Aşk Sözcükleri
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • http://www.damacana.org Erdal

  Dur, şuradan bir sözü sevgilime mesaj olarak atayım :) Zaten hiç vakit ayırmıyorsun diye sızlanıyor.

 • http://www.ugursamsa.com Uğur Samsa

  Benden de 2 dörtlük gelsin o zaman : http://www.ugursamsa.com/bir-gun/

 • Pingback: Uğur SAMSA » Kısa kısa 2 (28 ağustos 2008)()

 • http://www.h2endustri.com zübeyir cansever

  Üstad yine harika bir yazı. Tebrikler. Hocam senin sözünün üzerine söz söylemek düşmez ama samimiyetine sığınarak bir kaç kelime ben söylemek isterim.

  Yıl 2008 olsada aşk henüz tam olarak çözülebilmiş bir kavram değil malesef. Bir hastalık mıdır bilnmez. Hastalık değilse neden insan zangır zangır sallanır. Neden tüm değer yargılarımız anlamsızlaşır. En çok sevdiğimiz öğe bir şey ifade etmemeye başlar… Neden hatırlayınca kalp atışlarımız birden rutinin dışına çıkar.

  Aşk sevmek midir sizce. Bence hayır. Bir düşünün ne demek istediğimi anlayacaksınız? Aşk halinde kötü huylar bile size çok sevimli gelmedi mi hiç Ya da aşk hali bittikten sonra aman Allahım gözlerim neden bunları görmedi demediniz mi? Ya da diyelim ki aşıksınız ve kötü bir insan karşınızdaki. Aşkın şiddetini dindirebilirmi bu durum?

  Konunun diğer tarafı aşkı sevgi yada cinsellik yada hoşlanma zannetme mevzuu. Ben onların henüz hiç aşık olmadıklarını düşünüyorum ve Mevlana ‘nın “Sen şehvete aşk adını koymuşsun. İkisi arasında ne uzun bir yol olduğunu bir bilsen.” cümlesiyle karşılık veriyorum.

  Sanırım aşk kavuşamamak bence. Cep, internet ve sosyal şartlar irtibatı o kadar artırdı ki aşk başlamadan bitmekte belkide. Bu da aşkın kimyasına ters bir durum. Zaten bilimsel bir gerçeklik varki aşkın bir seneyi geçemiyeceği söylenmekte. Sadece uzun ayrılıklar belki bu süreci uzatabilir ama bilimsel olarak daha uzun süren aşk olamayacağı söylenmekte. Şu var ki aşk sonraki süreç sevgiye dönüşürse çok uzun süreli bir beraberlik olabilmekte ki bu seferde aşk sırasında hiçte umursamadığınız kişilik ve karekter uyumu gibi mevzular ön plana çıkmakta. Bu uyum ebedi olarak sevgiye dönüşebiliyor ama aşk sırasında bunları gözünüzün görmiyeceğni sizlere garanti edebiirim:)

  (Bu durumda sevgi çok daha değerli bir kavram diyebilir miyiz sizce de? Aşk kadar kontrolsüz değil sanırım. )

  Lafı uzattım belki ama. Kısacası durum şu:
  En güzel duygu nedir diye sorun alacağınız cevap : AŞK
  En ızdıraplı hal nedir diye sorun alacağınız cevap : AŞK

  Daha ne diyebilirim ki… Değil mi Süleyman hocam :)) ???

 • http://taytanik.net/ taytanik.net

  Aşk yaşanıyorsa güzeldir, adı aşktır ve de sevgiliye söylenen aşk sözcükleri aşkı yüceltmez; sözler sadece aşkın güzeliğini vurgular. Bu güzel derleme için teşekkürler hocam.

 • http://ilyasteker.com ilyas TEKER

  Mutluluk bile acı veriyor, çünkü sonu var biliyorum…

 • Burcu

  Bence aşkı yaşamayan şiiri hissedemez.

 • Ercan KILIÇ

  En güzel sözler Tarancı’ya aittir bence…

  Değişik

  Sen her gün başka bir güzel olsan
  Ben her gün başka bir aşık
  Her göz göze gelişimizde
  Yıldırımla vurulmuş gibi olsak
  Yepyeni bir aşk olsa aramızdaki
  Her seferinde
  Ne harika olurdu yaşamak
  Hele evlilik
  Sen her gün başka bir güzel olsan

 • funda

  Makale çok güzel. Bence aşk cesaret, özveri gerektiren birşey. Tüm bunları istemesen de, sende yaptırma gücü olan aşktır. Aşkı bulduğunda yaşadığın mutluluk, heyecan, ürperti, kaybetme korkusu ve huzur sık yaşanan duygulardır. Aşk hiç sıkılmadan gözlerinin içi mutluluktan parlarken saatlerce sevdiğine bakabilmektir. Küçük bir mazeret ararsın hatırlamak, konuşmak, görmek ve dokunabilmek için. İmkansız bir aşkı yaşıyor olsan bile…

 • nur_gibi_

  AŞK… Yaşamak gerek, gerçekten de. Gerçek olanı da yaşamak gerek, asıl olan AŞK ALLAH aşkı değil midir? Kim ki bu aşkı tatsa vazgeçemez hale gelir, kim ki O’na aşık olsa gözü başkasını görmez, kim ki O’nu sevse yanılmaz, en önemlisi de ALDATILMAZ….

 • http://karadeniz-rehberi.blogspot.com tuba_kırk5

  Ağlıyorum sensiz ve dipsiz karanlıklarda,
  Korkuyorum sen yanımda olmayınca,
  Üşüyorum kollarınla sarmayınca…
  Özlüyorum gözlerin aklıma gelince,
  Üzülüyorum sen bana gelmeyince,
  Seviyorum seni çılgınlar gibi;delirircesine…
  (“Artık AŞK’ta yalan,herşeyin yalan olduğu gibi…”)

 • Sümeyye

  Her yiğidin harcı değildir aşık olmak.. Gün gelecek boyun bükeceksin gün gelecek sebepsizce güleceksin.. Sevdiğin zaman adam gibi seveceksin… Beceremiyorsan eğer çekip gideceksin… Kana bulansa da gözlerin, bin parçaya bölünse de yüreğin ya AŞKın hakkını vereceksin ya da kendi karanlığında yokolup biteceksin…. (owwww yine şairliim tuttu) :)

 • iremnur

  Emeğinize sağlık severek okudum. Dünyada aşk olmasaydı eğer, hayat içi boş bloga benzerdi :) ))))))))))

 • selman

  Aşkın tarifi yoktur sadece yaşanılır………………

 • serkan

  Aşk…tarifi yoktur, kelimelerle anlatılamaz, yaşanır ancak, bir kişi aşık olduğu kişiyi bir idam mahkumunun hayatı sevdiği ve istediği kadar seviyorsa bu aşktır bence,

 • tuğçe

  Aşk denilen şey ne ki, ne sonu var ne çaresi :S

 • yasemin

  hepiniz agzına saglık harika şeyler yazmışsınız bence aşkın tarifi yoktur onu yaşayarak öreniriz yaşadıkçada bir ateşin içindeymiş gibi yanar kavruluruz ama genede o ateşin içinden çıkmayız ve tekrar tekrar yanacagımız bile bile o ateşe girerizz ; aşk yaşadıkça ögrenilir okuyarak dinleyerek degill ögrenilmezmişş sana deliler gibi aşık oldugumda anladım seni çooook seviyorum aşkımm şuan kalbim sanki yerinden çıkacak gibi hızlı atıyor çünkü ben çoook aşıgım ve onu kaybetmekten çok korkuyorum offf aşk neden bu kadar acı bişey ki neden ? Onu her gördügümde neden kalbim duracak kadar hızlı atar bayılacakmışın gibi olursun ? Elini tutugunda neden bir kova kaynar suyu başınızdan aşagı döküyolarmış gbi olur ? neden bayalacak gbi olursunuz anlamıyorum halbuki o herkesce uzun bizim için çoook kısa şeyler klasik şeyler için neden bunlar olur ndenn ?? ( cevap bekliyorum kalbi aşkla yanan kardeşine cevap verin )

 • merve

  Aşk yalan aslında, istediğini elde ettikten sonra bitiyor.

 • http://yok buket

  Aşk sadece yalnız yaşanılınca mutlu oluyor insan karşılık bulunca b.ku çıkıyor. Seven gönül de sevmez oluyor.

 • SELDA

  AŞK KAVRAMI BİR ÇOK İNSANA GÖRE DEĞİŞİR…. AŞK GEÇİCİDİR…. BİR SÜRE SONRA AŞKIK OLDUĞUNUZ İNSANI SEVMEYE BAŞLIYOSUNUZ. DUYGULARINIZ KUVVETLİYSE TABİ. İNSANIN KARAKTERİ İYİYSE EĞER KARŞILIKLI ANLAYIŞTA OLDUKTAN SONRA İLİŞKİ KUVETTLENİR VE BÜYÜR.

 • http://www.videoizleyin.gen.tr videoizle

  aşk insana kimsenın yaptıramayacağı seyleri nasıl yaptırıyor dimi…

 • http://www.videoizleyin.gen.tr vidoko

  tuba sözler çok anlamlı tşk ..

 • http://www.Turkiye-Rehberi.Org Arif Kayan

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz ilişkinizde aşk sevgi yoksa bence çok yavan bir yaşam sürüyorsunuz demektir.

 • http://www.videoizleyin.gen.tr izle

  Bence aşkı yaşamayan şiiri hissedemez.

 • http://videizleyin.gen.tr videoizle

  Aşk acı çekmektir…

  Şeni içime çektim bir nefeste
  Yüreğim tutuklu göğsüm kafeste
  Yanacağız ikimizde ateşde
  Bir kıvılcım yeter hazırım bak
  Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk

 • canan

  aşk iki taraflı olunca güzeldir.. tek taraflıysa hüsrandır.

 • http://www.karagozkuyumculuk.com KUYUMCU KARAGÖZ

  Aşk anlatılmaz;Yaşanır ve yaşayanlar bilir.Sonra,aşk yalnız karşı cinse değil. Hazreti Mevlana nın Şems-i Tebrize aşkı,Sahabenin sevgililer sevgilisi Hazreti Muhammede aşkı,Şimdi bile ne aşıklar var O Rasülü görmediği halde ismiyle,hayaliyle göz pınarları kuruyanlar…

 • Ersin

  Cânı kim cânânı için sevse cânânın sever
  Canı için kim ki cânânın sever cânın sever.
  -Fuzuli

 • hiwda

  aşk yoktur bence saygı vardır..saygının olduğu heryerde her şeyvardır….

 • http://www.ukalastar.blogspot.com adnan

  ellerinize sağlık:) yazı çok güzel ve yapılan yorumlar bir o kadar güzel:) teşekkür ederim:) ayrıca iremnur güzel demiş:)

 • Ramazan

  MUTLU OLMAK İSTİYORSAN SEVMESİNİ BİLECEKSİN.

 • Tahir

  Ben aşkı yaşıyorum ♥ Tarifi yok şu sokaktan şu ev diyemiyorsun, çat kapı kalbine bir kapı açılıyor ve dibi olmayan derinliklere doğru iniyorsun. Çıkmak istercesine içinde debeleniyorsun ama o seni bataklık gibi daha da içine çekiyor. Ta ki aşk ölene kadar, onun aşkı sende bitene kadar. :) Aşığım, bu güzel duyguyu herkesin tatmasını istiyorum, herkes yansın bu aşk ile. Nefesi kesilsin, yutkunamasın, bir hüzün kaplasın, bir mutluluk. Bir sevinç sarsın, kelimeleri özgür bırak, en uzun mesafeleri koşsun ♥ =) Büşra’m Seni çok seviyorum ayrıca çok aşığım :)

 • özge ,iren

  güzel sözler ama benim yazdığım kadar değil…
  mesela ağlamayı bilmeyen gözler
  sevmeyide bilmezler….

 • önder kaya

  aşk üstü şekerle kaplı biberdir şekerin tadını aldıkça sorun yoktur
  na zamanki şeker bitip ağzın yanmaya başlarsa işte aşk budur…..

 • http://www.arsv.org Burak

  “” Seviyorum seni, fakat sadece “sen” olduğun için değil. Seninleyken olduğum “ben”, için de. “” sözü ne kadar imrendirici geldi..

  Ne yazık ki Kaybedenler Kulübü’n de geçen “Kadınlar; seni sen yapan özelliklere aşık olup, sonra senden o özellikleri almaya kalkıyorlar.” sözüyle ifade edebiliyorum kendimi…

 • Senay Öztürk

  Bir insan gözümüzden düsmekle, gönlümüzden de düsmüyor…

 • oktay karadeniz

  seni seviyorum güllerin en güzeli cennet gözlüm melegim benim

 • gülsüm pamuk

  bende seniçok seviyorum aşkım yakışıklı prensim dünyaya bir daha gelsem yine seni severdim kuzum ömrümün kalan yarısı

 • Fırat Yildirimci

  Birinin gözlerine bakmak , onun rüyalarına girmeyi göze almak demektir.Sevmeye kabiliyetin yoksa , o gözlere bakmayacaksın …