Ayın Aydınlık Yüzü
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • http://www.punkreas.org oky

  Ayın karanlık yüzünde daha fazla krater olması bir tesadüf müdür? Yoksa bu ay resmen bizi dünyaya çarpacak göktaşlarından korumakta mıdır? :)

 • Mehmet Akif

  Tesadüf değil ay uzayla bizim aramızda kaldığı için daha çok meteorlar oraya çarpmaktadır.Tabiri caizse gelen taşların çoğu oraya çarpmaktadır…

 • netknight

  Ayın karanlık yüzünde UFOların yerleştiği acaba doğru mudur? Neden NASA Ay araştırmalarına ara vermiştir de Mars’a yönelmiştir? Ay’ a ilk çıkışta UFOların seslerinin radyo frekanslarına karıştığı doğru mudur?

 • http://www.cingunlugu.com ceoyavuz

  Konuyla alakalı değil ama bence daha önemli, nice sağlıklı ve mutlu senelere Süleyman abi…

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  oky, bizi çekim etkisi ve meteorların yörüngesini saptırması dışında çok fazla koruduğunu düşünmüyorum. Aksine bize dönük olan yüzünün Dünya tarafından korunduğunu düşünüyorum.

  Neden mi? Atmosferimiz inanılmaz süratle dönmekte ve katmanlarca gitmekte. Bu atmosferi yalnızca çok büyük göktaşları geçmekte ve atmosfere erimeden girmeye başaranların büyük kısmı dünyanın 3/4 ü su olduğundan denizlere düşmekte.

  Bizim için asıl tehlike olacak olanlarsa nereye çarparsa çarpsın ciddi sonuçlar doğuruyor. Bilimsel teorilere göre çarpmışta. Bir çok dev göktaşı krateri halen gözlenebiliyor.

  Ama Ay’da atmosfer yok. Böylece gelen tüm göktaşları iz bırakıyor Mehmet Akif’în söylediği gibi.

  Netknight, UFO konusu hepimizin aklını kurcalayan bir konu. Ama sonu gelmez bir komplo teorileri kaynağı da. Ben de galaksilerle dolu bu evrenin sadece bizim gezegenimizde yaşamla dolduğuna kesinlikle inanmıyorum. Evren yaşamla dolu olmaya müsaittir. Ancak UFO vakalarında birbiriyle çelişkili yüzlerce teori var. Ne yazık ki hiçbirisi için bir kanıt yok. En azından biz bilmiyoruz.

  Ceoyavuz, hep birlikte kardeşim :)

 • http://www.kadincamoda.blogspot.com Halil

  Genelde Ay ın karanlık yuzu gizemlidir derler bence Ay baslıbasına gizem dolu bir yer

 • YAVUZ ŞAHİN

  makinemle herhangi bir lens ve filtre kullanmaksızın çok güzel sonuçlar alabiliyorum.size tripotsuz çektiğim görüntülerimi göndermek isterim sonuçları görün makinemi ondan sonra açıklayayım sevgi ve saygılarımla…ayrıca, bizlere böyle bir sitede bu olanakları yaşattığınız için teşekkür ederim.çok yararlı çalışmalarla buluşup aşamalar kaydettiğimizi açıkça gözlemleyebilmenin mutluluğunu yaşıyorum tekrar teşekkürler…

 • ssafak

  Yakin tarihte yeni bir ay ucusu planliyor nasa. Bu seferki asil hedef ayin karanlik yuzu. Bu nedenle ozel kiyafetler ve ekipmanlar hazirlaniyor. Ama asil amaclari ise ay yuzeyinde yerlesik bir istasyonun ilk adimlarini atmak. Yani artik ay da yerlesim bolgesi haline geliyor :) .

 • oğuzhan karadeniz

  Öğrenmek istedğim şu ayın arka yüzüne niçin bır uzay mekiği gönderilmiyor yada orayı tam olarak görüntüleyecek bir uydu.nasa bir cok gezegene bilgi amaclı uydular gönderdi neden ayın arka yüzüne göndermiyor ben insanlıktan bir şeyler saklandığına inanıyorum.ufolar hakkındakı görüşümde onların bir uzaylı olduğuna değilde bilinen dünya teknolojisinden en az 50 yıl daha ileride teknolojiye sahip bir insanlar tarikatı olduklarıdır.birieri şu nasa’ya baskı yapsada discovery scıence’de gerçekleri yayınlasalar artık…

 • hanzade nurlu

  ayın her zaman sağ tarafı mı so tarafı mı aydınlık olur . araştırdım biraz ama bulamadı eğer biliyorsanız yazarmısınız.

 • hanzade ayan

  ayın sürekli hangi yüzü gözükür bileniniz varsa yardımcı olurmusunuz bilmek istiyorum doğrusu

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Hanzade, Ayın her zaman bize bakan yönü görünür ve hep aynı yerdir bu. Yani sağ sol değil bir insanın ön cephesi ile arka cephesi gibi. Varsayın bir arkadaşınız çevrenizde dönüyor ama hep yüzü size bakıyor. Bu nedenle dönerken hareket ettiği için sırtını hiç göremiyorsunuz.

  İşte o insanın sırtı gibi Ay da arka yüzünü bize hiç göstermiyor ve hep aynı yer bu.