Ayın Aydınlık Yüzü

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 19 Mayıs 2008   |   12 yorum   |   Kategori: Bilim ve Teknoloji, Fotoğraf

YAZAR HAKKINDA



Merhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.





Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Güneş çıktığında nadiren görürüz onu. Bir siluet gibidir. Binlerce yıldır izlenmiş, korkulmuş ve insanlarla bir bağı olduğu anlaşılmıştır. Kadınların biyolojik ritmlerinde, doğurganlıklarında, suların çekilip gelmesinde, güçlü duygusal patlamalarda ve hayatın her alanında Ay’ın gizli ritmini hissederiz.



Ay evreleriyle zamanı ve yaşamı anlatır bize. Doğumu büyümeyi, yaşlanmayı ve ölmeyi.

Bu gece olağanüstü bir ışıkla parlıyordu. Nikon D80 ve 70-300mm lensimle titremesin diyerek üç ayak kurup uzaktan kumandam ile onlarca fotoğraf çektim. Ancak hem parladığı, hem net olduğu bir fotoğraf çekemedim. Ya parladığı halkalar net çıkıyordu, ya yüzeyi. Böylece iki ayrı fotoğrafı birleştirip yukarıda gördüğünüz fotoğrafı elde ettim. :)

Fotoğrafın daha büyük halini görmek için tıklayınız.
Fotoğrafın tüm ticari ve telif hakları Süleyman SÖNMEZ’e aiittir. Tüm kullanımlar için yazılı izin alınması gerekir. Alıntı adı altında kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.


pulGelelim neden fotoğrafın ismine “Ayın Aydınlık Yüzü” dediğime. Astronomik olayların en ilginçlerinden birisi olarak Ay’ın sadece bir yüzü Dünya’dan görünür. Ay’ın dönüşü ve Dünyanın dönüşü ile Ay’ın Dünya etrafında dönüşü müthiş bir uyumla Ay’ın karanlık yüzünü bizden gizler.

İki gökcismi de döndüğü halde biz arka tarafını dünyanın hiç bir yerinden göremeyiz. Sadece yapay uydular bu karanlık tarafı inceleyebilir. Bu nedenle bizim gördüğümüz taraf “aydınlık tarafıdır”. Ayın diğer tarafının ilk fotoğraflarını Luna3 adlı Sovyet uydusu 7 Ekim 1959’da çekmiştir. O günün anısına hatıra pulu basılmıştır. İnsanlığın onbinlerce yıllık merakı böylece çözülmüştür. Sonraları NASA da oldukça net fotoğraflar çekecektir.



Aşağıda durumu anlatan bir video bulunmaktadır.


“Ayın Aydınlık Yüzü” makalesi için 12 yorum yapıldı.

 1. oky

  Ayın karanlık yüzünde daha fazla krater olması bir tesadüf müdür? Yoksa bu ay resmen bizi dünyaya çarpacak göktaşlarından korumakta mıdır? :)

 2. Mehmet Akif

  Tesadüf değil ay uzayla bizim aramızda kaldığı için daha çok meteorlar oraya çarpmaktadır.Tabiri caizse gelen taşların çoğu oraya çarpmaktadır…

 3. netknight

  Ayın karanlık yüzünde UFOların yerleştiği acaba doğru mudur? Neden NASA Ay araştırmalarına ara vermiştir de Mars’a yönelmiştir? Ay’ a ilk çıkışta UFOların seslerinin radyo frekanslarına karıştığı doğru mudur?

 4. Konuyla alakalı değil ama bence daha önemli, nice sağlıklı ve mutlu senelere Süleyman abi…

 5. oky, bizi çekim etkisi ve meteorların yörüngesini saptırması dışında çok fazla koruduğunu düşünmüyorum. Aksine bize dönük olan yüzünün Dünya tarafından korunduğunu düşünüyorum.

  Neden mi? Atmosferimiz inanılmaz süratle dönmekte ve katmanlarca gitmekte. Bu atmosferi yalnızca çok büyük göktaşları geçmekte ve atmosfere erimeden girmeye başaranların büyük kısmı dünyanın 3/4 ü su olduğundan denizlere düşmekte.

  Bizim için asıl tehlike olacak olanlarsa nereye çarparsa çarpsın ciddi sonuçlar doğuruyor. Bilimsel teorilere göre çarpmışta. Bir çok dev göktaşı krateri halen gözlenebiliyor.

  Ama Ay’da atmosfer yok. Böylece gelen tüm göktaşları iz bırakıyor Mehmet Akif’în söylediği gibi.

  Netknight, UFO konusu hepimizin aklını kurcalayan bir konu. Ama sonu gelmez bir komplo teorileri kaynağı da. Ben de galaksilerle dolu bu evrenin sadece bizim gezegenimizde yaşamla dolduğuna kesinlikle inanmıyorum. Evren yaşamla dolu olmaya müsaittir. Ancak UFO vakalarında birbiriyle çelişkili yüzlerce teori var. Ne yazık ki hiçbirisi için bir kanıt yok. En azından biz bilmiyoruz.

  Ceoyavuz, hep birlikte kardeşim :)

 6. Genelde Ay ın karanlık yuzu gizemlidir derler bence Ay baslıbasına gizem dolu bir yer

 7. YAVUZ ŞAHİN

  makinemle herhangi bir lens ve filtre kullanmaksızın çok güzel sonuçlar alabiliyorum.size tripotsuz çektiğim görüntülerimi göndermek isterim sonuçları görün makinemi ondan sonra açıklayayım sevgi ve saygılarımla…ayrıca, bizlere böyle bir sitede bu olanakları yaşattığınız için teşekkür ederim.çok yararlı çalışmalarla buluşup aşamalar kaydettiğimizi açıkça gözlemleyebilmenin mutluluğunu yaşıyorum tekrar teşekkürler…

 8. ssafak

  Yakin tarihte yeni bir ay ucusu planliyor nasa. Bu seferki asil hedef ayin karanlik yuzu. Bu nedenle ozel kiyafetler ve ekipmanlar hazirlaniyor. Ama asil amaclari ise ay yuzeyinde yerlesik bir istasyonun ilk adimlarini atmak. Yani artik ay da yerlesim bolgesi haline geliyor :) .

 9. oğuzhan karadeniz

  Öğrenmek istedğim şu ayın arka yüzüne niçin bır uzay mekiği gönderilmiyor yada orayı tam olarak görüntüleyecek bir uydu.nasa bir cok gezegene bilgi amaclı uydular gönderdi neden ayın arka yüzüne göndermiyor ben insanlıktan bir şeyler saklandığına inanıyorum.ufolar hakkındakı görüşümde onların bir uzaylı olduğuna değilde bilinen dünya teknolojisinden en az 50 yıl daha ileride teknolojiye sahip bir insanlar tarikatı olduklarıdır.birieri şu nasa’ya baskı yapsada discovery scıence’de gerçekleri yayınlasalar artık…

 10. hanzade nurlu

  ayın her zaman sağ tarafı mı so tarafı mı aydınlık olur . araştırdım biraz ama bulamadı eğer biliyorsanız yazarmısınız.

 11. hanzade ayan

  ayın sürekli hangi yüzü gözükür bileniniz varsa yardımcı olurmusunuz bilmek istiyorum doğrusu

 12. Hanzade, Ayın her zaman bize bakan yönü görünür ve hep aynı yerdir bu. Yani sağ sol değil bir insanın ön cephesi ile arka cephesi gibi. Varsayın bir arkadaşınız çevrenizde dönüyor ama hep yüzü size bakıyor. Bu nedenle dönerken hareket ettiği için sırtını hiç göremiyorsunuz.

  İşte o insanın sırtı gibi Ay da arka yüzünü bize hiç göstermiyor ve hep aynı yer bu.

YORUM ALANI













     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.






YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra