Afetler, Hovercraft ve Olası İstanbul Depremi

Amerika’yı ve dünyayı vuran doğa olayları ürkütücü büyüklükte su hareketleri ile bölgelerin ulaşılmaz hale gelmesine yol açıyor. Kara yolları kullanılmadığında botlarla teknelerle ve helikopterlerle bölgeye ulaşılmaya çalışılıyor. Bir afet bölgesine kara, deniz farketmeden en çok malzeme ve insan taşıyarak gidecek olan araç “Hovercraft”tır. Hava püskürterek yerden yükselen araç için su ya da zemin farketmez böylece bir kısmı sularla kaplı bir kısmı toprak olan her zeminde yola devam edebilir.

Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır. Özellikle İstanbul gibi, İzmir gibi şehirlerde ve Bulgaristan’dan gelip Edirne’yi kaplayan baraj sularının yarattığı sellerde de çok işe yarayacaktır. Askeri güçlerde hovercraft bolca bulunmalıdır. Olası bir Marmara depreminde tüm yollar panikle kaçan insanların arabalarıyla ve kazalarıyla tıkanmış, köprüler yıkılmış olabilir. Bölgeye en hızlı ulaşım ancak bu şekilde olacaktır. 360 derece manevra kabiliyeti, deniz otobüsünü aşan hızı ile gerçekten güçlü bir araç. Üstelik deniz otobüsü karada hareket edemez.

Not: İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nden bir görevliyle görüşmem sonucunda İstanbul’da hovercraft kullanımının incelendiğini öğrendim. Boğazın dalga, akıntı durumlarının özel olduğu düşünülürse denenmesinin gerektiği ortada.

BBC TELEVİZYONU’NDAN VİDEO: FERİBOT GİBİ OTOMOBİL TAŞIMASINDA KULLANILAN BÜYÜK VE GÜÇLÜ HOVERCRAFT

HOVERCRAFTLARIN TOPRAK ZEMİNDEKİ BAŞARILI MANEVRA KABİLİYETLERİ (VİDEO)

KÜÇÜK MODELLER, AFETTE KURTARMA, GÜNLÜK ZAMANDA TURİSTİK AMAÇLI KULLANILARAK KURUMLARIN MALİYETLERİNİ KISA SÜREDE KARŞILAYABİLİR. (VİDEO)

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hovercraft
http://commons.wikimedia.org/wiki/Hovercraft
http://www.hoverwork.co.uk/video.html (videolarla hovercraft )

http://www.hovercraft.ru/katera_en.html
http://www.naval-technology.com/contractors/satellite/marine_electronic/marine_electronic5.html
http://library.thinkquest.org/16541/eng/learn/library/content/hovercraft.htm
http://www.hovercraft.com/menu_10_person.html
http://www.hoverwork.co.uk/

anahtar kelimeler: hovercraft, transportation, sea, carry passengers on sea,

PAYLAŞ: