39 MP Fotoğraf Makinesi H2D Hasselblad

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 14 Şubat 2007   |   16 yorum   |   Kategori: Bilim ve Teknoloji, Fotoğraf

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

İnanılmaz ama gerçek tam 39 MP çözünürlükte yuvarlak hesap 40 MP bir fotoğraf makinesi. Ortalama bir kullanıcı için 5 MP çok yeterliyken 8 MP süperken, bu inanılmaz bence.

 
hasselblad39mpslr1.jpg

http://www.hasselblad.se

http://www.digitalcamerainfo.com/content/Hasselblad-H2D-39-Announced-.htm
 
TEKNİK ÖZELLİKLERİ


hasselblad39mpslr2.jpgSensor size: 39 Mpixels
Sensor dimensions: 36.7 x 49.0 mm
Image size (8/16 bit RGB): RAW capture 78 MBytes, lossless compressed 50 MBytes (average)
Single shot
16 bit colour
ISO 50, 100, 200 and 400
Longest shutter speed: 32 seconds
Color management: Hasselblad HB RGB: full dynamics and reproduction dynamics
Image storage: CF card type II (write speed >20 MB/sec), New Image Bank 80 GB external hard drive or tethered to Mac or PC
Storage capacity: Over 1500 images with 80 GB disk
Battery type: Li-ion (powered from the H2D camera grip)
Capture rate: 35 captures per minute
Color display: 2.2 inch OLED type, 24 bit color
Histogram feedback
IR filter: Mounted on CCD sensor
Acoustic feedback
Software: Flexcolor (included) or Hasselblad DNG converter (included)
File format: Lossless compressed Hasselblad 3F RAW
Macintosh: OSX. PC: NT, 2000, XP
IAA – Instant Approval Architecture: Included with Exposure meta data, Acoustic feed back and Metadata classification
Host connection type: FireWire 800 (IEEE1394b)
Operating temperature: 0 – 45 ˚C / 32 – 113 ˚F
Battery capacity: H2D camera system, Li-ion battery: 250 captures in 4 hours
Dimensions: Complete camera w. 2,8/80 mm lens: 153 x 131 x 213 mm [W x H x D]
Weight: 2175 g (Complete camera with Li-Ion battery and CF card) 

YAZIYA YILLAR SONRA EKLENEN NOT:
Ben bu yazıyı Şubat 2007’de yazmıştım. Geçen zaman içinde adamlar 200 MPlik yazıyla 200 megapixellik model geliştirmiş! Buyrun buradan bakın :)

200 Megapixel
http://www.hasselblad.se/products/h-system/h4d-200ms.aspx


Anahtar Kelimeler: ,


“39 MP Fotoğraf Makinesi H2D Hasselblad” makalesi için 16 yorum yapıldı.

 1. Murat

  Bence bu makina 39 MP değil ve de tam bir ticari üç kağıt. Çünkü işin ehli olan firmalar bu kadar cesurca 39 MP makina yapamıyor da ne idüğü belirsiz bir marka, hangi teknoloji ile bunu üretmiş.

 2. Murat Bey, öncelikle mesaj yazdığınız için teşekkür ederim. Birlikte sorunuza bakalım mı?

  Megapixel olarak bu makinenin inanılamayacak kadar çok büyük olduğunu düşünüyorsunuz. Size bir soru sorayım: Google uydu haritalarını görmüşsünüzdür. Uydularda fotoğraf çeken alıcıların kaç MP çözünürlük yeteneği var sizce? Gerçekten inanılmaz fazla.
  Bu adreste yazılana göre
  http://www.kemajo.com/?ovmtc=content&ovadid=5826810022
  Bakın Sony “1 gigapixellik” uydu fotoğraf alıcıları yapıyor. Bu ne demek? 100 mp değil 1000 MP lik bir makine demek! Bizim makinelerin 100 katı çözünürlük. İnanılmaz değil mi?

  Yani teknolojik olarak 100 MP ve üstü de var. Mümkün. Bu tür ürünlerin temel sorunu ücret. Çok aşırı pahalıya mal oluyorlar.
  http://www.roundshot.ch/xml_1/internet/de/application/d438/d925/f934.cfm Bu adreste 160 MP lik fotoğraf makinesi var.

  Bir de Megapixel ne demek, onu açıklayayım. Herkesin sandığı gibi netlik değildir. Bu çok kişinin yanlış bildiği bir şeydir. Sadece fotoğrafı çok büyüttüğünüzde baskıda, çok büyük basmanızı sağlayan bir yetidir bu.

  Pratikte ise bina ve manzara çeken, geniş alanı çok net çekmek zorunda olan, mesela bir spor karşılaşması yelkenli yarışı gibi, uçakla arazi fotoğrafı çeken gibi özel uğraşıllar için kullanılır.
  Tek fotoğrafla çekip sonra isterse bütün olarak, isterse belli bir yerini kesip alarak kullanacak kişiler için büyük Megapixel gereklidir.

  Günlük hayatta 5MP her kullanıcıya yeter. Bakın şu an pek çok profesyonel fotoğrafçı 6MP – 10 MP ile yetiniyor. Önemli olan fotoğrafın alıcı hücrelerinin kalitesi ve elbette objektifler.

  Peki bu adamlar sahtekar mı? Değil. Bizzat bu makineyle fotoğraf çekmiş şanslı! fotoğrafçılarla da görüştüm, hiç öyle abartılı anlatmadılar.

  Bunu suni olarak elde edenlerde var. Normal bir fotoğraf makinesiyle bir manzarayı parça parça çekip özel programlarla birleştiriyorlar. Diyelim 9 kareyi birleştirip tek fotoğraf yapıyorlar. Toplamda her fotoğraf 5 MP olsa 3 kat daha net fotoğraf karşımıza geliyor.

  Kısacası bu yazıdaki makine profesyonel fotoğrafçıların bildiği gibi gerçektir. Sadece çok pahalıdır. Marketlerde satılmaz :)

 3. Ersin Şahin

  Murat Bey, ne idügü belirsiz bir marka demişsin ya gülerim ben sana gülerim.

 4. OGÜN EDİLSEL

  Hasselblad isveç’in dünyaya mal olmuş ünlü markalarından biridir ve uyduruk olamayacak kadar pahalıdır.
  Bu makineyi alabilen ve kullananlar gerçekten çok şanslıdır. Tercihinizi fotoğraf makinesi yerine otomobilden yana kullanabilirsiniz.
  Paranız uyduruk bir arabaya yetebilir ve binebilirsiniz. Bu makineye sahip olabilmek için parayı gözden çıkarmanız gerekecektir.
  Ülkemizde düşük teknoloji yüksek fiyata aldığımızdan dolayı, böylesine kaliteli malların varlığından haberdar olmamız da ya geç oluyor ya da olmuyor.
  Sınıflandıramadığımız ürünlere de “noname” yapıştırması yapıyoruz.
  Bu birazda sistemin hatası…

 5. Ogün Edilsel, açıklamalarınız için teşekkür ederim. Cidden elimden geldiğince makalelerimi bilimsel verilerle ve hatta bağlantılarla, kanıtlarla sunuyorum ancak okuyucuların çok küçük bir kısmı böyle önyargılı da yaklaşabiliyor.

  Bilgi arttıkça şüphesiz bu tip tepkiler azalacak. Ama kızdığım nedir biliyor musunuz? Verilen linklere bile tıklamadan araştırmadan bu kadar acımasız eleştiri yapılabilmesi. Bu da yazarlığın cilvelerinden. :)

 6. Zafer

  İnsanın cahil, aptal ya da ortalamanın altında özelliklere sahip olması kendinin bunu farkında olması şartıyla fazlaca önemli değildir. Ben genel olarak teknolojiye meraklıyım. Bu sayfayı okuyana kadar mevcut teknolji ile satın alabileceğim bir fotoğraf makinasının en fazla 21 mp olduğunu sanıyordum. Ama gördüm ki bu konudaki bilgim çok bilindik markaların özellikleri ile sınırlıymış.
  Bu tip yazılara yapılan cahilce eleştiriler bu tip yazıları yazabilecek bilgi düzeyindeki kişileri yıldırmasın ki aydınlanabilme imkanı olanlar aydınlansın. Saygılarımla.

 7. Bliyor musunuz, ben bu yazıyı Şubat 2007’de yazmıştım. Geçen zaman içinde adamlar 50 MPlik yazıyla 50 megapixellik model geliştirmiş. Buyrun buradan bakın :)
  http://www.hasselblad.se/products/h-system/h3dii-50.aspx
  http://www.hasselblad.se/promotions/50mpix-campaign-08.aspx

 8. Bünyamin KÖŞKER

  Hasselblad Tam profesyonel Makina, Mümkün Olsada Tüm Stüdyo’lar, Bu Makinalarla Çekim Yapsalar…

 9. Muammer Çerdin

  Hasselblad bence profesyonel değil süper profesyonel bir makina. İlerleyen yıllarda çözünürlüğün gigapixellere çıkmasını umut ediyorum

 10. mehmet kendibulan

  Hasselblad sadece Hasselblad dır. Tartışılamaz….

 11. mustafa erdem

  bu makine olağan üstü bizzat adanada tanıtımı yapıldı. davetli olarak tanıtıma gittik okadar net ve detaylı çekiyorki. insan gözünü 19 hinç bilgisayarda ekranın tamamını kaplayacak şekilde büyüttük en ufak açılma yok.renk sapmasıda yok gerçek prafesyonel bir makine. murat bey denemeden değerlendirme yapmış anlaşılan. ne idü belirsiz demesi onun hiç. bişey bilmedğini gösteriyor. bumarkayı bilmeyen fotoğraçııktan habersiz demektir. fiyatı pahalı demiyorum hakettği yerde keşge gücümüz yetsede hepimiz alabilsek. kedi ulaşamayacağı ciğre mundar dermiş .murta beyin yorumu ona benziyor

 12. Bünyamin KÖŞKER

  Stüdyolar İçin Biçilmiş Kaftan. Keşke İmkan Olsada Ala Bilsek. Fiyatı Tam Zirvelerde Ulaşmak Helede Şu Zamanda, Alanlara Helal Olsun..!

 13. OGÜN EDİLSEL

  Sadece kendilerini geliştirmiyorlar,sektöre de ivme kazandırıyorlar.
  60,1 Mpixels 8956*6708 son ürettikleri makine.
  Fiyatlar konusunda bilgi aldığımda paylaşacağım.

 14. engin burak yıldırım

  süleyman bey mrb öncelikle bizlerle böyle bir paylaşım içerisine girdiğiniz için teşekkür ederim fotoğraf çekemk en zevk aldığım işlerden birisi şuan cep telefonumun kamerası 8mp bununla yetiniyorum zannediyorum ki siz bu işi profosyonelce yapıyorsunuz.genelde seyahat ettiğim için hareket halindeki bir manzarayı fotolamak baya zor oluyor ve öyle bir makinam olsun istiyorum ki bi manzarayı ben nasıl canlı ve net görüyorsam fotolarımada o şekilde yansısın istiyorum nikon d80 önerdiler denedim ama iyi verim alamadım bana lensi ve pikseli yüksek tam profosyonel olarak hangi makinayı önerirsiniz ücreti 4-5 bin tl geçmedikten sonra önemli değil şimdiden teşekkür ederim

 15. sani karamustafa

  öncelikle hasselblad çok bilinir bir makina değildir! tıpkı mamiya gibi ama bu makinalar orta formatın en büyük markalarıdır. ama bunu normal dslr ya da slr makinalarla karşılaştırma çok saçma olur. biri ferrari biri opel diyebiliriz. amaç fotograf çekmekse cep telefonları yeterli olur! ama hasselblad tamamen stüdyo çekimleri için yaratılmış bir makinadır. sokakta gezen bir adamın elinde bu makinayı görmeniz pek mümkün değil. gerek fiyatı gerekse boyutundan dolayı. şu an piyasada 60 mplik bir modeli bulunmakta bir fotograf boyutu yaklaşı 100 mb! bu fotoları depolamakta sorun. özet geçicek olursam. herkes herşeyi bilmek zorunda değil, ama billboardlarda inanılmaz fotograflar gördüklerinde emin olsunlar ki o bir hasselblad isidir. keskinlik ve renkler, kimsede olmayan nitelikleriyle fark yaratırlar ki fiyatları 45 bin euro ciavarındadır. not: lensleri de ortalama 3 bin euro’dan başlar. bu arada hasselbladla çalışma şansı yakalamış biri olarak bu ukalalıkları yapıyorum. saygılar.

 16. Affan Altuntaş

  Murat Bey’e
  Eğer markayı tanımıyorsanız edebinizle başınız önünüzde yorumları okuyacaksınız. Hasselblad, fotoğraf makinalarının tanrısıdır. Eğer ateist iseniz tanımıyorsunuz demektir.

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra