Bilgisayar ve Web

216 Renkli Güvenli Web Renk Paleti ve Beyin

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bildiğiniz gibi web üzerinde kullanılan renkler belli bir skalanın alt kümesidir. Yani aklınıza gelen her rengi veya seçtiğiniz herhangi bir rengi tasarımınızda kullanırsanız sayfanızın her ekranda ve cihazda nasıl görüneceği şansa kalır.

visibonelab70 Bildiğiniz gibi web üzerinde kullanılan renkler belli bir skalanın alt kümesidir. Yani aklınıza gelen her rengi veya seçtiğiniz herhangi bir rengi tasarımınızda kullanırsanız sayfanızın her ekranda ve cihazda nasıl görüneceği şansa kalır. Bildiğiniz gibi web üzerinde kullanılan renkler belli bir skalanın alt kümesidir. Yani aklınıza gelen her rengi veya seçtiğiniz herhangi bir rengi tasarımınızda kullanırsanız sayfanızın her ekranda ve cihazda nasıl görüneceği şansa kalır.
Web Palet hakkında destek bilgi :
http://www.lynda.com/hex.html
http://www.visibone.com/colorlab/  örnek 216 renklik web paleti
http://www.webreference.com/html/reference/color/websafe.html#HEAD-3

Böylece işi bilen tasarımcılar Photoshop, DW gibi araçları kullanırken ya da diğer araçlarla renk seçerken bu güvenli Web paletin renklerini kullanırlar.

Bir gün, iki gün değil de bizim gibi yıllarca günde 8-10 saat bu paletin renkleriyle oluşturulmuş ekranlara bakan insanların algılamasında ve beyinsel hassasiyetinde nasıl etkiler oluşur?

Daha önce Mp3 için insan kulağının duyabildiği geniş alanın sadece dar bir kesimini kullandığı için işitme duyarsızlığına sebep olabildiğini açıklamışlardı bilim adamları.

Sizce 216 renkli güvenli Web renk paletinin etkileri nelerdir? (Lütfen yorum yazın)

* Benim aklıma ilk gelen 1950’lerin üretim teknolojisinin yetersizliği nedeniyle hem yazılı basında hem elbise renklerinde, hem evlerde pastel ve dar bir renk ailesinin varlığı. Mor gibi, metalik gümüş gibi ya da eflatun ve fosforlu renklerin 1980’lerden sonra günlük hayata girip dünyayı daha canlı ve yaratıcı enerjik hale getirmesi gibi)

Aşağıdaki adreste  işin uzmanları görüş bildirmektedir
http://forum.zoque.net/showthread.php?t=20948

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı