ücret talep ederken iyi blog yazarının ömrünü kaliteli içerik için harcaması sadece özveriyle açıklanamaz. Şu anda Internet’te içerik ücretsiz olduğundan, ziyaretçilerden birşey talep edilmediğinden reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.
  • Kaliteli bir blog yazarı, deneyen, araştıran öğrenen kişidir. Okumak için aldığı kitapların, anlattığı tüm teknolojik cihazların, fotoğraf makinesi aksamlarının, yediği, yaptığı yemeklerin, okurlarına anlatmak için kalkıp gittiği seminerlerin, satın aldığı programların, DVD’lerin bir bedeli vardır. Bunları karşılayamazsa ya düzgün gerçekçi anlatamaz, ya da sadece maddi durumu çok iyi olanlara anlatmak düşer ki; halkın büyük çoğunluğu o anlatılan mekanların kapısından giremez, o cihazlara maddi kaynak ayıramaz. Blog yazarının finanse edilmesi gerekir.
  • Blog yazarı kazandığı parayı bir hayır işinde kullanmak isteyebilir. Eğer iyi kazanıyorsa bununla bir çocuk okutmak, bir aileye yardım eli uzatmak, bir hastanın ilaç masraflarına destek olmak isteyebilir. Böyle kişiler bununla öğünmediğinden asla duymazsınız. Ama bunları yapabilmek için ek gelire ihtiyaçları vardır.
  • Blog yazarları kazançlarıyla reklam vererek okunurluklarını arttırmak için tekrar reklam verebilirler. Yani kazançlarını okuyucu kazanmak için sisteme geri aktarabilirler.

Bu ve bunun gibi sayısız nedenle blog yazarları para da kazanmak isterler. Peki kaliteli içerikle beraber yürüyecek bu olayda alternatifler kimlerdir? Herkesin ilk aklına gelen Google Adsense, Türkiye’den reklamz vs. gibi.

Peki neden blogcu kendisi sitesine kolayca reklam alamaz? Çünkü reklam satışı, firmalarda personeli olan, uğraşılan, reklamverenlerle kontak kurarak mesai harcanan, düzenli yapılan ve Internet için yeni bir uygulamadır. Belki bir süre sonra yaygınlaşacaktır ancak şu an reklam şebekelerine üye olmak daha iyidir. Blogcu bu kadar işi aynı anda yürütemez.

Gelelim “Bloglama”ya, Eray Endeş, Bloglama sisteminin kurucusudur.

Bloglama projesinin temelinde şu yatar. Reklamveren için reklamı vereceği sitenin, blogun güvenilirliği ve reklama konu olan ürüne ve hizmete yakınlığı çok önemlidir. Ayrıca kaç kişiye ulaştığı da. Bloglama birçok iyi blogun üye olduğu bir şebekedir. Bu şebekede her blogun yaklaşık hangi konularda yazdığı da bellidir. Reklama uygun bloglar ile reklamveren arasında bir köprü kurar.

Peki Google reklamlarından farkı nedir? En büyük fark; telefon zili, çöpçatan hattı gibi hem reklam geliri yok denecek kadar az, hem de çoğu ziyaretçinin rahatsız olduğu reklamları göstermek zorunda kalmazsınız. İçerik kadar kaliteli reklamla hizmet verirsiniz. Bu konuda Google Türkiye çok ciddi adımlar atmalı ve ziyaretçileri bu garip ve aldatıcı reklamlardan kurtarmalı. O ayrı bir konu.

BLOGLAMA, BLOG ÖDÜLLERİ

Bloglama şimdi yeni bir yarışmayla karşımızda, isteniyor ki, Türkiye blogküresinin en kaliteli siteleri ortaya çıksın. Bunlar maddi, manevi ödüllendirilsin.

Ve işin en güzeli bunun bir halk oylaması olması. Yani sizlerin oylarıyla en iyi blogların seçilecek olması. Yurtdışında örneklerini gördüğümüz yarışmalar gibi.

Şu anda sponsor firmalarlarla görüşülüyor. Ben sponsor firmaların yarışmaya desteklerini fazlasıyla vereceklerine eminim. Çünkü WOM (Word of mouth, “kulaktan kulağa pazarlama” demek uygun olur, “Ağızdan ağıza” terimi İngilizce çeviriye uygun olsa da hiç hijyenik bir tanım değil, özellikle Türkçe söylenişinde 🙂 ) pazarlama stratejisinde bloglar şu anda en güçlü medyalar. Bir tek makale on binlerce kişiye ulaşabiliyor. Oysa bir dergi sadece 30 – 40 bin basılıyor. Dergi genel bir yayınken, blog sadece o konuda okumaya hazır kitleye anında ulaşıyor ve samimi dürüst diliyle etkili bir mesaj iletim mecrası oluyor.

Aşağıya Kurumsal Haberler’de yayınlanan resmi açıklamaları ekliyorum.
Kaynak: Kurumsal Haberler

Bloglama.com hakkında

Bünyesinde bulundurduğu birçok blog aracılığıyla, reklam veren ve blog yazarları arasında köprü oluşturan Bloglama.com, tamamı blog yazarlarından oluşan ekibiyle yalnızca blog reklamcılığı ile ilgilenen ve en verimli reklam seçeneklerini sunan İstanbul merkezli bir reklam ağıdır.

Ağustos 2007”den bu yana, yalnızca bloglardan oluşan reklam ağı ile Türkiye”de internet reklamcılığına yeni bir bakış açısı getiren Bloglama.com kurucusu Eray Endeş konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “2008 yılı itibariyle ilk kez düzenlenecek olan Blog Ödülleri’nin, Türk blog küresini geliştirmek amacıyla yapılan çalışmaların önemli bir halkası olacağına inanıyoruz. Bu yepyeni organizasyonun, blog yazarlarının gündemine hızlı bir şekilde girmiş olması ve birçok blogda konuyla ilgili yazı ve yorumların yer alması, Blog Ödülleri’nin blogcular arasında önemli bir prestij sembolü olacağının bir göstergesidir. Bugün Türkiye’de çok başarılı bloglar bulunuyor. Bizim hedefimiz, bu blogların çok daha fazla internet kullanıcısı tarafından fark edilmesini sağlamak ve internetin en önemli güçlerinden biri olan kaliteli içeriğin, bloglarda da var olduğunu gösterebilmektir.”

Sponsorluk görüşmeleri devam eden yarışma ile ilgili tüm detaylar, organizasyonun web sitesi olan www.blogodulleri.com adresinde çok yakında yayınlanacak.

Sponsorluk ve detaylı bilgi için:

Eray Endeş, bloglama.com //reklam şebekesi

Resmi siteler:
Blog Ödülleri
Bloglama
Cisday
http://blog.blogodulleri.com/

Not: Gelişmeleri yine bu yazıya ekleyeceğim.

Blog ödüllerinde Güneşin Tam İçinde’ye oy verip destek olan tüm dostlarımıza kucak dolusu sevgiler!

PAYLAŞ: