300 Spartalı

Yiğitlikle, imkansızlık arası bir noktada yaşamınıza ne kadar değer verirsiniz? Tüm aklınız kaçmayı emrederken ve yer düşmanın adımlarıyla sarsılırken ne yaparsınız? Ardınızda sizin ne yaptığınızı bile anlamayan bir toplum varken kendinizi feda eder misiniz?

300spartali1.jpg
“300 Spartalı / Orijinal Adı 300 ” filmine önyargılı girdiğimde sinema çok dolu değildi. Politik görüşlerin seslendirildiği Batı dünyasının yüceltildiği ve Pers İmparatorluğu’nun aşağılandığıyla ilgili yazılar okumuştum. Ancak filmin görsel yönden çok güçlü olduğu söyleniyordu. Film Frank Miller’in çizgiromanı olan 300 Spartalı’dan uyarlanmıştı. Yönetmenin (Zack Snyder) Sin City (Günah Şehri) filminde bilgisayarla gerçek görüntüleri harmanlama teknolojisi kullandığını da biliyordum. Bu filmin fragmanları da çok etkileyiciydi.

Daha çok merak ettiğim Pers İmparatoru Xerxes’in (Türkçe Serhas diyoruz), Thermopylae (Türkçe Termofil ) savaşında bir milyon civarında olduğu tahmin edilen gücüne karşı , 300 Spartalı’nın nasıl karşı durduklarını görmekti. Yani işin mesaj kısmının tek taraflı ve çarpıtılmış olduğunu anlamıştım savaş taktiklerini görmek istiyordum.

300spartali4.jpg

Filmin kasvetli kahverengi ve yeşil tonlaması olağandışı bir netlik veriyordu. Çizgi romanda görülen karakterlerin netleşmesine benzeyen güçlü hatlar çiziyordu. Güçlü hatlar derken(!) filmi izleyen herkesin “Bu kadar çok kaslı adamı nereden bulmuşlar?” dediklerini tahmin ediyorum 🙂 ( Seyredin çevrenizi herkes vücut geliştirme salonlarına önümüz de yaz zaten. )

Üstelik son derece çevik hareket eden, koşan, kılıç, mızrak sallayan kalkanları ile dans eden 300 savaşçı. Genel olarak bakıldığında senaryo maço bir yapı üzerine kurulu. Tamamen hormonlara oynuyor. Acıması olmayan, korkunç denebilecek bir eğitimden geçerek büyüyen Spartalılar’ın düşman karşısında geri çekilmemeleri, asla teslim olmayışları destansı övgülerle süslenmesine karşın bugünün dünyası için korkunç bir ölümcül beyin yıkanması gibi. Gerçek dünyada olduğu gibi keskin bir gücün akıllıca idare edilmesi gerekli.

“Oklarımızdan güneş kararacak” dedi Persli Elçi ve Spartalı Diekenes güldü. “Öyleyse biz de gölgede savaşırız”

  
Hikayenin arka planında ilerleyen Sparta Kralı Leonidas (Gerard Butler) ve kraliçesi arasında yaşanan aşk ise güçlü bir vatanseverlikten besleniyor gibi durmasına karşın yine de vahşi bir koşullanmanın devamlılığını sağlıyor.

Filmin akışı içinse bir çok kişi gibi ben de Cüneyt Arkın abimizi saygıyla anıyorum. En azından o gerçekten kale surlarından atlar, gerçekten figüranların sağı solu kırılırdı 🙂

300spartali2.jpg

Ancak savaş sanatları izleyicisi olarak baktığımda olağanüstü bir koreografi izleyeceğinizin garantisini veririm. İki mızrak ve kılıç savaşçısının eş zamanlı olarak kalkanları ile düşman içinde savaşmaları ve kalkanlarıyla sırtlarına koruma yapmaları gibi figürler beyazperdede az görülen yaratıcılıkta.

Gelelim Perslerin aşağılanmasına, dünyada büyük bir İmparatorluk kurduğu halde aklı başında olan, egosu normal olan, veya cinsel tercihleri normal olan kaç tane İmparator sayabilirsiniz? Düşünün, Büyük İskender,  Jül Sezar, Cengiz Han?
Ancak Perslerin geniş kültürünün filmde acımasızca basite indirildiğini ve bunun amaçlı olduğunu kabul ediyorum. Özellikle günümüz İran’ının Pers İmparatorluğu’nun devamı olduğunu düşünürsek ve BM kararları ile İran’ın nükleer geliştirme programlarına yönelik politik kıskacı düşünürsek. Ancak yine de zamanının en bilge İmparatorlarından biri kabul edildiği söylenen Pers İmparatorunun her yeri piercingli, efemine bir dev gibi anlatılmasını hayretle karşılıyorum. Öyle ki Yunanlılar dahi filmin tarzından rahatsız olmuş eleştirmenleri Amerikalılar tarih cahili demekten kendilerini alamamış.
Çünkü bu İmparator’un Çanakkale Boğazı’nda yanyana demirlemiş gemileri köprü yaparak milyonluk ordusunu geçirdiği anlatılır.

Bakın gerçekte Pers İmparatoru nasıl birisi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Xerxes_I_of_Persia 
http://tr.wikipedia.org/wiki/Serhas 

Uzun lafın kısası eğer politik yönünü ve arada bazı replikleri aptalca ve yanlı buluyorsanız (bence bulun !) film boyunca huzursuzlanacaksınız. Ama kan görmek beni tutmuyor, kaslı savaşçıların cesaretini göreyim diyorsanız, film tam aradığınız aksiyona sahip. 

Film bilgisayar animasyonculuğu açısından inanılmaz perspektifler ve görsel efektlere sahip. Bu filme giripte hiç etkilenmemek zor gibi.  Unutmadan filmin müzikleri şaheser düzeyinde. Hareketlerin akıcılığına kapılıp dinlemezlik etmeyin.

Tarihsel açısından öneriler: Heredot’un tarihsel anlatımlarında görülen olaylar biraz farklı gelişiyor. Mesela Heredot rakamları, savaşa alanını farklı veriyor. Okumakta fayda var.

Herodot Tarihi — Polymnia Kitabı

Savaşı Wikipedia’da okuyalım:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Termofil_Sava%C5%9F%C4%B1   (Türkçe Anlatım)
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Thermopylae (İngilizce Anlatım, madde uzmanlar dışında katılımcılara kapalı demek ki Amerikalılar ve İranlılar hatta nereyse tüm ülkeler arasında kültürel bir düzeltme yarışı olmuş!)
 

“Git, Spartalılar’a söyle, buradan geçen yabancı, burada, kanunlarına itaat eden bizler, yatıyoruz.”

Oyuncular:
Gerard Butler (Sparta Kralı Leonidas) , Lena Headey (Queen Gorgo) , Vincent Regan (Kaptan) , David Wenham (Dilios) , Dominic West (Theron) , Michael Fassbender (Stelios) , Rodrigo Santoro (Xerxes) , Andrew Tiernan (Ephialtes) 

300spartali3.jpg 

Kaynakça:
http://300themovie.warnerbros.com/  Orijinal Film Sitesi
http://wwws.tr.warnerbros.com/300/  Türkçe Sitesi
http://www.beyazperde.com/filmyorumlari/3144 Filme yorumlar sayfalar dolusu 🙂
http://www.flickr.com/photos/canburak/sets/72157594412144516/ (Fotoğraf Galerisi)
http://www.imdb.com/title/tt0416449/  (IMDB’de film)
http://tr.wikipedia.org/wiki/300_%28film%29 (Vikipedi’de film)

Karakterlerin oyuncaklarını satın almak için:
http://www.wbshop.com/cat/300/Figures/ 

300_icon_01_leonidas.gif  300_icon_02_gorgo.gif  300_icon_03_xerxes.gif  300_icon_04_ephialtes.gif  300_icon_05_dilios.gif 

PAYLAŞ: