MistikSinema-Dizi

Ağlayan Deve’nin Öyküsü | The Story of the Weeping Camel

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

aglayandeve Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu. Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu.

Müthiş bir belgesel diyeceğim ve aksini söyleyenlere, “Dinlemiyorum, dinlemiyorum” diyerek kulaklarımı kapatarak “laba laba laba” diyeceğim 🙂

Bir bayram akşamı NTV’de başladı film. Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu. Sanki birinin omzuna görünmez kamera takılmıştı. Filmi izlerken fazlasıyla duygulandım. İşte bir iki kesit:

TV istiyor hep küçük kardeş.
Abisi “Alamayız. İki keçi vermemiz gerekir”
“Olsun keçilerimiz var”
“Ama elektrik de lazım”
“Alamaz mıyız?”
“Evet alırız ama o zaman bütün sürüyü vermemiz gerekir”

 

Sonra develeri doğum yapıyor, yavrusu apak muhteşem güzel bir yavru nefis.Ama ana emzirmek istemiyor sütü boynuza doldurup veriyorlar. Günler sürüyor bu hal.
Kentteki müzik öğretmenini çağırıyorlar. Yardımcısı ile geliyorlar.

Sonra deve getiriliyor. Yavru da. Ama yavru annesine gitmek istese de anne hep kovuyor. Müzisyen müthiş bir şey yapıyor, telli çalgısını hayvanın hörgücüne asıyor.

Enstrümanın arkası koca göğsüne yaslanıyor devenin. Herkes susuyor. Deve nefes aldıkça heybetli soluğu göğsünü titreştiriyor. Çalgı çalmaya başlıyor. Öfkesinin sesi geliyor kulağına, deve şaşırıyor. Sakinleşmeye başlıyor nefes nefes.

Adam seviyor hayvanı ve çalgısını alıyor. Çok yürek parçalayan bir şarkı ile deveye seslenirken yardımcısı kadın dokunarak o güzel şarkıyı seslendiriyor. Herkes duygulanıyor, sonra deve ağlamaya başlıyor. Görmesem inanmazdım.
İç çekerek ağlıyor. Yavrusunu yanına getiriyorlar. Sarılıyor. Ağzıyla yanıyla seviyor. Ve süt emdiriyor. sanki üstünden şeytan kalkıyor ruhu açılıyor ana yüreği geri geliyor.
Müthişti. Hem şarkı, hem insanların o güzel tavrı, hem de deve.

Filmin Adı Ağlayan Devenin Öyküsü. (The Story of the Weeping Camel) Film 2005 belgesel Oscar adayı.

FİLMİN FRAGMANI

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=4MrHudsp_aA

Filmin Sitesi:
http://www.weepingcamelmovie.com/

Türkçe Yorumlar:
http://www.ntvmsnbc.com/news/346840.asp
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=142035&tarih=01/02/2005

weepingcamel1 Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu. Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu.

National Geographic Bölümü:
http://www.nationalgeographic.com/weepingcamel/index.html

Filmden Fotolar:
http://images.google.com/images?q=The%20Story%20of%20the%20Weeping%20Camel&complete=1&hl=en&lr=&sa=N&tab=wi

Diğer linkler:
http://www.imdb.com/title/tt0373861/
http://www.rottentomatoes.com/m/story_of_the_weeping_camel/

weepingcamel2 Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu. Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı