39 MP Fotoğraf Makinesi H2D Hasselblad

İnanılmaz ama gerçek tam 39 MP çözünürlükte yuvarlak hesap 40 MP bir fotoğraf makinesi. Ortalama bir kullanıcı için 5 MP çok yeterliyken 8 MP süperken, bu inanılmaz bence.

 
hasselblad39mpslr1.jpg

http://www.hasselblad.se

http://www.digitalcamerainfo.com/content/Hasselblad-H2D-39-Announced-.htm
 
TEKNİK ÖZELLİKLERİhasselblad39mpslr2.jpgSensor size: 39 Mpixels
Sensor dimensions: 36.7 x 49.0 mm
Image size (8/16 bit RGB): RAW capture 78 MBytes, lossless compressed 50 MBytes (average)
Single shot
16 bit colour
ISO 50, 100, 200 and 400
Longest shutter speed: 32 seconds
Color management: Hasselblad HB RGB: full dynamics and reproduction dynamics
Image storage: CF card type II (write speed >20 MB/sec), New Image Bank 80 GB external hard drive or tethered to Mac or PC
Storage capacity: Over 1500 images with 80 GB disk
Battery type: Li-ion (powered from the H2D camera grip)
Capture rate: 35 captures per minute
Color display: 2.2 inch OLED type, 24 bit color
Histogram feedback
IR filter: Mounted on CCD sensor
Acoustic feedback
Software: Flexcolor (included) or Hasselblad DNG converter (included)
File format: Lossless compressed Hasselblad 3F RAW
Macintosh: OSX. PC: NT, 2000, XP
IAA – Instant Approval Architecture: Included with Exposure meta data, Acoustic feed back and Metadata classification
Host connection type: FireWire 800 (IEEE1394b)
Operating temperature: 0 – 45 ˚C / 32 – 113 ˚F
Battery capacity: H2D camera system, Li-ion battery: 250 captures in 4 hours
Dimensions: Complete camera w. 2,8/80 mm lens: 153 x 131 x 213 mm [W x H x D]
Weight: 2175 g (Complete camera with Li-Ion battery and CF card) 

YAZIYA YILLAR SONRA EKLENEN NOT:
Ben bu yazıyı Şubat 2007’de yazmıştım. Geçen zaman içinde adamlar 200 MPlik yazıyla 200 megapixellik model geliştirmiş! Buyrun buradan bakın :)

200 Megapixel
http://www.hasselblad.se/products/h-system/h4d-200ms.aspx

Şimdilik benden bu kadar beğendiyseniz paylaşın :)


YENİ YAZILARA ABONE OLUN

162927023 
Kutuya eposta adresinizi yazın ve Abone olun düğmesine basın. Açılan pencerede gelen doğrulama görselini aynen yazarak onaylamanız ve emailinize gelen abonelik emailini onaylamanız gerekmektedir. Yeni yazılar eposta ile posta kutunuza bildirilecektir.

16 comments

 1. Bence bu makina 39 MP değil ve de tam bir ticari üç kağıt. Çünkü işin ehli olan firmalar bu kadar cesurca 39 MP makina yapamıyor da ne idüğü belirsiz bir marka, hangi teknoloji ile bunu üretmiş.

 2. Murat Bey, öncelikle mesaj yazdığınız için teşekkür ederim. Birlikte sorunuza bakalım mı?

  Megapixel olarak bu makinenin inanılamayacak kadar çok büyük olduğunu düşünüyorsunuz. Size bir soru sorayım: Google uydu haritalarını görmüşsünüzdür. Uydularda fotoğraf çeken alıcıların kaç MP çözünürlük yeteneği var sizce? Gerçekten inanılmaz fazla.
  Bu adreste yazılana göre
  http://www.kemajo.com/?ovmtc=content&ovadid=5826810022
  Bakın Sony “1 gigapixellik” uydu fotoğraf alıcıları yapıyor. Bu ne demek? 100 mp değil 1000 MP lik bir makine demek! Bizim makinelerin 100 katı çözünürlük. İnanılmaz değil mi?

  Yani teknolojik olarak 100 MP ve üstü de var. Mümkün. Bu tür ürünlerin temel sorunu ücret. Çok aşırı pahalıya mal oluyorlar.
  http://www.roundshot.ch/xml_1/internet/de/application/d438/d925/f934.cfm Bu adreste 160 MP lik fotoğraf makinesi var.

  Bir de Megapixel ne demek, onu açıklayayım. Herkesin sandığı gibi netlik değildir. Bu çok kişinin yanlış bildiği bir şeydir. Sadece fotoğrafı çok büyüttüğünüzde baskıda, çok büyük basmanızı sağlayan bir yetidir bu.

  Pratikte ise bina ve manzara çeken, geniş alanı çok net çekmek zorunda olan, mesela bir spor karşılaşması yelkenli yarışı gibi, uçakla arazi fotoğrafı çeken gibi özel uğraşıllar için kullanılır.
  Tek fotoğrafla çekip sonra isterse bütün olarak, isterse belli bir yerini kesip alarak kullanacak kişiler için büyük Megapixel gereklidir.

  Günlük hayatta 5MP her kullanıcıya yeter. Bakın şu an pek çok profesyonel fotoğrafçı 6MP – 10 MP ile yetiniyor. Önemli olan fotoğrafın alıcı hücrelerinin kalitesi ve elbette objektifler.

  Peki bu adamlar sahtekar mı? Değil. Bizzat bu makineyle fotoğraf çekmiş şanslı! fotoğrafçılarla da görüştüm, hiç öyle abartılı anlatmadılar.

  Bunu suni olarak elde edenlerde var. Normal bir fotoğraf makinesiyle bir manzarayı parça parça çekip özel programlarla birleştiriyorlar. Diyelim 9 kareyi birleştirip tek fotoğraf yapıyorlar. Toplamda her fotoğraf 5 MP olsa 3 kat daha net fotoğraf karşımıza geliyor.

  Kısacası bu yazıdaki makine profesyonel fotoğrafçıların bildiği gibi gerçektir. Sadece çok pahalıdır. Marketlerde satılmaz :)

 3. Hasselblad isveç’in dünyaya mal olmuş ünlü markalarından biridir ve uyduruk olamayacak kadar pahalıdır.
  Bu makineyi alabilen ve kullananlar gerçekten çok şanslıdır. Tercihinizi fotoğraf makinesi yerine otomobilden yana kullanabilirsiniz.
  Paranız uyduruk bir arabaya yetebilir ve binebilirsiniz. Bu makineye sahip olabilmek için parayı gözden çıkarmanız gerekecektir.
  Ülkemizde düşük teknoloji yüksek fiyata aldığımızdan dolayı, böylesine kaliteli malların varlığından haberdar olmamız da ya geç oluyor ya da olmuyor.
  Sınıflandıramadığımız ürünlere de “noname” yapıştırması yapıyoruz.
  Bu birazda sistemin hatası…

 4. Ogün Edilsel, açıklamalarınız için teşekkür ederim. Cidden elimden geldiğince makalelerimi bilimsel verilerle ve hatta bağlantılarla, kanıtlarla sunuyorum ancak okuyucuların çok küçük bir kısmı böyle önyargılı da yaklaşabiliyor.

  Bilgi arttıkça şüphesiz bu tip tepkiler azalacak. Ama kızdığım nedir biliyor musunuz? Verilen linklere bile tıklamadan araştırmadan bu kadar acımasız eleştiri yapılabilmesi. Bu da yazarlığın cilvelerinden. :)

 5. İnsanın cahil, aptal ya da ortalamanın altında özelliklere sahip olması kendinin bunu farkında olması şartıyla fazlaca önemli değildir. Ben genel olarak teknolojiye meraklıyım. Bu sayfayı okuyana kadar mevcut teknolji ile satın alabileceğim bir fotoğraf makinasının en fazla 21 mp olduğunu sanıyordum. Ama gördüm ki bu konudaki bilgim çok bilindik markaların özellikleri ile sınırlıymış.
  Bu tip yazılara yapılan cahilce eleştiriler bu tip yazıları yazabilecek bilgi düzeyindeki kişileri yıldırmasın ki aydınlanabilme imkanı olanlar aydınlansın. Saygılarımla.

 6. Hasselblad Tam profesyonel Makina, Mümkün Olsada Tüm Stüdyo’lar, Bu Makinalarla Çekim Yapsalar…

 7. Hasselblad bence profesyonel değil süper profesyonel bir makina. İlerleyen yıllarda çözünürlüğün gigapixellere çıkmasını umut ediyorum

 8. bu makine olağan üstü bizzat adanada tanıtımı yapıldı. davetli olarak tanıtıma gittik okadar net ve detaylı çekiyorki. insan gözünü 19 hinç bilgisayarda ekranın tamamını kaplayacak şekilde büyüttük en ufak açılma yok.renk sapmasıda yok gerçek prafesyonel bir makine. murat bey denemeden değerlendirme yapmış anlaşılan. ne idü belirsiz demesi onun hiç. bişey bilmedğini gösteriyor. bumarkayı bilmeyen fotoğraçııktan habersiz demektir. fiyatı pahalı demiyorum hakettği yerde keşge gücümüz yetsede hepimiz alabilsek. kedi ulaşamayacağı ciğre mundar dermiş .murta beyin yorumu ona benziyor

 9. Stüdyolar İçin Biçilmiş Kaftan. Keşke İmkan Olsada Ala Bilsek. Fiyatı Tam Zirvelerde Ulaşmak Helede Şu Zamanda, Alanlara Helal Olsun..!

 10. Sadece kendilerini geliştirmiyorlar,sektöre de ivme kazandırıyorlar.
  60,1 Mpixels 8956*6708 son ürettikleri makine.
  Fiyatlar konusunda bilgi aldığımda paylaşacağım.

 11. süleyman bey mrb öncelikle bizlerle böyle bir paylaşım içerisine girdiğiniz için teşekkür ederim fotoğraf çekemk en zevk aldığım işlerden birisi şuan cep telefonumun kamerası 8mp bununla yetiniyorum zannediyorum ki siz bu işi profosyonelce yapıyorsunuz.genelde seyahat ettiğim için hareket halindeki bir manzarayı fotolamak baya zor oluyor ve öyle bir makinam olsun istiyorum ki bi manzarayı ben nasıl canlı ve net görüyorsam fotolarımada o şekilde yansısın istiyorum nikon d80 önerdiler denedim ama iyi verim alamadım bana lensi ve pikseli yüksek tam profosyonel olarak hangi makinayı önerirsiniz ücreti 4-5 bin tl geçmedikten sonra önemli değil şimdiden teşekkür ederim

 12. öncelikle hasselblad çok bilinir bir makina değildir! tıpkı mamiya gibi ama bu makinalar orta formatın en büyük markalarıdır. ama bunu normal dslr ya da slr makinalarla karşılaştırma çok saçma olur. biri ferrari biri opel diyebiliriz. amaç fotograf çekmekse cep telefonları yeterli olur! ama hasselblad tamamen stüdyo çekimleri için yaratılmış bir makinadır. sokakta gezen bir adamın elinde bu makinayı görmeniz pek mümkün değil. gerek fiyatı gerekse boyutundan dolayı. şu an piyasada 60 mplik bir modeli bulunmakta bir fotograf boyutu yaklaşı 100 mb! bu fotoları depolamakta sorun. özet geçicek olursam. herkes herşeyi bilmek zorunda değil, ama billboardlarda inanılmaz fotograflar gördüklerinde emin olsunlar ki o bir hasselblad isidir. keskinlik ve renkler, kimsede olmayan nitelikleriyle fark yaratırlar ki fiyatları 45 bin euro ciavarındadır. not: lensleri de ortalama 3 bin euro’dan başlar. bu arada hasselbladla çalışma şansı yakalamış biri olarak bu ukalalıkları yapıyorum. saygılar.

 13. Murat Bey’e
  Eğer markayı tanımıyorsanız edebinizle başınız önünüzde yorumları okuyacaksınız. Hasselblad, fotoğraf makinalarının tanrısıdır. Eğer ateist iseniz tanımıyorsunuz demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sosyal Medyada Takip EdinYENİ YAZILAR

stock-photo-100894035 Dünyanın En Güzel Manzaraları

paint-photoshop-canva-befunky-picasa Paint’e Elveda Deyin, Hem de Ücretsiz Yazılım ve Uygulamalarla

ttnet2 Yeni Güvenlik Açığımız, Spam Gönderen Büyük Şirketlerimiz

bizezeldensevdikbanner Biz Ezelden Sevdik

performingarts.withgoogle.com 2015-12-08 14-14-06 Google Sanat İçin 360 Dedi

codeorg Kodlama Saati Dünya İçin Umut Veriyor

classical-art-gluten-free-museum-tumblr-fb__700 Glütensiz Sanat Müzesi

240111,xcitefun-the-worlds-smallest-library-8 Jozsef Tari’nin Minik Kitapları

sketch_in_progress___pencil_vs_camera___77_by_benheine-d74z3uk Kalem mi Kamera mı? | Pencil vs Camera

BFS-Auto Kitapları Tarayarak Dijitalleştirmede Bir Devrim | BSF-Auto Fully-Automated Book Scanner

haruki Haruki Murakami Romanları ve Sürrealist Anlatıma Düşsel Bir Yolculuk

iettaylikmavikart IETT Sitesini Yenilemeli | Aylık Mavi İstanbulkart Alma Macerası

weidmann Jake Weidmann – Kaligraf ve Ressam

holho2 Hologramlı Cep Telefonu Nasıl Yapılır?

"Viet Tran and Seth Robertson" İlginç, Tuhaf, İcatlar, İşler

Osmo Osmo ile Çizmek Yeni Bir Deneyim

puslukitalaratlasi Puslu Kıtalar Atlası, İlban Ertem’in Ellerinde Ete Kemiğe Bürünüyor

hiper-bob-832x1024 Üç Kitap Yazdım – Hiper Süper Lüper Bob , İkiden Üçe – Biraz Tuhaf Bir Kitap

photospherefotografkuresi Telefonunuzla, Tabletinizle 360 Derece Küresel Fotoğraflar Çekin – Photo Sphere – Fotoğraf Küresi

ciceksepetiyemeksepeti Çiçek Sepeti vs Yemek Sepeti