Bizim Evin Halleri Artık Hangi Evin Halleri?

Ev hanımlarına hitap eden en uzun soluklu dizilerden birisi olan “Bizim evin halleri”, TRT’de başlamış Ferhunde Hanımlarla gönüllerde taht kurmuş bir dizi. Gelgelelim son bir iki yıldır diziye bir haller oldu ve olanlar hiçte iyi değil.

Eşim izlediği için bilgisayarda çalışırken kulak misafiri olarak tanıştım. İlk başlarda saçma geldi 🙂 Bir dizi her Allahın günü izlenir mi? Üstelik bir yıl değil, iki yıl değil, 9 yıldır. Fakat kısa sürede durumu anladım. Oyuncuların çizdiği ortam öylesine sıcak öylesine insan sevgisiyle doluydu ki… İnsan kalabalık bir ailede her an aradığı dostları bulmuş gibi hissediyordu.

En güzeli de oyuncuların oynadığı karakterlerin hiçbirisi mükemmel değildi. İnsandılar hataları oluyordu hem de ne hatalar, düzelteceğim derken iyice batırıyorlardı. Aşklar, şakalaşmalar, çocuk olmak, anne olmak, baba olmak dizi tümünü yaşatıyor tümünün gözünden büyük bir aileyi veriyordu…

Kısacası ülkemiz için terapi dizisi gibiydi. Sonra o kara gün geldi ve TRT, “son” dedi. Keşke demeseydi keşke dizi özel TVlerin o sıcak reyting bombardımanlarıyla dolu sahasına geçmeseydi.

Maalesef senaristlerin bir sonraki adımı çok sert oldu. Kanal 1’de izlediğimizde Neva’yı oynayan oyuncu değişti, konunun ekseni Rüzgar ve Misket arasındaki ateşli ve umutsuz aşka döndü. Fincan Hala’nın ölümü, Misket’in ölümü, Sadık, Düriye, Dalyan, Kısmet, Abdül, Haluk, Şeyda karakterlerinin kaybolması diziyi bir aşk ve silah / korku rüzgarı dizisine çevirdi.

Artık yüzler hiç gülmüyor. Hatta dizideki çocukları gelip sevdiklerini bile görmez olduk. Her an bir gerilim ve arka planda son derece yanık bir ağıt müziği diziyi sarıp götürüyor. Yeni gelen oyuncular da henüz performanslarıyla yeterince yer dolduramıyorlar.

Kısacası milyonlarca Türk kadınının izlediği dizi bu yıl ATV’de ancak insanların buhranlı günler yaşadığı zaten gergin ve mutsuz olduğu ülke gündeminin birçok haberle sarsıldığı bir zamanda insan sevgisini, sıcaklığı, bize özgü sevgileri yok eden bir diziye dönüşmesini yine milyonlarca kadın reddediyor ve izleyen erkekler de elbette.

Samimi şekilde üzülüyor ve moralleri bozuluyor. Akşamları eve gelen erkekler; eşinizin suratında gördüğünüz ifadenin nedeni siz değilsiniz artık  “senaristlerin gerilimli evlerinin halleri”.

Not: “Madem bu kadar kötü oldu izlemesinler artık” gibi pratik cevaplar yazmak isteyenleri şimdiden uyarayım. Dizi o kadar uzun zamandır izleniyor ki kendi evinizi içinden birisi kötü bir tercihteyken onu terk etmek kadar korkunç geliyor izleyicilere ve samimi şekilde mutlu günleri bekliyorlar.

Önemli Not: Dizinin yayını atv’de doğru dürüst açıklama yapılmadan bitirildi. Şimdilerde yapımcı firma da net bir bilgi vermiyor. Sadece bazı izleyiciler e-mail yolu ile iletişime geçtiklerini dizinin başka bir kanalla anlaştığını ve yeniden karşımıza gelmesinin Şubat’ı bulabileceğini iddia ediyorlar. Ancak elimizde net bir bilgi olmadığı için ne doğrudur ne değildir diyemiyoruz. Dünyada görülmemiş şekilde izleyiciye bilgi verilmiyor. Halkla İlişkiler uzmanları sanırım saçlarını başlarını yolacaktır böyle bir vakayı gördüklerinde…

Yapım: Focus Film-Nilgün Sağyaşar
http://www.focusfilm.net/

Yönetmen: Gülşen Erişdi
Senaryo: Aynur K.Ulusoy – Sevda Erel
Oyuncular:
Beyhan Saran – Nemide
Meral Niron – Sakız
Hülya Gülşen Irmak – İsmet
Nusret Çetinel – Şadan
Pervin Ünalp – Füsun
Şebnem Gürsoy – Rikkat
Mehmet Atay – Peyami
Okan Şenozan – Sayhan
İpek Çeken – Sally
Mehmet Ulusoy – Dalyan
Leyla Okay – Pembe
Cengiz Sezgin – Abdul
Tolga Tekin – Safa
Berfu Öngören – Misket
Cantuğ Turay – Rüzgar
Deniz G. Kayhan – Şeyda
Murat Demir – Cihan
Zeynep Koltuk – Neva

Yapım ekibi:
Yardımcı Yönetmen: Hülya Özyııldırm
Diyalog Yazarı:
Erhan Bingören
Merve Areşoğlu
Gürcan Gündoğdu
Gökçen Eroğlu
Didem Şenyücel
Berna Eren
Özge Yoldaş
Birol Tezcan
Üner Erdoğan

PAYLAŞ: