Bir dokuz, Bir dokuz 1919, Mayısın 19’u

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 19 Mayıs 2007   |     |   Kategori: Atatürk, Eğitim, Kültür ve Sanat

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Zaman olasılıklar zinciri üzerinde her noktası başka sonsuz noktaya açılan kapılardan oluşmuş, müthiş bir enerji denizidir. Zamanda öyle geçiş yerleri vardır ki, bambaşka bir kayıt ve yaşama geçiş anlamı taşır. işte 19.05.1919 böyle bir tarihi geçiş anıdır.

mayis19.jpg

Mustafa Kemal’in liderliğinde başlamış olan Kurtuluş Savaşı’nın temsili başlangış zamanı olan bu müthiş gün o zamanlar şaşaalı törenlerle değil, müthiş sıkıntılı bir havada yaşandı. Gözüpek ve savaşlardan savaşlara geçmiş komutanın, tanımlı atandığı göreviyle, yapmak istedikleri arasında derin bir uçurum vardı. Karşısındaki yüreği vatan sevgisi ve onurla dolu Türk toplumunu eğitmek, canlandırmak, hareket geçirmek ve tek ruh halinde bir direniş cephesine dönüştürmek zorundaydı.

Eğitimli ve zeki bir insan olduğu için emretmedi. Hemen kurultaylar, toplantılar, kongreler düzenledi. Her kongre, abartısız bir insan hakları bildirisi, Anadolu’nun “Ya özgürlük ya ölüm!” yemininin siyasi platformada yankısı gibiydi. Yayınlanan her kongre sonucu, gerek Osmanlı’da gerek yurtdışında yankı buluyordu. Bu genç komutan nasıl bir hayal peşindeydi?

Şüphesiz o günden bugünü planlamak, modern bir kent düzenini, üreten bir toplumu, yaşamın en güzel yeşerdiği ülkeyi, bağımsız ve laik bir Türkiye’yi kurmak, çok, ama çok, büyük bir işti.

Çok insan öldü, şehit oldu. Çok insan, çok şeyini feda etti. Konuşması kolay, yapması zor bir sürü şey yapıldı. Ancak bir tek sonucu oldu bunun. Çelik ruhlu insanlardan oluşan güçlü ve azimli bir toplum geldi.

Bu ruh, kesinlikle diğerlerine yaşama hakkı tanımayan bir faşist rejim değildi. Bir diktatörlük değildi. Veya dinsiz bir rejim değildi. Bu rejim, süratle hareket etmek isteyen bir toplumun, bunu düşünecek ve planlayacak öndere ve onun tüm kurum ve kurullarına duyduğu derin destekle, saygıyla gerçekleşti.

İnanılmaz kısa bir sürede olağanüstü bir değişim yaşandı. Sokaklarında 600 senelik zihin ve elbiselerle gezen toplum, kendi kaderine sahip çıktı.

Bunlar hep bildiğimiz şeyler, çocukluğumuzdan beri anlatılıp duruyor. Hatta bundan sıkılanlar olduğunu bile üzüntüyle görüyorum. Üstünden geçen zaman, dökülen kanları kurutmuş olsa da, bedenimizi oluşturan her protein, her toz zerresinde o fedakarlığın müthiş enerjisi yaşıyor.

Bugün 19 Mayıs
rüzgar başka türlü bir şarkı söylüyor,
Marmara’nın dalgaları öyle hırçın vuruyor ki kıyıya,
Sanki “Çanakkale’deki kardeşim Ege gibi
Bırakın ben de destan yazayım” diyor.
Sonra bir insan bedenine yüklenmiş
O derin sorumluluk.
Kalpaklı subayın,
Onu Samsun’a götürecek gemiye giderken,
Omuzlarına iniyor.
Mavi gözleri uzun toplar gibi döverek
Düşman gemilerini “Geldikleri gibi gidecekler” diyor.
Ve sonra sessizlik.
Rüzgar bugün başka bir esiyor, Anıtkabir’in kalbinde
Ve vatanın her yerinden bir parça toprak,
O kadim zamanlardan kalmış gibi yükselen kabirde,
Aziz naşını kutsuyor.
“Uyu aziz evladımız uyu” diyor binbir sesi
askerlerinin, analarının, çocuklarının, kardeşlerinin, ve dostlarının.
Gerçekten rüzgar bugün bir başka esiyor.

Süleyman SÖNMEZ 19 Mayıs 2007

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurtulu%C5%9F_Sava%C5%9F%C4%B1

http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_War_of_Independence (Yabancı gözüyle Kurtuluş Savaşı)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Amasya_Genelgesi Amasya Genelgesi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Erzurum_Kongresi Erzurum Kongresi

Atatürk ve 19 Mayıs Videoları
http://www.youtube.com/results?search_type=search_videos&search_query=19%20may%C4%B1s%20atat%C3%BCrk&search_sort=video_view_count&search_category=0


YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra