39 MP Fotoğraf Makinesi H2D Hasselblad




YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir



 • Murat

  Bence bu makina 39 MP değil ve de tam bir ticari üç kağıt. Çünkü işin ehli olan firmalar bu kadar cesurca 39 MP makina yapamıyor da ne idüğü belirsiz bir marka, hangi teknoloji ile bunu üretmiş.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Murat Bey, öncelikle mesaj yazdığınız için teşekkür ederim. Birlikte sorunuza bakalım mı?

  Megapixel olarak bu makinenin inanılamayacak kadar çok büyük olduğunu düşünüyorsunuz. Size bir soru sorayım: Google uydu haritalarını görmüşsünüzdür. Uydularda fotoğraf çeken alıcıların kaç MP çözünürlük yeteneği var sizce? Gerçekten inanılmaz fazla.
  Bu adreste yazılana göre
  http://www.kemajo.com/?ovmtc=content&ovadid=5826810022
  Bakın Sony “1 gigapixellik” uydu fotoğraf alıcıları yapıyor. Bu ne demek? 100 mp değil 1000 MP lik bir makine demek! Bizim makinelerin 100 katı çözünürlük. İnanılmaz değil mi?

  Yani teknolojik olarak 100 MP ve üstü de var. Mümkün. Bu tür ürünlerin temel sorunu ücret. Çok aşırı pahalıya mal oluyorlar.
  http://www.roundshot.ch/xml_1/internet/de/application/d438/d925/f934.cfm Bu adreste 160 MP lik fotoğraf makinesi var.

  Bir de Megapixel ne demek, onu açıklayayım. Herkesin sandığı gibi netlik değildir. Bu çok kişinin yanlış bildiği bir şeydir. Sadece fotoğrafı çok büyüttüğünüzde baskıda, çok büyük basmanızı sağlayan bir yetidir bu.

  Pratikte ise bina ve manzara çeken, geniş alanı çok net çekmek zorunda olan, mesela bir spor karşılaşması yelkenli yarışı gibi, uçakla arazi fotoğrafı çeken gibi özel uğraşıllar için kullanılır.
  Tek fotoğrafla çekip sonra isterse bütün olarak, isterse belli bir yerini kesip alarak kullanacak kişiler için büyük Megapixel gereklidir.

  Günlük hayatta 5MP her kullanıcıya yeter. Bakın şu an pek çok profesyonel fotoğrafçı 6MP – 10 MP ile yetiniyor. Önemli olan fotoğrafın alıcı hücrelerinin kalitesi ve elbette objektifler.

  Peki bu adamlar sahtekar mı? Değil. Bizzat bu makineyle fotoğraf çekmiş şanslı! fotoğrafçılarla da görüştüm, hiç öyle abartılı anlatmadılar.

  Bunu suni olarak elde edenlerde var. Normal bir fotoğraf makinesiyle bir manzarayı parça parça çekip özel programlarla birleştiriyorlar. Diyelim 9 kareyi birleştirip tek fotoğraf yapıyorlar. Toplamda her fotoğraf 5 MP olsa 3 kat daha net fotoğraf karşımıza geliyor.

  Kısacası bu yazıdaki makine profesyonel fotoğrafçıların bildiği gibi gerçektir. Sadece çok pahalıdır. Marketlerde satılmaz :)

 • Ersin Şahin

  Murat Bey, ne idügü belirsiz bir marka demişsin ya gülerim ben sana gülerim.

 • OGÜN EDİLSEL

  Hasselblad isveç’in dünyaya mal olmuş ünlü markalarından biridir ve uyduruk olamayacak kadar pahalıdır.
  Bu makineyi alabilen ve kullananlar gerçekten çok şanslıdır. Tercihinizi fotoğraf makinesi yerine otomobilden yana kullanabilirsiniz.
  Paranız uyduruk bir arabaya yetebilir ve binebilirsiniz. Bu makineye sahip olabilmek için parayı gözden çıkarmanız gerekecektir.
  Ülkemizde düşük teknoloji yüksek fiyata aldığımızdan dolayı, böylesine kaliteli malların varlığından haberdar olmamız da ya geç oluyor ya da olmuyor.
  Sınıflandıramadığımız ürünlere de “noname” yapıştırması yapıyoruz.
  Bu birazda sistemin hatası…

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Ogün Edilsel, açıklamalarınız için teşekkür ederim. Cidden elimden geldiğince makalelerimi bilimsel verilerle ve hatta bağlantılarla, kanıtlarla sunuyorum ancak okuyucuların çok küçük bir kısmı böyle önyargılı da yaklaşabiliyor.

  Bilgi arttıkça şüphesiz bu tip tepkiler azalacak. Ama kızdığım nedir biliyor musunuz? Verilen linklere bile tıklamadan araştırmadan bu kadar acımasız eleştiri yapılabilmesi. Bu da yazarlığın cilvelerinden. :)

 • Zafer

  İnsanın cahil, aptal ya da ortalamanın altında özelliklere sahip olması kendinin bunu farkında olması şartıyla fazlaca önemli değildir. Ben genel olarak teknolojiye meraklıyım. Bu sayfayı okuyana kadar mevcut teknolji ile satın alabileceğim bir fotoğraf makinasının en fazla 21 mp olduğunu sanıyordum. Ama gördüm ki bu konudaki bilgim çok bilindik markaların özellikleri ile sınırlıymış.
  Bu tip yazılara yapılan cahilce eleştiriler bu tip yazıları yazabilecek bilgi düzeyindeki kişileri yıldırmasın ki aydınlanabilme imkanı olanlar aydınlansın. Saygılarımla.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Bliyor musunuz, ben bu yazıyı Şubat 2007’de yazmıştım. Geçen zaman içinde adamlar 50 MPlik yazıyla 50 megapixellik model geliştirmiş. Buyrun buradan bakın :)
  http://www.hasselblad.se/products/h-system/h3dii-50.aspx
  http://www.hasselblad.se/promotions/50mpix-campaign-08.aspx

 • Bünyamin KÖŞKER

  Hasselblad Tam profesyonel Makina, Mümkün Olsada Tüm Stüdyo’lar, Bu Makinalarla Çekim Yapsalar…

 • Muammer Çerdin

  Hasselblad bence profesyonel değil süper profesyonel bir makina. İlerleyen yıllarda çözünürlüğün gigapixellere çıkmasını umut ediyorum

 • mehmet kendibulan

  Hasselblad sadece Hasselblad dır. Tartışılamaz….

 • mustafa erdem

  bu makine olağan üstü bizzat adanada tanıtımı yapıldı. davetli olarak tanıtıma gittik okadar net ve detaylı çekiyorki. insan gözünü 19 hinç bilgisayarda ekranın tamamını kaplayacak şekilde büyüttük en ufak açılma yok.renk sapmasıda yok gerçek prafesyonel bir makine. murat bey denemeden değerlendirme yapmış anlaşılan. ne idü belirsiz demesi onun hiç. bişey bilmedğini gösteriyor. bumarkayı bilmeyen fotoğraçııktan habersiz demektir. fiyatı pahalı demiyorum hakettği yerde keşge gücümüz yetsede hepimiz alabilsek. kedi ulaşamayacağı ciğre mundar dermiş .murta beyin yorumu ona benziyor

 • Bünyamin KÖŞKER

  Stüdyolar İçin Biçilmiş Kaftan. Keşke İmkan Olsada Ala Bilsek. Fiyatı Tam Zirvelerde Ulaşmak Helede Şu Zamanda, Alanlara Helal Olsun..!

 • OGÜN EDİLSEL

  Sadece kendilerini geliştirmiyorlar,sektöre de ivme kazandırıyorlar.
  60,1 Mpixels 8956*6708 son ürettikleri makine.
  Fiyatlar konusunda bilgi aldığımda paylaşacağım.

 • engin burak yıldırım

  süleyman bey mrb öncelikle bizlerle böyle bir paylaşım içerisine girdiğiniz için teşekkür ederim fotoğraf çekemk en zevk aldığım işlerden birisi şuan cep telefonumun kamerası 8mp bununla yetiniyorum zannediyorum ki siz bu işi profosyonelce yapıyorsunuz.genelde seyahat ettiğim için hareket halindeki bir manzarayı fotolamak baya zor oluyor ve öyle bir makinam olsun istiyorum ki bi manzarayı ben nasıl canlı ve net görüyorsam fotolarımada o şekilde yansısın istiyorum nikon d80 önerdiler denedim ama iyi verim alamadım bana lensi ve pikseli yüksek tam profosyonel olarak hangi makinayı önerirsiniz ücreti 4-5 bin tl geçmedikten sonra önemli değil şimdiden teşekkür ederim

 • sani karamustafa

  öncelikle hasselblad çok bilinir bir makina değildir! tıpkı mamiya gibi ama bu makinalar orta formatın en büyük markalarıdır. ama bunu normal dslr ya da slr makinalarla karşılaştırma çok saçma olur. biri ferrari biri opel diyebiliriz. amaç fotograf çekmekse cep telefonları yeterli olur! ama hasselblad tamamen stüdyo çekimleri için yaratılmış bir makinadır. sokakta gezen bir adamın elinde bu makinayı görmeniz pek mümkün değil. gerek fiyatı gerekse boyutundan dolayı. şu an piyasada 60 mplik bir modeli bulunmakta bir fotograf boyutu yaklaşı 100 mb! bu fotoları depolamakta sorun. özet geçicek olursam. herkes herşeyi bilmek zorunda değil, ama billboardlarda inanılmaz fotograflar gördüklerinde emin olsunlar ki o bir hasselblad isidir. keskinlik ve renkler, kimsede olmayan nitelikleriyle fark yaratırlar ki fiyatları 45 bin euro ciavarındadır. not: lensleri de ortalama 3 bin euro’dan başlar. bu arada hasselbladla çalışma şansı yakalamış biri olarak bu ukalalıkları yapıyorum. saygılar.

 • Affan Altuntaş

  Murat Bey’e
  Eğer markayı tanımıyorsanız edebinizle başınız önünüzde yorumları okuyacaksınız. Hasselblad, fotoğraf makinalarının tanrısıdır. Eğer ateist iseniz tanımıyorsunuz demektir.